SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Podľa virológa je ústny sprej účinnou prevenciou proti SARS-CoV2

SARS-CoV-2 spôsobuje podľa doterajších zistení najväčšie problémy, keď sa dostane do spodnej časti dýchacieho traktu človeka.

(Zdroj: Unsplash)

Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje podľa doterajších zistení najväčšie problémy, keď sa dostane do spodnej časti dýchacieho traktu človeka. Čiastočky vírusu preniknú do organizmu a spôsobujú komplikácie na pľúcach. Brániť sa proti nákaze vírusom môžeme dostatočnou dezinfekciou, nosením rúšok a sociálnym dištancom. Podľa nového výskumu je ďalším pomocníkom v boji proti pandémii aj ústny sprej vyrábaný na Slovensku.

Výskum pre spoločnosť Herb-Pharma Corporation s.r.o., ktorá VIROSTOP vyrába, realizoval vedecký tím maďarského virológa a klinického mikrobiológa Dr. Istvána Jankovicsa. Štúdia preukázala, že roztok použitý v spreji môže okrem iného zabrániť nákaze novým koronavírusom. Základom roztoku sú výťažky z rastliny Cistus creticus (cist krétsky), ktoré obsahujú množstvo polyfenolov. Pozitívne účinky cistu krétskeho boli preukázané už počas pandémie SARS 1 a jeho preventívne účinky sa využívajú tiež pri chrípke, vtáčej chrípke či HIV.

Bráni šíreniu vírusu v organizme

"V prípade onemocnenia SARS, MERS a vtáčej chrípky extrakt z cistu usmerňuje takzvané cytokinové búrky, teda závažné imunitné reakcie, pri ktorých napadnutý ľudský organizmus produkuje imunitné bunky a proteíny, ktoré môžu zničiť aj iné orgány. Práve táto imunitná reakcia môže podľa niektorých expertov vysvetľovať úmrtie aj mladších pacientov s chorobou Covid-19," objasňuje Dr. István Jankovics, ktorého závery tiež potvrdila maďarská klinika Complex Medical Centre Delí v Budapešti.

VIROSTOP vyrábaný na Slovensku je bežne dostupný v lekárňach už deväť rokov. "V marci a apríli 2020 sme zaznamenali rekordné predaje na Slovensku i v Českej republike. Hoci sme to vnímali ako prirodzený trhový jav v danej produktovej kategórii, zároveň to bol prvý impulz, ktorý nás doviedol k myšlienke otestovať účinnosť VIROSTOP-u voči SARS-CoV-2," spresnil konateľ spoločnosti Ondrej Michlo.

Myšlienka o prevencii proti novému koronavírusu priviedla spoločnosť ku konkrétnym testom. Výskum ústneho spreja sa realizoval na zvieracích bunkových tkanivách. "Testovali sme roztok VIROSTOP, ktorý sme aplikovali na covidom infikované bunkové kultúry z obličky mačiaka zeleného. Ukázalo sa, že extrakt z cista krétskeho a roztok VIROSTOP je aj pri rozriedení v pomere 1:640 schopný zabrániť rozmnožovaniu vírusu v tkanive," priblížil Jankovics.

Prevencia bez vedľajších účinkov

Účinky spomínaného cistu sa navyše zvyšujú po primiešaní ďalších prírodných liečiv. Ide najmä o šalviu lekársku, echinaceu purpurovú, aceroly a citrusové bioflavonoidy. Účinky týchto rastlín sa používali v ľudovom liečiteľstve už v období staroveku a svoje miesto majú tiež v modernej medicíne. Spoločnými silami vytvárajú tieto látky ochrannú bariéru na sliznici človeka, čím účinne zabraňujú množeniu a prenikaniu vírusov a baktérií do dolných dýchacích ciest.

Ústny sprej VIROSTOP sa vďaka svojmu prírodnému zloženiu môže bez obáv kombinovať s ďalšími vitamínmi, výživovými doplnkami aj liekmi. "Nevieme o žiadnych kontraindikáciách produktu VIROSTOP s inými liečivami a výživovými doplnkami," potvrdil Ondrej Michlo. Prírodná báza navyše umožňuje dlhodobé a bezpečné užívanie ústneho spreja ako prevencie voči koronavírusu SARS-CoV-2 bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Rovnako pri ňom nehrozí predávkovanie či vytvorenie návyku.

Prípravok patrí medzi voľne predajné zdravotnícke pomôcky prvej triedy. Registrovaný bol v Maďarsku v roku 2011 a doteraz bolo predaných už 1,5 milióna balení ústneho a nosného spreja na viacerých európskych i ázijských trhoch. Po pokračovaní úspešných testov a ďalších výskumoch, ktoré Dr. Jankovics plánuje, môže zohrať významnú úlohu v potláčaní pandémie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


2 h
Projekt na Šancovej.

Investičná skupina Proxenta získala do portfólia developerský projekt v Bratislave v blízkosti bratislavskej Hlavnej stanice.


4 h

Potreba zmeny životného štýlu na zníženie environmentálneho dopadu rezonuje v rôznych spoločenských a komunitných kruhoch.


4 h