SME
reklama

Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny

Časté budenie poškodzuje zdravie.

(Zdroj: Unsplash)

Bez jedla vydrží ľudské telo trikrát dlhšie ako bez spánku. Hoci v roku 2007 Tony Wright vydržal nespať celých 266 hodín, na svete sa nenašiel nikto, kto by bez spánku prežil viac ako dvanásť dní.

Deň bez jedla môžeme v niektorých prípadoch považovať za zdravý, no o noci bez spánku to rozhodne neplatí. Už po jednej prebdenej noci stúpa hladina stresových hormónov a krvného tlaku, telo prestáva spracovávať glukózu a výrazne klesá činnosť imunitného systému.

Dĺžka spánku aj jeho kvalita sú pre ľudský organizmus zásadné. Pritom až 40 percent populácie trpí nespavosťou, ktorá sa vekom zhoršuje. Podľa talianskej Spoločnosti pre gerontológiu a geriatriu má problémy so spánkom v seniorskom veku až 70 percent mužov a 80 percent žien.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže za to niekoľko faktorov. Mnohé možno vhodným prístupom eliminovať. Výsledkom bude dlhší a lepší spánok, a tým aj výrazne vyššia kvalita života.

1. Problémy so spánkom netreba podceňovať

Mnoho ľudí nevenuje kvalite spánku dostatok pozornosti, naopak, o spánok sa dobrovoľne oberá.

„V ostatných rokoch sa často stretávame s chronickou spánkovou depriváciou, čo je vedomé a dlhodobé skracovanie doby spánku,“ hovorí lekárka Spánkového laboratória I. neurologickej kliniky LFUK a UN Bratislava Katarína Klobučníková.

Ide o dôsledok nadmernej pracovnej záťaže alebo životného štýlu, v rámci ktorého si myslíme, že menej spať znamená viac žiť. Lenže dlhodobo kratšia doba spánku než šesť hodín vedie k únave a ospalosti počas dňa. Kvalita života následne klesá.

Dôležitý nie je len čas, ktorý strávime v posteli, ale aj plynulosť spánku.

„Počas spánku sa striedajú fázy NREM a REM v spánkových cykloch, pričom každá trvá asi 90 minút. Mali by sme absolvovať za noc tri až štyri takéto cykly. Majú význam pre upevňovanie pamäti, správne kognitívne funkcie a predpokladá sa aj určitá detoxikácia mozgu počas spánku,“ vysvetľuje Klobučníková.

„Opakovaným nočným prebúdzaním, ale aj skracovaním spánku sa narúša jeho fyziologická architektúra. Mozog nestihne pobudnúť dostatočne dlhú dobu v každom cykle, a tým sa narúša jeho regenerácia,“ dodáva.

Nájsť si čas na spánok a odstrániť príčiny nočného budenia je preto základom fyzického aj duševného zdravia.

2. Pozor na nepravidelný spánkový rytmus

Základom zdravého spánku je dodržiavanie pravidelného spánkového režimu.

„Je dôležité chodiť večer spať a ráno vstávať v približne rovnaký čas. Mali by sme to dodržať každý deň a nerobiť výrazné posuny ani počas víkendu. Ranné alebo poobedné dospávanie môže sťažiť večerné zaspávanie,“ hovorí Klobučníková.

Neustále zmeny spánkového rytmu znižujú kvalitu spánku, spôsobujú nočné budenie a častokrát aj zlé sny. Narúšajú sa pravidelné hormonálne cykly, čo vedie k vyššej únave a zároveň nižšej kvalite spánku. Prirodzená únava sa následne kompenzuje stimulačnými nápojmi, ktoré rovnako pokojnému spánku nepridávajú.

„Alkohol, káva ani energetické nápoje nie sú vhodné vo večerných hodinách, pretože narúšajú štruktúru spánku,“ vysvetľuje Klobučníková.

3. Dbajte na teplotu, vlhkosť a tmu

Pokojný spánok si môžeme vychutnávať len v prostredí, v ktorom sa naše telo cíti bezpečne. Nie je to však len hluk, čo spánok naruší, ale aj nesprávna klíma v miestnosti.

Spálňa by mala byť vyvetraná, s vhodnou teplotou, s minimom svetla a bez hluku. V opačnom prípade dostáva telo signál nevhodného prostredia na oddych, čo vedie k častému budeniu.

Dôležitá je aj vlhkosť 40 až 60 percent. Ak poklesne pod 35 percent, telo sa častejšie zobudí na pocit škriabania v hrdle, suchých slizníc aj kašľa. Vysoká vlhkosť zas zvyšuje množenie plesní, ktorých spóry spôsobujú problémy s dýchaním.

Ideálna teplota vzduchu na spánok je 18 až 22 stupňov Celzia. Pri iných parametroch môže telo podvedome vnímať prostredie ako nekomfortné a častejšie sa budí.

4. Večer nepracujte ani sa nestresujte

Pred spaním sa nevenujte práci a ak je to možné, odložte aj mobil. Vysoká mozgová aktivita môže spôsobovať problematické zaspávanie. Navyše svetlo z obrazovky znižuje hladinu melatonínu, ktorý je dôležitý pre navodenie spánku.

Veľkým problémom súčasnej doby sú stres a úzkosť. Pri dlhodobej nespavosti je dôležité vyhľadať lekára. Psychológ alebo psychiater môžu pomôcť odstrániť príčinu nespavosti ako úzkosť, strach, nezvládanie stresu alebo iné psychické poruchy. Konzultácia s lekárom je vhodnejšia, ako siahnuť po liekoch.

„Tabletky ,na spanie nám spánok nezlepšia. Sú určené len na prechodné obdobie v prípade krátkodobej nespavosti a majú sa užívať najviac po dobu troch až štyroch týždňov. V prípade dlhodobejšej nespavosti je lepšou alternatívou kognitívno-behaviorálna liečba, ktorá pomôže zvládať stres, nespavosť a navodiť relaxáciu počas spánku,“ odporúča Klobučníková.

5. Pozor na skryté ochorenia

Veľmi častou príčinou nočných prebudení býva spánkové apnoe.

„Ide o ochorenie, kedy pacient v noci opakovane prestáva dýchať, čo vedie ku zhoršenému okysličovaniu, zachrápaniu a prebudeniu,“ vysvetľuje Klobučníková.

Takíto pacienti sa v noci nevyspia, ráno sú výrazne unavení a nevyspatí. Ak spávajú sami, nemusia o svojom probléme ani vedieť.

„Ak máme od nášho partnera informáciu, že v noci zle dýchame, intenzívne chrápeme alebo sú prítomné iné abnormálne prejavy, mali by sme vyhľadať lekára. Môže ísť o spánkové apnoe alebo parasomniu, prípadne nočnú epilepsiu,“ upozorňuje Klobučníková.

Tieto ochorenia sa vyšetrujú v spánkovom laboratóriu pomocou nočného monitorovania. Ich liečba môže výrazne zlepšiť spánok.

6. Inkontinencia

Častou príčinou zlého spánku najmä vo vyššom veku je urgentná inkontinencia. Dochádza pri nej k nedobrovoľnému a nekontrolovateľnému úniku moču.

„Muž alebo žena chodí močiť veľmi často, frekventovane a nutkavo. Nedokáže vydržať ani počas dňa, ani počas noci,“ poukazuje na problém urológ Roman Sokol z Privátnej urologickej ambulancie.

Odporúča pred spaním obmedziť kávu a nápoje, ktoré obsahujú kofeín. Nielenže narúšajú spánok, ale zároveň pôsobia močopudne. To však na spánok bez prerušenia nemusí stačiť.

V takomto prípade je nutné vyhľadať odborníka na inkontinenciu, ktorý urobí všetky potrebné vyšetrenia a na základe toho stanoví adekvátnu liečbu.

Doplnkom, ktorý zlepší život a spánok ženám s inkontinenciou, sú špeciálne vložky na noc TENA Lady Night. Navrhnuté sú na zvýšenú ochranu pri úniku moču počas spánku. Dokonale sa prispôsobia telu a na sebe ich ani necítite.

Špeciálny anatomický tvar a bočné elastické bariérky zabezpečia zvýšenú ochranu proti pretečeniu a pomáhajú udržať vložku na svojom mieste. TENA Lady Night majú vyššiu absorpciu a poskytujú zvýšenú ochranu pri úniku moču počas spánku aj v polohe ležmo. Ide o podobný princíp ako pri menštruačných vložkách určených na noc, ktoré však nie je vhodné používať pri úniku moču.

Vďaka TENA Lady Night preto môžete spať bez prerušenia a ráno sa zobudiť plná energie.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 579
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 451
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 503
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 458
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 237
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 056
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 366
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 916
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 557
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 182
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 183
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 656
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 663
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 502
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu