SME

Vysoká škola ekonomická v Praze

Studovat ekonomii a business v angličtině můžete i na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Chcete získat kvalitní a mezinárodně uznávané vzdělání v angličtine, které nastartuje Vaši kariéru? Za takovým studiem se nemusíte vydávat daleko od domova. Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) nabízí čtyři bakalářské a osm navazujících magisterských programů v angličtine. Studentkou jednoho z nich je také Natálie Mäsiarová, která v rozhovoru popisuje své dosavadní zkušenosti se studiem.

Proč jste si vybrala studium v angličtině
na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE)?

Štúdium po anglicky bolo pre mňa vždy prioritou. Myslím, že v dnešnej dobe globalizácie sa človek bezangličtiny naozaj veľmi ťažko zaobíde. Toto platí dvojnásobne pri svete biznisu, kde anglický jazyk už nie je výhodou ale nutnosťou. VŠE som si vybrala z toho dôvodu, že má veľmi dobré meno u zamestnávateľov nielen v strednej Európe a myslím, že pomer ceny a kvality školy je veľmi výhodný – za svetovú úroveň vzdelania sa platí iba zlomok toho, čo napríklad vAnglicku. Ako bonus sa univerzita nachádza v jednom z najkrajších a najživších miest Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Jakým způsobem probíhaly přijímací zkoušky? Musela jste se nějak speciálně připravovat?

Čo sa týka prijímacích skúšok na bakalársky program International Business, ktorý študujem, skúška prebiehala v distančnej forme a to štýlom písania eseje na jednu z poskytnutých tém, ktorú trebalo zaslať e-mailom škole. Ak bola esej dobrá, tak ešte bolo nutné podstúpiť online rozhovor, ktorý testoval hovorenú angličtinu.

Jaký největší přínos pro vás studium v angličtině má?

Určite to, že študent si neustále zlepšuje svoje jazykové schopnosti – písomné aj komunikačné. Anglický jazyk počúvame a používame každý jeden deň ako v škole, tak aj mimo nej. Je to super príprava pre prácu v medzinárodnej firme v Prahe, kde sa teraz už bežne používa viac angličtina ako čeština.

Jak probíhá běžná výuka a jak online výuka, kterou vysoké školy v ČR musely zavést během pandemie koronaviru?

SkryťVypnúť reklamu

Bežná výuka sa delia na prednášky a semináre. Prednášky sú hlavne vo väčších kapacitách a sú viac informatívne. Semináre sú zase naopak veľmi interaktívne, v triedach je menej ľudí a tým pádom, je tam skoro vždy priestor pre zaujímavé diskusie, či iné aktivity, často krát sa vypracovávajú projekty v skupinách.

Okrem toho sa ešte na škole každý semester organizujú tzv. „intenzívne kurzy“. Sú voliteľné a trvajú od troch do päť dní. Študenti sa počas nich intenzívne učia iba tento jeden predmet. Zväčša ich prednášajú profesori z iných a často aj zahraničných univerzít. Z mojich vlastných skúseností bývajú intenzívne kurzy veľmi praktické a zábavné.

Čo sa týka online výuky, jej organizácia je rovnaká ako počas normálneho prezenčného štúdia, tzn. máme informatívne prednášky a interaktívne semináre. Treba ale povedať, že každý profesor daný predmet rieši inak.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí profesori skrátia prednášku/seminár a zadajú nám vypracovať projekt do ďalšieho týždňa. Iní zas robia hodiny klasickejšou formou (tzn. prednáška + seminár). Každý jeden profesor je veľmi ochotní a ak náhodou študent niečo z online hodiny nepochopí, tak vždy môže profesora kontaktovať a to niekedy dokonca aj telefonicky.

Jaké to je, studovat se spolužáky z jiných zemí? Můžete jmenovat některé
země, odkud spolužáci např. pochází?

Z môjho pohľadu je to veľmi obohacujúce. Človek spoznáva nové kultúry a učí sa s nimi spolupracovať. Spolužiakov mám naozaj zo všetkých kútov sveta. Nórsko, Bolívia, Jemen, Čína, Fínsko, Saudská Arábia, Rusko sú iba úzkym výberom.

Jaká přednáška vás zatím nejvíc bavila a proč?

Doposiaľ ma najviac bavil predmet s názvom „Doing business in a globalized environment“. Predmet sa zaoberal rôznymi praktickými témami, ako napríklad možnými vstupmi firmy na zahraničné trhy alebo zaujímavými etickými dilemami v medzinárodnom podnikaní. Okrem užitočného obsahu dodali šarm predmetu aj prednášajúci, ktorí boli odborníkmi v danom obore.

Kde v Praze bydlíte? Pokud na koleji nebo v privátním bytě, jak složité bylo
kolej/byt získat?

SkryťVypnúť reklamu

Prvé dva ročníky bakalárskeho štúdia som bývala na univerzitnom internáte Jarov. Vybaviť si internát nebol vôbec žiaden problém, stačilo len podať elektronickú prihlášku. Na posledný ročník štúdia som si s kamarátmi prenajala byt v Dejviciach.

Co byste doporučila středoškolákům, kteří jsou před rozhodnutím,
na jakou vysokou školu podat přihlášku, a váhají? Podle čeho by se měli rozhodnout, podle čeho jste se rozhodovala vy?

Myslím, že je dôležité utriediť si priority. Vždy sa treba zamyslieť nad tým, že čo od školy vlastne chceme a že či preferujeme štúdium mimo domova alebo nie. Ja som chcela ísť študovať do zahraničia a osamostatniť sa, avšak nechcela som ísť tak ďaleko, že by som nemohla chodiť domov aspoň raz až dva krát za mesiac. Čo sa týka konkrétnej školy, vedela som, že chcem študovať ekonomický obor, ktorý by ponúkal aj humanitný pohľad na vec. V tomto je zase výborná VŠE, keďže ponúka široký sortiment takýchto oborov.

Jaký pro vás byl přechod ze střední školy – předpokládám, že jste studovala
na Slovensku – na vysokou v Praze? Zorientovala jste se rychle?

SkryťVypnúť reklamu

Zo začiatku, asi prvý mesiac, to bol skutočné zvláštny pocit. V Prahe som nič a nikoho nepoznala, a hneď som zistila, že stredná a vysoká škola sú dve diametrálne odlišné veci. Je to ale iba o zvyku. Postupom času som sa zoznámila s krásnym mestom, so štúdiom na vysokej škole a so super ľuďmi. Teraz by som Prahu určite nemenila a chcem tam pokračovať v magisterskom štúdiu.

STUDUJTE NA VŠE V ANGLIČTINĚ

BAKALÁŘSKÉ programy

  • Bachelor of International and Diplomatic Studies (IDS) ids.vse.cz
  • Bachelor of International Business (IBB) ibb.vse.cz
  • Bachelor of Business Administration (BBA) bba.vse.cz
  • Bachelor of Economics (ECON) econ.vse.cz

Navazující MAGISTERSKÉ programy

Víc informací najdete na admissions.vse.cz
V případě dotazů se obraťte na admissions@vse.cz

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu