Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú teraz zavádza v celej Európe

Novinka vytvorila nové pracovné miesta.

(Zdroj: Kaufland)

Kto by to bol povedal, že technológie v logistickom sklade môžu byť zážitkom? Že keď ich uvidíte, začnete túžiť po exkurzii medzi paletami a hlavou vám budú víriť predstavy o futuristickom svete plnom inteligentných mašiniek?

Jediný centrálny logistický sklad Kauflandu v Ilave, z ktorého sa tovar rozváža do všetkých predajní na Slovensku, nás už dnes previedol budúcnosťou.

Stroje namiesto ľudí?

Väčšina debát o digitalizácii, automatizácii či robotizácii priemyslu sa začína a končí pri tom, ako nové technológie ovplyvnia ľudskú činnosť a pracovný trh. Týka sa to aj moderného automatizovaného skladu Kauflandu a myslí na to aj samotný reťazec?

„Všetky inovácie sa robia s cieľom uľahčiť prácu ľudom a zrýchliť proces,“ priznáva vedúci centrálneho riadenia skladu Kauflandu v Ilave Jaroslav Solík. „Vďaka ním sa však naším zamestnancom robí jednoduchšie a bez fyzickej námahy,“ dodáva jedným dychom.

Keď vo februári tohto roka otvorili v Ilave novú časť skladu s takzvaným automatickým zakladačom, skladníkov s vozíkmi nahradili vysokozdvižné vozíky a počítačom riadený žeriav, koľajnice a skenery.

„Redukujeme pozície s vysokou fyzickou záťažou, ale, naopak, vznikajú nové pozície, ktoré potrebujeme na to, aby automatizácia fungovala,“ hovorí Solík.

„Potrebujeme neustálu technickú podporu a technikov, ktorí majú na starosti údržbu a sú zodpovední za bezproblemový chod zariadení a ich správne nastavenie,“ dodáva.

Súvisiaci článokPrečo chýba dovezenej zelenine chuť aj vôňa? Agronóm našiel dôvod Čítajte 

Stroje sú síce čoraz premyslenejšie, ale údržbu si stále nevedia spraviť samy, kvôli čomu bude tento sklad ešte dlho potrebovať odbornosť a šikovné ruky zamestnancov.

„Ľudská práca je v logistike nenahraditeľná,“ myslí si Solík.

V centrálnom sklade Kauflandu dnes pracuje 565 ľudí a na nové technickejšie pozície preškoľovali hlavne existujúcich zamestnancov. Viacerým z nich sa život v práci výrazne zjednodušil.

Vďaka automatickému prijímaniu tovaru, ktorý vodiči kamiónu vyložia priamo na pohyblivé koľajnice, kontrolóri už nemusia behať po celom sklade, aby ručne naskenovali každú dovezenú paletu. Šetria ich čas a námahu spojenú s ručným skenovaním každej dovezenej palety. Palety teraz jednoducho prídu k ním, skener im automaticky nasníma kód so všetkými informáciami o tovare a kontrolór si v počítači rýchlo overí, či do skladu prišlo to, čo si objednali.

Palety vo výťahoch

Nová technológia automatického zakladača zmenila sklad na celkom samostatný, riadený šikovným softvérom. Palety sa slobodne „prechádzajú“ uličkami po kovových koľajniciach, kde ich na niekoľkých stanovištiach skontroluje skener. Ak na začiatku určí, že paleta nemá správnu váhu či veľkosť, vráti ju späť a do regálov sa nedostane.

„Nová hala s automatickým uskladňovaním zvýšila kapacitu skladu Kauflandu o 27 000 paliet a mala by vystačiť ešte na niekoľko rokov. Investujeme do digitalizácie a automatizácie s cieľom mať tú najlepšiu techniku, pretože keď chceme byť lídrom na trhu, musíme mať aj top vybavenie,“ pochvaľuje si Solík.

Nový automatickejší spôsob skladovania si pochvaľujú aj zamestnanci, ktorým to ušetrí kilometre v nohách, a vodiči kamiónov, ktorí nemusia tráviť množstvo času čakaním na príjem. Automatizovaná rampa stihne prebrať 200 paliet za hodinu a kontrolóri zvládajú pracovať na dvoch až troch linkách súčasne. Skontrolované palety pokračujú samostatne po koľajniciach až k svojim cieľovým regálom, kde ich veľký rýchly futuristický žeriav prenesie presne tam, kam treba.

Súvisiaci článokTu sa rozhoduje o čerstvosti vašich potravín. Reportáž zo skladov Kauflandu Čítajte 

Palety si v sklade teraz žijú svojím životom. Po koľajniciach prejdú celou halou, dokonca si „nastúpia“ aj do výťahu, úplne bez asistencie. V ilavskom sklade prechádzajú aj tunelom ponad cestu, ak sa potrebujú dostať do políc na opačnom konci. Tam si ich opäť vyzdvihne elegantný nápomocný žeriav a uloží ich na ich predpísané miesto.

Palety sú uskladnené v dvoch úrovniach za sebou, čo by mohlo strojom sťažovať prácu, ale dokážu si s tým hravo poradiť. Ak sa potrebujú dostať k palete mlieka, ktorá je ukrytá za paletou minerálky, vyriešia to veľmi jednoducho.

„Žeriav si sám zoberie paletu minerálky a dá ju na iné miesto v uličke, aby sa dostal k palete s mliekom,“ vysvetľuje Solík.

Inovácie, ktoré pomáhajú ľuďom

Väčšina inovácií sa zameriava na to, aby zamestnancom uľahčila prácu a minimalizovala fyzickú záťaž spojenú s presunom tovarov. Automatický zakladač má v kauflandovom sklade na starosti takmer polovicu tovaru, zvyšok sa stále skladuje tradičným spôsobom.

Ďalšou vychytávkou, ktorá zamestnancom logistického centra uľahčuje prácu a šetrí ich námahu a kĺby, sú špeciálne kovové vyskladňovacie boxy, ktoré umožňujú skladanie škatúľ na seba do výšky 1,2 metra. Slovensko bolo prvou krajinou, v ktorej Kaufland túto inováciu testoval a postupne tento zlepšovač zavádza aj na ostatné európske trhy.

Inovácie sú cestou do budúcnosti a zdá sa, že logistika je čím ďalej, tým väčšou vedou. S rastúcim dopytom, ponukou obchodov či infraštruktúrou je však efektívna logistika čoraz viac nevyhnutným predpokladom na ďalší rozvoj aj pre obchodné reťazce. Hoci logistika stojí ešte vždy na ľuďoch, zdá sa, že stroje a počítače môžu a vedia byť zamestnancom vítanou oporou.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Éčka u nich nemajú miesto.


SME Creative

Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


SME Creative

Záujem o ne je po celý rok.


SME Creative a 1 ďalší

Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


SME Creative a 1 ďalší