SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Budúcnosť M&A v Európe

Čo si myslia investori?

Je správny čas reštartovať odložené transakcie? Otázka, v ktorej je v dnešných dňoch viac nádeje alebo obáv? Viac ako 230 vedúcich manažérov pôsobiacich v Európe sa v súvislosti s prípravou štúdie CMS “European M&A Outlook 2020” zúčastnilo prieskumu o tom ako pandémia Covid-19 ovplyvnila M&A trh. Zaujímavé závery štúdie boli publikované v spolupráci s Mergermarket:

Záujem o M&A sa znížil. M&A aktivity v Európe klesli v prvom polroku 2020 takmer o jednu tretinu v porovnaní s prvým polrokom 2019, čo do množstva transakcií ako aj ich hodnoty. 64% respondentov očakáva, že M&A trh sa nedostane na úroveň pred pandémiou skôr ako v roku 2023.

Náročnejšie financovanie. Akýkoľvek zdroj financovania bude zrejme drahší a za náročnejších podmienok. Banky a inštitucionálni veritelia venujú počas pandémie COVID-19 pozornosť skôr podpore existujúcich portfólií ako financovaniu nových transakcií. Z tohto dôvodu považujú respondenti za kľúčové zdroje kapitálu private equity fondy, nebankových veriteľov a credit fondy. Takmer 60% opýtaných si myslí, že private equity bude patriť medzi dva najvýznamnejšie zdroje financovania transakcií, pričom 46% z toho má na mysli súkromné dlhové fondy.

Nárast krízových M&A (Distressed M&A), reorganizácií a platobnej neschopnosti. Očakáva sa, že problémy s dlhom alebo likviditou budú hlavné spúšťače reorganizácií. Respondenti predpovedajú, že väčšina transakčnej aktivity bude prameniť z transakcií súvisiacich s krízovými M&A, reorganizáciami, odčleneniami obchodných aktivít a platobnou neschopnosťou. Takmer tri štvrtiny private equity spoločností s dostatkom finančných prostriedkov prejavili záujem o krízové M&A.

Zmena v dynamike transakcií: Predávajúci a kupujúci sa vo svojich cenových očakávaniach od seba čoraz viac vzďaľujú. Na trhoch s klesajúcou tendenciou predávajúci nie sú ešte ochotní predávať aktíva za nižšie ceny. U kupujúcich sú zreteľné obavy zaplatiť plné ceny v čase, keď je situácia pre nich nepredvídateľná. Realizovali sa len tie transakcie, ktoré mali jasné strategické ciele alebo keď zámerom predávajúceho bolo navýšenie kapitálu.

Záujem o divestície: Divestície sa stávajú kľúčovou post-covidovou témou. Spomedzi tých, ktorí uvažujú nad divestíciami, 83% tvrdí, že ich cieľom je zvrátiť následky spôsobené COVID-19 pandémiou, 55% sa snaží navýšiť kapitál a zabezpečiť si tak väčšiu finančnú flexibilitu a 28% uvádza ako príčinu regulačný tlak.

Digitalizácia: Spoločnosti, ktoré zaostali v digitalizácii, sa prostredníctvom M&A budú snažiť doplniť si chýbajúce kompetencie a akvizíciou spoločností investovať do konektivity, telekomunikácií a nevyhnutnej digitálnej infraštruktúry. 83% respondentov uviedlo získanie nových technológií ako jeden z dvoch hlavných dôvodov na uskutočnenie transakcie.

Ak máte záujem o podrobnejšiu analýzu transakcií v Európe, stiahnite si prosím našu kompletnú štúdiu tu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

23 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan