SME

FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy

Odborníci na UMIK sa venujú aj životnému prostrediu a jeho obnove.

KOŠICE. Projekty realizované na FMMR v sebe spájajú vedomosti, skúsenosti, zručnosti vedcov s využitím moderného prístrojového vybavenia. Oblasti, ktorým sa na fakulte odborníci venujú, sú rôznorodé, no reagujú najmä na aktuálne témy súvisiace so životným prostredím a jeho obnovou.

Medzi nich patrí napríklad výskum v oblasti životnosti a stability batérií, syntézy nanočastíc či vývoj recyklačných technológií. Požiadavky, ktoré prichádzajú z energetického priemyslu, sú totiž výzvou pre technické vysoké školy a výskumné organizácie.

FMMR tvoria tri odborné ústavy – Ústav materiálov a inžinierstva kvality, Ústav metalurgie a Ústav recyklačných technológií. Postupne si predstavíme projekty, ktorým sa venuje každé z týchto kvalitatívne vysoko odborných pracovísk.

Úzka spolupráca

Ústav materiálov a inžinierstva kvality (UMIK) FMMR sa venuje najmä materiálovému výskumu.

Terajší svetový trend výstavby ultra-superkritických elektrární si vyžaduje vývoj a výrobu energetických ocelí svetových parametrov. Trend sa týka vývoja a výroby konštrukčných materiálov elektrární na spaľovanie fosílnych palív, ktoré dominujú v globálnych energetických systémoch.

Problematika je aktuálna aj z pohľadu súčasného stavu v energetike a snáh o výrazné zníženie emisií v ovzduší. Ústav spolupracuje s Výskumno-vývojovým centrom Železiarní Podbrezová, ktoré sú výrobcom energetických ocelí na Slovensku.

Spoločne navrhli koncepciu zariadenia pre vysokoteplotné korózne testy energetických ocelí a vybudovali Laboratórium vysokoteplotných koróznych procesov.

Zapájajú najmä študentov

Trojročný projekt začal v roku 2019. Výstupy z neho budú základom odporúčaní pre výrobcov energetických ocelí, ktoré zaistia vysokú spoľahlivosť tepelne – energetických zariadení.

Do projektov spojených s praxou sa úspešne zapájajú aj študenti fakulty, riešia takto semestrálne projekty, diplomové či dizertačné práce.

Skúmajú materiály poškodené pri prevádzke a príčiny, ktoré viedli k haváriám konštrukčných prvkov zariadení. Získavajú tým experimentálne zručnosti a informácie o príčinách porušenia materiálov a konfrontujú ich so získanými teoretickými vedomosťami.

Výskum nanočastíc

UMIK sa tiež už takmer desať rokov venuje výskumu v oblasti syntézy nanočastíc a to konkrétne produkciou nanočastíc striebra a ich využitia v kompozitných materiáloch s polymérnou matricou.

Nanočastice sú tak malé, že ich nie je možné pozorovať bežnými optickými mikroskopmi. Vďaka svojím unikátno-chemickým vlastnostiam sa uplatňujú v inovatívnych aplikáciách, ako sú katalyzátory, elektronika či solárne panely, v biomedicínsky aplikáciách aj v mnohých produktoch dennej spotreby, od obalových materiálov pre potraviny, cez kozmetiku až po batérie.

Biologická príprava nanočastíc

Na UMIK sa zaoberajú výrobou nanočastíc striebra biologickou metódou. Reagujú tým najmä na požiadavky životného prostredia. Biologická príprava nanočastíc je v porovnaní s tradičnými fyzikálnymi či chemickými metódami lacnejšia a technologicky jednoduchšia.

Polymérne mikrovlákna s nanočasticami striebra možno využiť napríklad na filtráciu vody či pri výrobe tkanív s dlhodobými antibakteriálnymi vlastnosťami. Prípadne by bolo možné vytvoriť inteligentnú tkaninu, ktorá by dokázala dotykom snímať rôzne údaje, napríklad srdcový tep či teplotu.

Takéto inteligentné tkaniny by mohli využívať športovci alebo by mohli nájsť uplatnenie v medicíne pre monitorovanie zdravotného stavu pacientov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy na ulici Eliáša Lániho v Bytči „EDUVITAL strecha“.


55m

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 11 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu