SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pomichal: Akčný plán župy s turbulenciami, aké nebývali

Hovorí, že Bratislavský samosprávny kraj sa stal najväčším staveniskom cestnej infraštruktúry v republike.

Poslancom župy je už štvrté volebné obdobie, s rešpektom sa vyjadruje na tému pandémie. Na aktuálne témy hovoríme so starostom obce Tomášov, Ing. Istvánom Pomichalom, PhD.

Váš poslanecký mandát sa prehupol do druhej polovice, ako ste spokojný s dosiahnutými výsledkami za uplynulé takmer tri roky?

Za ostatné tri roky sme pracovali naplno a urobili sme maximum pre dosiahnutie vytýčených cieľov v rámci finančných možností BSK. Pod vedením župana Juraja Drobu sa nám podarilo kompletizovať akčný plán župy a krok za krokom cielene napĺňať jednotlivé body akčného plánu. Napriek tomu politik úplne spokojný nikdy byť nemôže – život vždy prináša nové výzvy. Jeho práca je tým pádom nekonečným príbehom. Poslancom BSK som už štvrté volebné obdobie a s pokojným svedomím môžem konštatovať, že to súčasné sa javí zo všetkých najturbulentnejším.

Na ktoré projekty a investície ste pri nástupe do funkcie kládol najväčší dôraz?

Samotná volebná kampaň súčasného volebného obdobia sa niesla v znamení ciest a dopravy v kraji. V ostatnom období sa BSK stal najväčším staveniskom cestnej infraštruktúry v republike. Myslím si, že hlavný dôraz sa v rámci investícií kládol na túto oblasť, samozrejme v spolupráci s Ministerstvom dopravy. Táto situácia vyvolala časté zmeny v cestovných poriadkoch, v organizácii dopravy a zavedenie integrovaného systému dopravy. Dva roky veľmi úspešne fungoval dotačný systém župy na podporu kultúry a ostatnej podporovanej činnosti tretieho sektora a obcí. Netreba zabúdať ani na obrovské úsilie, ktoré župa vynakladá v oblasti ochrany životného prostredia. Najviac investícií popri doprave si vyžiadala obnova a rozvoj vzdelávania a školstva. Obrovským dlhom župy je však rekonštrukcia bábkového divadla, ktorá sa začala v roku 2019 ale z rôznych technických príčin bola prerušená. Čaká nás ešte významná investícia v oblasti kultúry a to rekonštrukcia divadla Aréna. V rámci investícií je potrebné pripomenúť časovú náročnosť projekčnej prípravy a následného verejného obstarávania, čo je dôvodom, prečo sa niektorým zdá, že župa koná pomaly. My sme však povinní dodržať zákonné postupy, ktoré sú niekedy veľmi zdĺhavé.

V súčasnosti je témou číslo jedna v celej našej spolo čnosti koronavírus, ako vnímate priebeh samotnej pandémie aj prijímané opatrenia?

Celý rok 2020 sa nesie v znamení pandémie koronavírusu. Župa ako prvá spolu s obcami v regióne zareagovali a včas prijali opatrenia, ktoré účinne zabránili šíreniu koronavírusu v prvej vlne. Opatrenia, ktoré patričné orgány prijímajú, prijímame s pokorou. Z môjho pohľadu nám asi neostáva nič iné, len rešpektovať vzniknutú situáciu a prispôsobiť sa tak, aby sme toto obdobie prežili bez ujmy na zdraví.

Ste predsedom Klubu 7 strán, ako hodnotíte doterajšiu súčinnosť vašej koalície?

Po voľbách vznikla historicky nová situácia: z 50 poslancov bolo zvolených 25 nezávislých, ostatní 25 poslanci vzišli z 8 politických zoskupení. Zo spoločnej kandidátky pravicovej koalície podporujúcej súčasného župana boli zvolení 17 poslanci, ktorí sa po voľbách združili v Klube 7 strán. Z nezávislých poslancov vznikol klub Starostovia pre kraj, ktorý mal na začiatku 10 členov. Títo, ako aj ďalší poslanci, sa pridali k podpore volebného programu župana. Programové vyhlásenie už bolo prijaté drvivou väčšinou poslancov a postupne sa napĺňa. Atmosféra klubu je veľmi tvorivá, otvorená a transparentná. Spôsob vedenia komisií a zastupiteľstva má svoj plán, podľa ktorého funguje. Súčinnosť našej koalície a ostatných poslancov v predošlých troch rokoch najlepšie charakterizujú výsledky hlasovania, ktoré poukazujú na schopnosť zastupiteľstva veci sprá vne pomenovať, vyhodnotiť a napĺňať ciele v prospech obyvateľov kraja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


3 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


4 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu