SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pomichal: Akčný plán župy s turbulenciami, aké nebývali

Hovorí, že Bratislavský samosprávny kraj sa stal najväčším staveniskom cestnej infraštruktúry v republike.

Poslancom župy je už štvrté volebné obdobie, s rešpektom sa vyjadruje na tému pandémie. Na aktuálne témy hovoríme so starostom obce Tomášov, Ing. Istvánom Pomichalom, PhD.

Váš poslanecký mandát sa prehupol do druhej polovice, ako ste spokojný s dosiahnutými výsledkami za uplynulé takmer tri roky?

Za ostatné tri roky sme pracovali naplno a urobili sme maximum pre dosiahnutie vytýčených cieľov v rámci finančných možností BSK. Pod vedením župana Juraja Drobu sa nám podarilo kompletizovať akčný plán župy a krok za krokom cielene napĺňať jednotlivé body akčného plánu. Napriek tomu politik úplne spokojný nikdy byť nemôže – život vždy prináša nové výzvy. Jeho práca je tým pádom nekonečným príbehom. Poslancom BSK som už štvrté volebné obdobie a s pokojným svedomím môžem konštatovať, že to súčasné sa javí zo všetkých najturbulentnejším.

Na ktoré projekty a investície ste pri nástupe do funkcie kládol najväčší dôraz?

Samotná volebná kampaň súčasného volebného obdobia sa niesla v znamení ciest a dopravy v kraji. V ostatnom období sa BSK stal najväčším staveniskom cestnej infraštruktúry v republike. Myslím si, že hlavný dôraz sa v rámci investícií kládol na túto oblasť, samozrejme v spolupráci s Ministerstvom dopravy. Táto situácia vyvolala časté zmeny v cestovných poriadkoch, v organizácii dopravy a zavedenie integrovaného systému dopravy. Dva roky veľmi úspešne fungoval dotačný systém župy na podporu kultúry a ostatnej podporovanej činnosti tretieho sektora a obcí. Netreba zabúdať ani na obrovské úsilie, ktoré župa vynakladá v oblasti ochrany životného prostredia. Najviac investícií popri doprave si vyžiadala obnova a rozvoj vzdelávania a školstva. Obrovským dlhom župy je však rekonštrukcia bábkového divadla, ktorá sa začala v roku 2019 ale z rôznych technických príčin bola prerušená. Čaká nás ešte významná investícia v oblasti kultúry a to rekonštrukcia divadla Aréna. V rámci investícií je potrebné pripomenúť časovú náročnosť projekčnej prípravy a následného verejného obstarávania, čo je dôvodom, prečo sa niektorým zdá, že župa koná pomaly. My sme však povinní dodržať zákonné postupy, ktoré sú niekedy veľmi zdĺhavé.

V súčasnosti je témou číslo jedna v celej našej spolo čnosti koronavírus, ako vnímate priebeh samotnej pandémie aj prijímané opatrenia?

Celý rok 2020 sa nesie v znamení pandémie koronavírusu. Župa ako prvá spolu s obcami v regióne zareagovali a včas prijali opatrenia, ktoré účinne zabránili šíreniu koronavírusu v prvej vlne. Opatrenia, ktoré patričné orgány prijímajú, prijímame s pokorou. Z môjho pohľadu nám asi neostáva nič iné, len rešpektovať vzniknutú situáciu a prispôsobiť sa tak, aby sme toto obdobie prežili bez ujmy na zdraví.

Ste predsedom Klubu 7 strán, ako hodnotíte doterajšiu súčinnosť vašej koalície?

Po voľbách vznikla historicky nová situácia: z 50 poslancov bolo zvolených 25 nezávislých, ostatní 25 poslanci vzišli z 8 politických zoskupení. Zo spoločnej kandidátky pravicovej koalície podporujúcej súčasného župana boli zvolení 17 poslanci, ktorí sa po voľbách združili v Klube 7 strán. Z nezávislých poslancov vznikol klub Starostovia pre kraj, ktorý mal na začiatku 10 členov. Títo, ako aj ďalší poslanci, sa pridali k podpore volebného programu župana. Programové vyhlásenie už bolo prijaté drvivou väčšinou poslancov a postupne sa napĺňa. Atmosféra klubu je veľmi tvorivá, otvorená a transparentná. Spôsob vedenia komisií a zastupiteľstva má svoj plán, podľa ktorého funguje. Súčinnosť našej koalície a ostatných poslancov v predošlých troch rokoch najlepšie charakterizujú výsledky hlasovania, ktoré poukazujú na schopnosť zastupiteľstva veci sprá vne pomenovať, vyhodnotiť a napĺňať ciele v prospech obyvateľov kraja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22. jan

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan