I keď sa v súčasnej dobe pozornosť upriamuje viac na iné veci, počet vykradnutých bytov neklesol ani počas pandémie. Mnoho ľudí si myslí, že keď sa teraz zdržiavajú doma, krádeže im nehrozia. Ale aj policajné štatistiky ukazujú, že to tak nie je.
„Povedal by som, že drzosť zlodejov je natoľko veľká, že k vykrádaniu dochádza napríklad počas noci, keď domáci spia. Nehlučne si otvoria dvere, vojdú dnu, zoberú veci a odchádzajú, pričom domáci až ráno zistia, že boli vykradnutí,“ povedal odborník na bezpečnosť domácností Jozef Adame zo spoločnosti ADLO, ktorej kamenná predajňa sídli aj v Nitre.
Ako zdôraznil Miloš Kóňa z Občianskeho združenia Bývajme bezpečne, oproti predošlému obdobiu navyše stúpol počet krádeží v nebytových priestoroch, ako sú firmy, kancelárie či sklady, nakoľko mnohé sú v súčasnej dobe opustené. Riešením neželaných návštev sú podľa odborníkov správne zabezpečenie domácnosti, a to predovšetkým bezpečnostných dverí, ktoré dnes plnia aj mnoho ďalších funkcií.

Retiazky na dverách neochránia
Okrem tichých zlodejov sú ďalšou formou nebezpečenstva podomoví podvodníci. Sú veľmi dobrí v komunikácii, ovládajú psychológiu a ich snahou je, aby domáci pootvoril dvere.
„Môžu napríklad tvrdiť, že prišli odčítať stav vodomeru alebo spotrebu na radiátoroch. Takisto sa môžu preukázať rôznymi potvrdeniami alebo ponúkať nejaké služby či tovar. No to všetko je len zámienka k tomu, aby domáci otvoril. Počas komunikácie potom môžu povedať, že im prišlo nevoľno a poprosiť o pohár vody, aby sa domáci vzdialil. Chvíľku nepozornosti využijú na krádež, zväčša kabelky či kľúčov, a zmiznú,“ opísal Adame.
Keď už je človek nútený bližšie skontrolovať nejaké preukazy, netreba sa spoliehať na klasické retiazky na dverách. „Boli dokonca označované ako bezpečnostné, ale nie sú. Veľmi ľahko sa napriek nim dajú dvere vykopnúť. Sú už ale systémy tzv. bezpečnostných pák, ktoré sú pevne zabudované vo dverách a v zárubni a povoľujú pootvoriť dvere iba trochu. Tak môže človek bezpečne komunikovať s osobou pred dvermi, a keď sa rozhodne vpustiť ju dovnútra, musí dvere pribuchnúť, otočiť bezpečnostný gombík a až následne sa dvere otvoria,“ priblížil Adame.

Bezpečnostné páky sú vhodné napríklad pre seniorov, ktorí sú cieľovou skupinou pre rôznych podvodníkov. Pomôžu však aj rodinám s malými deťmi, ktoré sa už vedia sami pohybovať po byte.„Ak sú dvere len pribuchnuté alebo kľúče sú v zámke zvnútra, môže sa stať, že si ich dieťa otvorí. Pri bezpečnostných dverách s poistným zariadením stačí prehodiť gombík do zamknutej polohy. Aj keby si teda dieťa dvere pootvorilo, nedokáže sa dostať von,“ vysvetlil.

Na návštevu upozornia samotné dvere
Pootvorenie dverí je niekedy potrebné, no vďaka moderným technológiám to ide už aj bez toho. Vďaka tzv. elektronickým priezorníkom sa dá s návštevníkom komunikovať aj cez zavreté dvere. Najlepším riešením bezpečnosti domácnosti sú v súčasnosti inteligentné bezpečnostné dvere. Obsahujú zariadenie, ktoré upozorní majiteľa, že niekto stojí pred jeho dverami, a to formou MMS cez operátora alebo cez WiFi. Tieto zariadenia sú nápomocné, keď je byt prázdny, ako aj v noci. Dôkazom je aj spätná väzba ľudí.
„Na naše odporúčanie si jeden pán vyhľadal dvere s takýmto zabezpečením a potom sme dostali pochvalný mail, pretože sa mu niekto dlhšie zdržiaval pred dverami. Zásluhou tohto zariadenia sa o tom dozvedel a zalarmoval suseda, ktorý zasiahol a osobu vyhnal,“ dosvedčil Kóňa.
Pribuchnúť nestačí
Nech už sú bezpečnostné dvere akékoľvek odolné, nestačí ich iba „pribuchnúť“, ale aj uzamknúť. Platí to aj pri vchodových dverách do komplexu. „Zlodeji sú profesionáli, ktorí sa vykrádaním bytov živia. Jednak vedia vystihnúť čas, kedy niekto vchádza alebo vychádza, alebo majú spôsoby, akými napríklad vedia magnetický kontakt znefunkčniť,“ pripomenul Adame.
Lákadlom pre zlodejov sú aj balkóny či okná na najnižších, ale aj najvyšších podlažiach. Kedysi na ne boli montované mreže, ktoré však nebol veľmi estetické. V 21. storočí ich však nahradili systémy, ktoré z bežného okna či balkónových dverí vedia spraviť bezpečnostné. „Odborná firma na sklo natiahne špeciálnu hrubú bezpečnostnú fóliu. Túto fóliu nie je vidno, sklo ostáva priehľadné, ale nedá sa rozbiť dokonca ani náradím.“
Proti vypáčeniu sa okná či dvere vedúce na balkón dajú vylepšiť aj prídavnými uzamykaniami, ktoré zabezpečujú to, že pri každom otočení kľučky pri zatváraní okna sa uzamkne hneď v niekoľkých ďalších bodoch. „Výhodou je, že takého dodatočné zabezpečenie sa dá namontovať už na osadené okná a netreba teda kvôli tomu meniť pôvodné za nové. Neporušia funkčnosť pôvodného okna, naopak, ešte znásobia jeho bezpečnosť. Dá sa cez neho vetrať a aj keď ostane vo vetracej polohe, je viac chránené,“ doplnil Kóňa.

Ochránia aj pred požiarom
Moderné bezpečnostné dvere už neplnia len funkciu proti vlámaniu, ale napríklad aj voči požiaru, pri ktorom je viac ako samotný oheň nebezpečnejší dym. Za krátky čas naplní celé schodisko i výťahovú šachtu. Obyvatelia tak ostávajú uväznení v byte a jediné, čo ich delí od nebezpečenstva, sú bezpečnostné dvere. Je preto potrebné, aby mali protipožiarne a protidymové vlastnosti.
„Dvere majú špeciálne tesnenie, ktoré pri zvýšení teploty v bytovke napučí, čím dvere zväčšia svoj objem a natesno sa spoja so zárubňou. Pred hustým dymom tak dokážu ochrániť po dobu až 60 minút, kým príde pomoc. Nechránia teda len majetok, ale aj zdravie a životy seba i blízkych,“ uviedol Adame. Jednorazová investícia do vhodných dverí zlepšuje životný štandard aj tým, že bráni prieniku hluku z chodby, či už ide o hlasnejších susedov či zvuk výťahu.
Aké sú vhodné dvere?
Ako zdôraznil Kóňa, keď už sa človek rozhodne vymeniť staré dvere za bezpečnostné, netreba kúpiť lacný variant.„Bezpečnostné dvere s lacnými vložkami zlodeji ľahko prekonajú a hlavne to vedia spraviť veľmi ticho tak, že ani nepočujem, že niekto vošiel do bytu.“
Odporúča bezpečnostné dvere s oceľovou konštrukciou, najmä dvojplášťové s protipožiarnou ohňovzdornou výplňou a viacnásobným uzamykaním. Dôležité tiež je, aby boli osadené v zárubni, ktorá je zabetónovaná a ukotvená do steny. Kvalitné bezpečnostné dvere musia mať aj certifikát o stupni bezpečnostnej triedy.
