SME

Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu

Miera recyklácie odpadov na Slovensku z roka na rok rastie.

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)

Triedime stále viac, miera recyklácie papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov z roka na rok rastie. Zároveň však stúpa aj celková produkcia komunálneho odpadu.

Množstvo triedených zložiek komunálneho odpadu v roku 2019 vzrástlo oproti roku 2018 o 44 852 ton. Kým v roku v roku 2016 bolo vyzbieraných 175 692 ton zložiek triedeného komunálneho odpadu (papier a lepenka, sklo, plasty a kovové obaly) a v roku 2019 bolo vyzbieraných až 273 556 ton týchto zložiek.

Informácie vyplývajú z publikácií Odpady v Slovenskej republike za roky 2012 až 2019, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR v decembri 2020.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podiel týchto odpadov klesá aj v zmesovom komunálnom odpade. Podľa údajov ministerstva životného prostredia, sa nachádza v zmesovom komunálnom odpade približne 24,67 % obalových a neobalových zložiek, kým v roku 2019 to bolo 29,93 %.

Ako zvýšiť mieru recyklácie odpadov?

Trend nárastu triedenia potvrdzujú nielen analýzy spoločnosti ENVI - PAK, ale aj štatistiky recyklácie, ktoré každoročne zverejňuje EUROSTAT.

Kým v roku 2015 (pred zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov) sa recyklovalo len 14,9 % komunálneho odpadu, v roku 2018 to bolo 36,3 % a v roku 2019 takmer 39 %.

„Organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré zabezpečujú a financujú triedený zber v obciach už, s pravidelnou istotou každoročne navyšujú množstvo vyzbieraných odpadov v súlade so stanovenými cieľmi zberu. Aj za posledný rok sa znížilo množstvo papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov v zmesovom KO o takmer 6 % a zvyšný potenciál týchto zložiek v komunálnom odpade tak klesol na 24 %,“ uviedol Roman Vandák, riaditeľ komoditného oddelenia spoločnosti OZV ENVI - PAK.

Na splnenie európskeho cieľa je však potrebné zamerať sa najmä na biologicky rozložiteľný odpad, ktorý sa nachádza v zmesovom komunálnom odpade v rozsahu od 30 - 50 %.

Podiel skládkovania klesá, komunálneho odpadu je však viac

Oproti roku 2013 sa zlepšila recyklácia komunálnych odpadov a znížilo sa množstvo skládkovania.

Od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov v roku 2016 sa skládkovanie znížilo z 1 289 895 ton na 1 198 249 ton v roku 2019, a to aj napriek celkovému nárastu vyše 416 000 ton komunálnych odpadov v rozmedzí spomínaných rokov.

„Zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa prejavilo vo výraznom náraste triedenia komunálnych odpadov na Slovensku. Tešíme sa, že k tomu prispeli najmä odpady z obalov a neobalových výrobkov. Je vidieť, že systém funguje a nepotrebuje revolučné zmeny. Samozrejme, stále je priestor na jeho vylepšovanie. Potenciál na dosahovanie stanovených cieľov vidíme najmä v bioodpade,“ vyjadrila sa Hana Nováková, generálna riaditeľka organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK.

Lepšia ekonomická situácia a vyššia kúpyschopnosť populácie znamenajú, že rastie aj celková produkcia komunálnych odpadov. Podľa ročenky, ktorú zverejnil Štatistickú úrad SR, sa v roku 2019 celkovo vyprodukovalo v Slovenskej republike 2 369 725 ton komunálnych odpadov. Najväčší podiel mali v tejto produkcii z vytriediteľných zložiek kovy.

Rezervy sú v spracovaní bioodpadu, kompostujeme len tretinu

Pri biologicky rozložiteľnom odpade (BRO) má Slovensko najväčšie rezervy. Ten je najvýznamnejšou zložkou zmesového komunálneho odpadu, v závislosti od druhu zástavby a ročného obdobia tvorí až 50 % zmesového komunálneho odpadu.

Práve v triedenom zbere biologického odpadu je Slovensko hlboko pod priemerom EÚ, keďže podľa hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA) separovane zbiera len niečo cez 20 % vyprodukovaného biologického odpadu (priemer EÚ je 50 %).

To ukazuje, že v biologickom odpade je najväčší potenciál na dosiahnutie 50 % cieľa, ktorý na Slovensko kladie EÚ. Preto je obzvlášť dôležitá intenzifikácia zberu a následného kompostovania biologicky rozložiteľného odpadu.

Napredujeme v triedenom zbere, biologicky rozložiteľný odpad zaostáva. Aký je teda jeho potenciál zberu a recyklácie?

Na Slovensku sa v roku 2019 vyprodukovalo 2 298 860 ton komunálneho (bez drobného stavebného odpadu). Biologický rozložiteľný odpad podľa EEA predstavuje 34 %, čo znamená 781 612 ton.

Porovnaním zrecyklovaného resp. kompostovaného množstva BRO (249 878 ton) vyplýva, že využívame potenciál recyklácie len na úrovni 32 %.

Ak by v roku 2020 Slovensko využilo potenciál biologicky rozložiteľného odpadu (vychádzajúc z údajov roku 2019) tak, že vyzbiera a zrecykluje 60 % z neho a rovnako aj 60 % svojho celkového potenciálu pri zložkách papier, sklo, plast a kovy, už v roku 2020 by dosiahlo európsky ciel recyklácie komunálneho odpadu v rozsahu 50 % a to aj za predpokladu stagnácie ostatných triedených zložiek ako sú batérie, elektroodpad a textil.

Recyklujeme stále viac

Pozitívom je fakt, že miera recyklácie komunálneho odpadu rastie a zároveň klesá jeho skládkovanie.

Od roku 2012 vzrástla miera recyklácie KO z 13,2 % na 38,5 % v roku 2019 a skládkovanie kleslo za rovnaké obdobie zo 73,1 % na 52,1 %.

Ako je uvedené vyššie, zo zmesového odpadu je možné vybrať ešte relatívne veľké množstvo bioodpadu, ktorý nemusí skončiť na skládkach.

OZV ENVI - PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti , ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.

Autor: ENVI - PAK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tvorba odpadu na Slovensku stúpa od roku 2014 trikrát rýchlejšie v porovnaní s priemerom Európskej únie, stále ho však nedosahuje.


SITA

Enviropolícia zaistila päť kamiónov slovenských a maďarských spoločností, ktoré dovážali na územie Slovenska úplne iný druh odpadu, ako bolo deklarované v sprievodných dokumentoch.


SITA

Viete správne vytriediť odpad z valentínskych darčekov?


smeti.sme.sk

Minister Taraba je s nomináciou stotožnený.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu