SME

Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu

Miera recyklácie odpadov na Slovensku z roka na rok rastie.

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)

Triedime stále viac, miera recyklácie papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov z roka na rok rastie. Zároveň však stúpa aj celková produkcia komunálneho odpadu.

Množstvo triedených zložiek komunálneho odpadu v roku 2019 vzrástlo oproti roku 2018 o 44 852 ton. Kým v roku v roku 2016 bolo vyzbieraných 175 692 ton zložiek triedeného komunálneho odpadu (papier a lepenka, sklo, plasty a kovové obaly) a v roku 2019 bolo vyzbieraných až 273 556 ton týchto zložiek.

Informácie vyplývajú z publikácií Odpady v Slovenskej republike za roky 2012 až 2019, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR v decembri 2020.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podiel týchto odpadov klesá aj v zmesovom komunálnom odpade. Podľa údajov ministerstva životného prostredia, sa nachádza v zmesovom komunálnom odpade približne 24,67 % obalových a neobalových zložiek, kým v roku 2019 to bolo 29,93 %.

Ako zvýšiť mieru recyklácie odpadov?

Trend nárastu triedenia potvrdzujú nielen analýzy spoločnosti ENVI - PAK, ale aj štatistiky recyklácie, ktoré každoročne zverejňuje EUROSTAT.

Kým v roku 2015 (pred zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov) sa recyklovalo len 14,9 % komunálneho odpadu, v roku 2018 to bolo 36,3 % a v roku 2019 takmer 39 %.

„Organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré zabezpečujú a financujú triedený zber v obciach už, s pravidelnou istotou každoročne navyšujú množstvo vyzbieraných odpadov v súlade so stanovenými cieľmi zberu. Aj za posledný rok sa znížilo množstvo papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov v zmesovom KO o takmer 6 % a zvyšný potenciál týchto zložiek v komunálnom odpade tak klesol na 24 %,“ uviedol Roman Vandák, riaditeľ komoditného oddelenia spoločnosti OZV ENVI - PAK.

Na splnenie európskeho cieľa je však potrebné zamerať sa najmä na biologicky rozložiteľný odpad, ktorý sa nachádza v zmesovom komunálnom odpade v rozsahu od 30 - 50 %.

Podiel skládkovania klesá, komunálneho odpadu je však viac

Oproti roku 2013 sa zlepšila recyklácia komunálnych odpadov a znížilo sa množstvo skládkovania.

Od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov v roku 2016 sa skládkovanie znížilo z 1 289 895 ton na 1 198 249 ton v roku 2019, a to aj napriek celkovému nárastu vyše 416 000 ton komunálnych odpadov v rozmedzí spomínaných rokov.

„Zavedenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa prejavilo vo výraznom náraste triedenia komunálnych odpadov na Slovensku. Tešíme sa, že k tomu prispeli najmä odpady z obalov a neobalových výrobkov. Je vidieť, že systém funguje a nepotrebuje revolučné zmeny. Samozrejme, stále je priestor na jeho vylepšovanie. Potenciál na dosahovanie stanovených cieľov vidíme najmä v bioodpade,“ vyjadrila sa Hana Nováková, generálna riaditeľka organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK.

Lepšia ekonomická situácia a vyššia kúpyschopnosť populácie znamenajú, že rastie aj celková produkcia komunálnych odpadov. Podľa ročenky, ktorú zverejnil Štatistickú úrad SR, sa v roku 2019 celkovo vyprodukovalo v Slovenskej republike 2 369 725 ton komunálnych odpadov. Najväčší podiel mali v tejto produkcii z vytriediteľných zložiek kovy.

Rezervy sú v spracovaní bioodpadu, kompostujeme len tretinu

Pri biologicky rozložiteľnom odpade (BRO) má Slovensko najväčšie rezervy. Ten je najvýznamnejšou zložkou zmesového komunálneho odpadu, v závislosti od druhu zástavby a ročného obdobia tvorí až 50 % zmesového komunálneho odpadu.

Práve v triedenom zbere biologického odpadu je Slovensko hlboko pod priemerom EÚ, keďže podľa hodnotenia Európskej environmentálnej agentúry (EEA) separovane zbiera len niečo cez 20 % vyprodukovaného biologického odpadu (priemer EÚ je 50 %).

To ukazuje, že v biologickom odpade je najväčší potenciál na dosiahnutie 50 % cieľa, ktorý na Slovensko kladie EÚ. Preto je obzvlášť dôležitá intenzifikácia zberu a následného kompostovania biologicky rozložiteľného odpadu.

Napredujeme v triedenom zbere, biologicky rozložiteľný odpad zaostáva. Aký je teda jeho potenciál zberu a recyklácie?

Na Slovensku sa v roku 2019 vyprodukovalo 2 298 860 ton komunálneho (bez drobného stavebného odpadu). Biologický rozložiteľný odpad podľa EEA predstavuje 34 %, čo znamená 781 612 ton.

Porovnaním zrecyklovaného resp. kompostovaného množstva BRO (249 878 ton) vyplýva, že využívame potenciál recyklácie len na úrovni 32 %.

Ak by v roku 2020 Slovensko využilo potenciál biologicky rozložiteľného odpadu (vychádzajúc z údajov roku 2019) tak, že vyzbiera a zrecykluje 60 % z neho a rovnako aj 60 % svojho celkového potenciálu pri zložkách papier, sklo, plast a kovy, už v roku 2020 by dosiahlo európsky ciel recyklácie komunálneho odpadu v rozsahu 50 % a to aj za predpokladu stagnácie ostatných triedených zložiek ako sú batérie, elektroodpad a textil.

Recyklujeme stále viac

Pozitívom je fakt, že miera recyklácie komunálneho odpadu rastie a zároveň klesá jeho skládkovanie.

Od roku 2012 vzrástla miera recyklácie KO z 13,2 % na 38,5 % v roku 2019 a skládkovanie kleslo za rovnaké obdobie zo 73,1 % na 52,1 %.

Ako je uvedené vyššie, zo zmesového odpadu je možné vybrať ešte relatívne veľké množstvo bioodpadu, ktorý nemusí skončiť na skládkach.

OZV ENVI - PAK je organizácia zodpovednosti výrobcov podľa zákona o odpadoch. Bola prvou oprávnenou organizáciou na Slovensku. Pomáha s plnením povinností výrobcov obalov a neobalových výrobkov podľa zákona o odpadoch. Zabezpečuje zber odpadov z obalov a neobalových výrobkov, ich zhodnocovanie a recykláciu. ENVI - PAK riadia veľké medzinárodné spoločnosti , ktoré prenášajú svoju expertízu o fungovaní odpadového hospodárstva z iných trhov aj na Slovensko. Je pre ne dôležitá transparentnosť a predvídateľnosť podnikateľského prostredia, za ktorú sa OZV ENVI - PAK zasadzuje.

Autor: ENVI - PAK

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Znečistené brehy rieky Revúca medzi Ružomberkom a Liptovskou Osadou upratujú v týchto dňoch dobrovoľníci. Počas víkendu sa do čistenia zapojilo takmer 50 rybárov.


TASR

Nenechajte sa ovplyvniť zelenou farbou alebo obrázkami prírody na obaloch.


smeti.sme.sk

Na jedného Slováka pripadá ročne 99 kg potravinového odpadu. Až dve tretiny pochádzajú z domácností.


SITA

Pozrite si tipy na kvalitné knihy, v ktorých sa autori dotýkajú tém klimatickej zmeny, ochrany prírody alebo zmeny biodiverzity.


smeti.sme.sk
SkryťZatvoriť reklamu