SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ústav FMMR sa venuje aj materiálovému zhodnoteniu odpadov

Tlačidlové mobily sú minulosťou, ich recyklácia je v rukách odborníkov.

KOŠICE. Projekty realizované na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie (FMMR) Technickej univerzity v Košiciach v sebe spájajú vedomosti, skúsenosti, zručnosti vedcov fakulty s využitím moderného prístrojového vybavenia. Oblasti, ktorým sa na fakulte odborníci venujú, sú rôznorodé, no reagujú najmä na aktuálne témy súvisiace so životným prostredím a jeho obnovou.

FMMR tvoria tri odborné ústavy – Ústav materiálov a inžinierstva kvality, Ústav metalurgie a Ústav recyklačných technológií (URT). Postupne si predstavíme každé z týchto vysoko špecializovaných a úspešných pracovísk.

Recyklácia odpadov

URT sa zapojil do niekoľkých domácich a európskych projektov. Priamo tiež spolupracuje so Železiarňami Podbrezová (ŽP, a.s.) pri materiálovej recyklácii odpadov s cieľom získať užitočné zložky, a to najmä kovy. Výsledkom tejto kooperácie je príprava troch patentov.

V rámci riešenia projektov sa URT už niekoľko rokov zaoberá problematikou spracovania odpadov pochádzajúcich z priemyslu, konkrétne z procesu žiarového zinkovania, tiež materiálovou recykláciou použitých batérií a akumulátorov, napríklad lítiových akumulátorov z automobilov, z odpadov elektrických a elektronických zariadení, ako sú vyradené mobilné telefóny, počítače či zobrazovacia technika.

Ďalší z riešených projektov mal charakter základného výskumu s tendenciou aplikovateľnosti jeho výstupov do praxe v podobe vypracovaných postupov v oblasti spracovania vzoriek a stanovenia celkových obsahov kritických aj ťažkých kovov v roztokoch po predchádzajúcom rozklade.

V zmysle princípov „zelenej chémie“ bol vytvorený taký rozkladný postup s využitím mikrovlnového žiarenia, ktorým je možné zabezpečiť totálny rozklad vzoriek, pretože práve etapa spracovania a predúpravy vzorky pred analýzou významne ovplyvňuje analytický výsledok.

Vedeckí pracovníci ústavu sa zaoberajú spracovaním a recykláciou odpadov s cieľom ich materiálového zhodnotenia. Zameriavajú sa tiež na spracovanie komunálnych odpadov a ich separovaných zložiek, a to najmä s obsahom kovov. Rovnako sa na ústave venujú aj odpadom, ktoré pochádzajú z priemyselnej sféry, ako sú stery a trosky z výroby hliníka, zinku a iných neželezných kovov, úlety z výroby železa a ocele či úlety z pretavovania medi.

Významným prínosom je tiež fakt, že študenti ústavu prichádzajú do priameho kontaktu s praxou vo forme exkurzii, stáží alebo možnosti riešenia diplomových prác, na čom si FMMR mimoriadne zakladá pri všetkých troch špecializovaných pracoviskách.

Odpady z priemyslu

Výskum URT rovnako odpovedá na požiadavky automobilového priemyslu. Zaoberá sa materiálovou recykláciou použitých batérií a akumulátorov z automobilov a elektroniky, či vyradených mobilných telefónov alebo počítačov. Recyklovať je potrebné i odpady, ktoré bežne nevidíme, najmä tie z priemyselnej sféry, ako sú napríklad stery a trosky z výroby hliníka.

V rokoch 2017 až 2018 sa ústav zaoberal stanovením kritických a ťažkých kovov v strategicky významných surovinách. Aj tento projekt ukázal, že prioritou vedeckého pracoviska je reagovať na aktuálne trendy. Keďže nastúpila éra dotykových mobilných telefónov, tlačidlové mobily sa stávajú nepotrebným odpadom a preto sa URT sústredí na spracovanie dosiek plošných spojov s cieľom získať kovy napríklad zlato, meď, cín a pod.

Výstupy projektu mali spočívať vo vypracovaných postupoch v spracovaní reprezentatívnych vzoriek odpadov z elektrických a elektronických zariadení (OEZZ) a zároveň v nich stanoviť celkové obsahy takzvaných v súčasnosti kritických kovov pre Európsku úniu (antimón, cín, ytrium a pod.)

Stanovenie celkových obsahov kovov v OEEZ je nevyhnutné pred ich ďalším spracovaním, respektíve hľadaním podmienok najvhodnejších pre toto spracovanie, nakoľko celkový obsah udáva hodnotu maximálnej výťažnosti sledovaného kovu.

Žiarové zinkovanie

Na URT sa niekoľko rokov venujú aj spracovaniu odpadov pochádzajúcich z procesu žiarového zinkovania.

Žiarové zinkovanie ako jeden z najefektívnejších spôsobov koróznej ochrany oceľových častí je založený na ponore oceľových výrobkov do roztaveného zinku. V procese žiarového zinkovania vznikajú odpady.

Najväčším zdrojom odpadov v prevádzkach sú stery. Zbierajú sa zospodku (z dna vane) alebo z povrchu galvanizačného kúpeľa. Jednotlivé druhy sterov sa líšia obsahom zinku (od 40 do 98 percent) a predstavujú cennú druhotnú surovinu.

Cieľom pri štúdiu procesu metalurgického spracovania jednotlivých druhov odpadov bolo získanie predajných produktov.Pri odpadoch s vysokým obsahom zinku bol aplikovaný pyrometalurgický spôsob rafinácie, ktorý viedol k odstráneniu nečistôt a k dosiahnutiu vyššej čistoty zinku, ktorý možno opäť použiť v procese žiarového zinkovania.

Pri odpadoch s nižším obsahom zinku bol študovaný hydrometalurgický spôsob spracovania sterov, ktorý viedol k technologickému návrhu spracovania s cieľom získania oxidu zinočnatého, ktorý má široké priemyselné použitie.

Absolventi ÚRT nájdu uplatnenie ako technológovia a riadiaci pracovníci vo všetkých oblastiach priemyslu, kde odpad vzniká, kde je nutné ho skladovať alebo kde sa spracováva. Môžu sa taktiež presadiť v štátnych alebo súkromných inštitúciách, ktoré sa zaoberajú spracovaním a recykláciou odpadov a podnikať v oblasti ich zberu, triedenia, recyklácie a spracovania.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čučoriedky patria medzi naše obľúbené a vyhľadávané ovocie už po celé veky.


4 h

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


4 h

Odpadové hospodárstvo a recyklácia sú historicky najväčšou biznisovou príležitosťou. Nespime na vavrínoch.


INZERCIA 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu