SME
Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Hygge ako životný štýl

Nie je žiadnym tajomstvom, že čoraz viac ľudí sa začína zaujímať o dánsky životný štýl, ktorý je známy pod pojmom „hygge“.

Najmä v dnešnom uponáhľanom svete, kedy je čoraz väčším problémom nájsť vnútornú rovnováhu a pokoj. Zisťujeme, že nielen úspech a kariéra nám zabezpečia šťastný život. Obavy z nenaplneného trávenia života nie sú cudzie asi žiadnej generácií. Každý sa s týmto strachom vyrovnáva inak, niekto možno popieraním jeho existencie, iný zase hľadaním niečoho, čo by do jeho života prinieslo želané naplnenie a spokojnosť. V Dánsku už niekoľko storočí používajú vlastný recept na šťastie, tzv. „hygge štýl“. Tento článok je takou malou sondou do tejto, čoraz populárnejšej, severskej filozofie.

Hygge môžeme pokojne charakterizovať ako dánsku tradíciu, filozofiu no aj životný štýl. Vysvetliť presný význam tohto zaujímavého slovíčka je častokrát náročná úloha. Voľne ho môžeme preložiť ako „útulný“, aj keď ešte lepšie by bolo použiť na jeho vysvetlenie slovo „blahobyt“. Preto je lepšou otázkou nie čo hygge znamená ale ako sa žije.

V Dánsku sa s ním môžete stretnúť na každom kroku, tento spôsob života sa stal neoddeliteľnou súčasťou ich kultúry. Zariaďujú si podľa neho domovy i voľný čas. Zdieľajú ho s najbližšími ale vedia si jeho čaro užívať aj v samote, s obľúbenou knižkou, usadení v pohodlnom kresle. Užívajú si maličkosti a venujú pozornosť aj takým detailom ako sú napríklad ponožky, ktoré majú na nohách.

Veľmi jednoducho povedané a vysvetlené, hygge znamená vytvorenie príjemnej atmosféry a užívanie si dobrých vecí v živote s dobrými ľuďmi. Mihotavé svetielkosviečky vo vašej obývačky môže byť zosobnením hygge, výlet do hôr s priateľmi sa taktiež počíta. No nič nie je viac „hyggelig“ ako trávenie času s najbližšími, v útulne zariadenom priestore, pri teplom čajíku, dobrom jedle a s vrúcnymi slovami na perách. Dôležitú úlohu tu zohrávajú skôr menšie elementy, ktoré však spravia veľký dojem. Ako sa cítite, keď prídete domov? Zohreje vás pohľad na vaše bývanie pri srdci? Máte zariadený doma svoj útulný kútik? Alebo si skôr povzdychnete a radšej si sadnete pred televízor, či počítač? Na to, aby sme si mohli naplno vychutnávať hygge, je potrebné venovať istý čas aj úprave priestoru, v ktorom trávime najviac času. Vieme, že všetky veci, čo sú v našej blízkosti na nás vplývajú. Tento efekt si môžete veľmi jasne uvedomiť, keď si predstavíte svoju obľúbenú kaviareň, či reštauráciu. Okrem dobrej kávy a skvelého jedla si iste viete aj vybaviť pocit z daného podniku. Možno je tam pohodlný gauč, či zaujímavo dekorovaný priestor. Nemusíte nad tým premýšľať, cítite, že je tam skrátka dobrá atmosféra.

Rovnaký efekt by sme sa mali snažiť dosiahnuť aj v našich domácnostiach, kde trávime veľa nášho času, najmä teraz, počas pandémie. Nikto samozrejme nehovorí, že musíte celý priestor prerobiť v severskom štýle. Niekedy stačí zopár maličkostí, čo spravia celkový dojem. Pohodlné papučky, čakajúce pri dverách, vám rýchlo navodia pocit domova a pohodlia.

Ak vás teda hygge oslovilo a chceli by ste kúsok dánskeho šťastia priniesť aj k vám domov, môžete začať napríklad týmito vecami:

  • Sviečky, sviečky, sviečky! Tých nie je nikdy dosť. Ich krásne, teplé svetlo rozžiari váš domov a vdýchne mu hrejivú atmosféru. Zamerajte sa aj na ich dizajn, prípadne vôňu, to im ešte dodá „punc“ dokonalosti.
  • Po príchode domov si odložte mobil, napríklad do malého košíku v chodbe. Vychutnajte si čas doma naplno! Nenoste si ho k stolu ani do obývačky. Zamerajte sa na komunikáciu s ľuďmi, čo sú s vami. Uvidíte, že váš prístup bude veľmi inšpiratívny a môžete ním „nakaziť“ aj ostatných.
  • Viete, aký je najlepší liek na smútok, či trápenie? Tráviť čas s priateľmi, ktorí vám rozumejú. Nezatvárajte sa doma na dlho, vždy, keď sa vám bude dať, pokúste sa zorganizovať spoločnú prechádzku v prírode alebo parku. Trávenie času vonku patrí k základom hygge!
  • Pri dekorácií svojho bývania sa nespoliehajte na módne trendy, najmä ak vám nič nehovoria. Zariaďte si ho tak, aby ste sa v ňom cítili dobre. Odporúčame však dekorácie z prírodných materiálov, mäkké deky a vankúše určite tiež nie sú na škodu. Je tak príjemné sa medzi nimi schúliť pri čítaní obľúbenej knihy.
  • Dobré jedlo patrí k základom pohostinnosti. Aj na našom území sa zachovalo porekadlo, hosť do domu, boh do domu! Investujte čas a snahu do prípravy chutného občerstvenia či jedla pre vás a vašu rodinu, priateľov.
  • Obklopte sa vecami, ktoré sú pohodlné, krásne a praktické. Nepotrebujete kvantá nekvalitných produktov, zahádzali by ste si domácnosť a výsledným efektom by ste aj tak neboli nadšení. Rovnako je to aj s odevmi, nakupovaním veľkého množstva škodíme v konečnom dôsledku našej peňaženke i planéte. Uprednostnite prírodné materiály a kvalitné vyhotovenie. Napríklad v Dánsku milujú pletené svetre z ovčej vlny. Stačí jeden-dva ale poriadné a kvalitné! Investujte svoj čas do ich výberu a oni vám to oplatia svojou funkčnosťou. Bude rozhodne radosť ich používať. Aj William Morris povedal: „Nemajte vo svojich domoch nič, čo nie je podľa vás užitočným alebo čo nepokladáte za krásne."

Toto bolo samozrejme len zopár typov. Tak ako je každý človek jedinečný, tak aj naše prežívanie šťastia sa líši. Jednu vec máme ale určite spoločnú, túžbu byť šťastnými. Tá je v človeku pevne zakorenená. Bola by škoda, nesnažiť sa ju naplniť, napríklad aj za pomoci štýlu „hygge“!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

SAP Ariba prepája dodávateľov a zákazníkov z celého sveta - zaregistrované sú milióny podnikov a organizácií, vrátane viac ako desaťtisíc spoločností zo Slovenska.

Samosprávy i firmy môžu vďaka SAP Ariba ušetriť peniaze aj zrýchliť obstarávania.


INZERCIA 1 h

Na aké vlastnosti pri výbere telefónu kladú dôraz slovenskí používatelia?


INZERCIA 1 h

Petr Ludwig rozpráva, ako dlhodobo zvyšovať spokojnosť.


INZERCIA 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu