SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie

Nominujte zelené projekty na cenu Atlas.

Do ceny Atlas môžete prihlásiť ekologické projekty a iniciatívy naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku.Do ceny Atlas môžete prihlásiť ekologické projekty a iniciatívy naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku. (Zdroj: David Jusko)

Ľudia, ktorí bojujú za záchranu planéty a udržateľnosť, dostanú viac podpory. Prispeje k tomu nová cena Atlas, ktorá sa otvára pre zelené organizácie, školy, obce aj firmy. S dlhodobým formátom, ktorý je svojím komplexným záberom na Slovensku unikátny, prichádza Nadácia VÚB.

Do 21. februára môžete nominovať zelené projekty realizované minulý rok. Šesť víťazov, z ktorých väčšina získa aj granty pre svoj ďalší rozvoj, budú známi 22. apríla. Ceny Atlas tak budú slávnostne udelené symbolicky na Deň Zeme.

Na Slovensku je množstvo ľudí, ktorí cítia nevyhnutnosť ochrany prírody a venujú jej všetko. Je to náročné a niekedy nepopulárne, ale má to nesmierny význam. Sme presvedčení, že je najvyšší čas ich verejne oceniť. Preto sme sa rozhodli priniesť cenu Atlas, nazvanú podľa mytologickej postavy obra, ktorý niesol na svojich pleciach svet a jeho osud. Touto formou budeme každý rok zviditeľňovať vytrvalú prácu tých, ktorí prikladajú ruky k tomu, aby pomáhali chrániť svet okolo nás, našu planétu a jej prírodné zdroje, na ktorých stojí spoločná budúcnosť nás všetkých. Veríme, že sa náš Atlas stane pre týchto ľudí dôveryhodným ocenením a odmenou, ktorá povzbudí a pomôže v ich ďalšom úsilí,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a generálny riaditeľ VÚB banky.

Rozdajú šesť ocenení

Cena Atlas prináša možnosť prihlásiť sa s verejnoprospešnými ekologickými projektami a iniciatívami naprieč verejnou, mimovládnou, vzdelávacou aj súkromnou sférou na Slovensku. Predstavuje šesť kategórií, zameraných na:

  • ochranu biodiverzity,
  • záchranu klímy,
  • environmentálnu osvetu a vzdelávanie,
  • ekologické startupy,
  • zelenú ekonomiku,
  • projekty miestnych samospráv.

Víťazi všetkých kategórií sa stanú vzorom hodným nasledovania pre celú spoločnosť a získajú uznanie za svoju prácu z rúk expertov, angažujúcich sa v oblasti ochrany životného prostredia. Súčasťou ocenenia v prvých štyroch kategóriách bude aj grantová podpora v celkovej výške 40-tisíc eur.

Rozhodovať bude päť osobností domácej enviro scény

Myšlienka uvedenia environmentálne zameraného ocenenia takto výrazného rozsahu má za sebou podporu piatich osobností, ktorí zasadnú do odbornej komisie a stanú sa na základe svojich skúseností garantmi objektívneho hodnotenia. Pozvanie stať sa členmi poroty ceny Atlas prijali: environmentalista a jeden z hlavných organizátorov občianskej iniciatívy My sme les Erik Baláž, spoluzakladateľka Inštitútu pre cirkulárnu ekonomiku a odborníčka na bezodpadové hospodárstvo Petra Csefalvayová, poslanec Európskeho parlamentu a environmentálny konzultant Martin Hojsík, riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď a greenfluencer a jeden z lídrov občianskej iniciatívy #klímaťapotrebuje Michal Sabo.

Príroda nám ponúka všetko zadarmo, nič si nepýta, my si berieme a málo vraciame. Preto nám čoraz viac dáva najavo, že sa k nej nesprávame s rešpektom. Našťastie, ochrane životného prostredia sa venuje čoraz viac pozornosti, ľudí, iniciatív, či médií. Hrdinovia a hrdinky, ktorí enviromentálnu zodpovednosť svojou mravenčou prácou dostávajú do povedomia a do verejného priestoru, si zaslúžia byť nasvietení. Tak, aby boli poriadne viditeľní. Nielen uznaní, ale aby mohli ďalej a viac inšpirovať," uviedol v mene odbornej poroty Michal Sabo. Význam iniciatívy potvrdzuje aj ďalší z expertov, Erik Baláž: „Atlas je ocenenie, aké doteraz v našich podmienkach svojím koncepčným uchopením chýbalo. Je skvelé, že sa aj vďaka tejto príležitosti bude na Slovensku viac hovoriť a písať o aktivitách, ktoré urobili zodpovedné organizácie, obce a firmy s cieľom pomôcť nám všetkým, a ktoré budú apelovať na to, že je potrebné myslieť týmto smerom do budúcna ešte oveľa viac.

Pomôžte ich nájsť a oceniť

Cena Atlas bude udeľovaná vždy spätne za projekty zrealizované v uplynulom roku. Šancu zabojovať o titul najlepších enviro projektov za rok 2020 v niektorej z pripravených kategórií majú mimovládne organizácie, obce a miestne samosprávy, školy aj súkromné spoločnosti. Projekty môžu prihlásiť organizácie samotné, ale aj ich priaznivci, jednotlivci alebo komunity. Podmienkou je, aby bol súčasťou nominácie aj súhlas organizácie. Odborná porota zostaví po posúdení všetkých nominácií v každej kategórii shortlist 3 finalistov a spomedzi nich následne vyberie jedného víťaza. Ocenenia budú odovzdané na verejnej ceremónii 22. apríla, symbolicky na Deň Zeme. Prihlášky do súťaže je možné podať elektronicky cez stránku https://www.nadaciavub.sk/atlas / do 21. februára.

Ďalšia posila v boji za zelenú budúcnosť

Podpora ochrany životného prostredia a presadzovania princípov udržateľnosti sa stala v roku 2020 kľúčovou prioritou Nadácie VÚB. Spolu s materskou VÚB bankou sa k nej zaviazala zverejnením prvého Zeleného manifestu spomedzi slovenských bánk a korporátnych nadácií. Ocenenie Atlas dopĺňa v minulom roku predstavený grantový program Envirogranty, prostredníctvom ktorého nadácia prerozdelila už viac ako 100-tisíc eur medzi 9 zelených projektov tretieho sektora, realizovaných v priebehu tohto roka.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo mesačníka SME Ženy v stánkoch od 1. decembra


INZERCIA 8 h

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18 h

V poradí štvrtý rok sa dm zmenou BLACK piatku na GIVING rozhodla venovať 5 percent z celkového denného obratu e-shopu.


18 h
Skryť Zatvoriť reklamu