SME
reklama

5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme

Nespavosť postihuje až 40 percent populácie.

(Zdroj: TENA)

Ak máte zlú noc, s vysokou pravdepodobnosťou vás nečaká ani najlepší deň. Krátka doba oddychu alebo príliš časté budenie nedovolí organizmu dostatočne zrelaxovať. Výsledkom je narušenie prirodzenej regenerácie tela aj mozgu.

Opakované nočné budenie spôsobuje ranný pocit malátnosti, nedostatku energie či bolesti hlavy. Počas dňa sa objavuje výrazná únava až neovládateľné mikrospánky. Tento stav sa rozhodne neoplatí riešiť popoludňajším zdriemnutím.

„Ak si chcete udržať zdravý spánok, mali by ste v prvom rade dodržiavať pravidelný spánkový režim. Ranné alebo poobedné dospávanie môže potom sťažiť večerné zaspávanie,“ radí Katarína Klobučníková, lekárka Spánkového laboratória I. neurologickej kliniky LFUK a UN Bratislava.

Spoľahlivým riešením je preto odstránenie príčin, ktoré vedú k problémom so spánkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Stres

V súčasnosti patrí stres k najrozšírenejším príčinám problémov so spánkom. S nárastom stresu narastá aj počet ľudí, ktorí si počas noci dostatočne neoddýchnu.

„Krátkodobá nespavosť môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie je to stres, problémy, nepríjemné myšlienky. V prípade, že psychické obavy pretrvávajú dlhšiu dobu, môžu viesť ku chronickej insomnii,“ vysvetľuje Klobučníková.

Niekedy je ťažké zabudnúť na stres z práce alebo z toho, čo nás čaká nasledujúce dni. Je vhodné skúsiť techniky meditácie, autogénny tréning a pomôcť môže aj hudba. „Dôležité je pokúsiť sa upokojiť myseľ,“ radí Klobučníková.

Terapiou na psychické vyčerpanie však nie je fyzická námaha pred spaním. Môže nabudiť telo a skomplikovať zaspávanie. Je preto dôležité spomaliť fyzickú aktivitu vo večerných hodinách, keď sa organizmus už pomaly pripravuje na spánok.

2. Spánkové apnoe

„Veľmi častou príčinou nočných prebudení býva spánkové apnoe. Ide o ochorenie, kedy pacient v noci opakovane prestáva dýchať, čo vedie k zhoršenému okysličovaniu, zachrápaniu a prebudeniu. Takíto pacienti sa v noci nevyspia a ráno sú výrazne unavení,“ vysvetľuje Klobučníková.

Opakovaným nočným prebúdzaním, ale aj skracovaním spánku sa narúša jeho fyziologická architektúra. Má to negatívny účinok na imunitný a kardiovaskulárny systém aj mozgové funkcie. Môže viesť dokonca k obezite.

V prípade spánkového apnoe je vždy potrebné poradiť sa s lekárom. Samé neprejde. Môže znepríjemňovať spánok a v pokročilejších štádiách viesť až k smrti.

Ak sa budíte s lapaním po dychu, je na mieste navštíviť spánkové laboratórium. Diagnostikovanie vyžaduje komplexné zhodnotenie mnohých fyziologických funkcií počas spánku. Problém je riešiteľný, avšak treba ho podchytiť včas.

3. Tablet a mentálna aktivita

Miestnosť na spanie by mala byť vyvetraná, s vhodnou teplotou, s minimom svetla, hluku a elektroniky.

„Svetlo z obrazovky znižuje hladinu melatonínu, ktorý je dôležitý pre navodenie spánku. Preto by sme pred zaspávaním nemali pozerať do počítača ani mobilu,“ radí Klobučníková.

Potvrdzuje to aj štúdia vedcov z Pensylvánskej štátnej univerzity, ktorá už v roku 2014 uviedla, že použitie tabletu vyžarujúceho modré svetlo pred spaním potláča tvorbu melatonínu.

Problém s melatonínom sa pritom premietol aj do ďalšieho dňa. Používatelia tabletov začali produkovať melatonín o 1,5 hodiny neskôr ako zvyčajne aj na nasledujúci deň.

Nie je v tom však len produkcia melatonínu. Sledovanie správ, novín alebo práca pred spaním výrazne zvyšuje mozgovú aktivitu. Mozog pritom nemá zázračné tlačidlo na vypnutie ako tablet. Zaspávanie preto potrvá podstatne dlhšie.

4. Nesprávne stravovanie

Na spánok vplýva nielen to, kedy jete, ale aj čo jete. Kvalitu spánku zvyšuje dostatok železa a magnézia. Pri problémoch so spánkom zvýšte príjem minerálnych vôd, celozrnných obilnín, strukovín, špenátu a brokolice. Avšak pozor na veľké porcie jedla pred spaním.

Výskum z univerzity v São Paule v Brazílii, publikovaný v Journal of Clinical Sleep Medicine, potvrdil, že konzumácia vo večerných hodinách vplýva na náš spánok negatívne.

Konzumácia jedla tesne pred spánkom znížila čas, ktorý ľudia strávili vo fáze spánku nazývanej REM a znížila sa schopnosť rýchlo zaspať. Viac problémov so spánkom po konzumácii jedla mali predovšetkým ženy.

Taktiež platí, že niektoré potraviny zdravý spánok podporujú, iné ho narúšajú.

„Alkohol, káva ani energetické nápoje nie sú vhodné vo večerných hodinách, pretože narúšajú štruktúru spánku,“ hovorí Klobučníková.

Navyše sú močopudné. Znamená to, že spánok môže narušiť nočné chodenie na toaletu, prípadne vyššia miera pomočovania pri inkontinencii.

5. Únik moču počas noci

Tento problém nie je zďaleka tak neobvyklý ako by sa mohlo zdať. Podľa prieskumu spoločnosti Essity až jedna zo štyroch žien vstáva počas noci viac ako jedenkrát kvôli nutkaniu na močenie.

„Žena chodí močiť veľmi často, frekventovane a nutkavo. Nedokáže vydržať ani počas dňa, ani počas noci,“ hovorí Roman Sokol z Privátnej urologickej ambulancie o problémoch žien s inkontinenciou.

Narušenie spánku spôsobuje nielen strach z úniku moču, ale aj únik samotný. Je preto vhodné tento zdravotný problém kompenzovať. Inak sa k úniku moču môžu ľahko pridružiť aj zdravotné komplikácie spôsobené nekvalitným spánkom.

Pomôckou, ktorá môže výrazne zlepšiť spánok ženám s inkontinenciou, sú špeciálne vložky na noc TENA Lady Night. Poskytujú zvýšenú ochranu proti pretečeniu moču počas spánku. Dokonale sa prispôsobia telu a na sebe ich ani necítite. Nič vás počas spánku netlačí ani neťahá.

Špeciálny anatomický tvar, bočné elastické bariérky a samolepiaca spodná časť pomáhajú udržať vložku spoľahlivo na svojom mieste. Majú vyššiu absorpciu a rozšírenú zadnú časť, a tým poskytujú zvýšenú ochranu pri úniku moču počas spánku aj v polohe ležmo. Sú dostupné v dvoch úrovniach absorpcie - pre ľahký únik moču TENA Lady Normal Night a pre stredný únik moču TENA Lady Maxi Night.

Vďaka rýchlej absorpcii dokážu zabrániť aj druhotným ochoreniam spojeným s inkontinenciou. Pacientov s inkontinenciou moču totiž často postihujú lokálne prejavy v dôsledku kontaktu moču s pokožkou.

„Najlepšou prevenciou týchto problémov je včasné začatie liečby inkontinencie moču. Uniknutý moč je potrebné zachytiť do špeciálnych inkontinenčných pomôcok,“ vysvetľuje profesor Ján Švihra z Urologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin.

Kožné problémy totiž opätovne zhoršia kvalitu spánku. V takomto prípade je vhodné kombinovať inkontinenčné vložky TENA na deň a na noc. Cez deň môžete používať vaše obľúbené vložky TENA Lady, na ktoré ste zvyknutá. A na noc nové špeciálne navrhnuté vložky TENA Lady Night.

Zaručia vám menej stresu počas noci a menej sekundárnych zdravotných problémov, ktoré by mohli zhoršiť celkovú kvalitu života.

TENA Lady na deň a na noc vám môže predpísať lekár alebo si ich môžete zakúpiť aj bez lekárskeho predpisu vo vašej obľúbenej lekárni, predajni zdravotníckych potrieb alebo v e-shopoch tu.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre TENA

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  4. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 178
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 689
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 644
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 138
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 872
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 176
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu