SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji

Príchodom nového vedenia zavial v škole nový vietor, ktorý ju posunul k novým výzvam.

„Tajomstvo úspechu je v tímovej práci.“ To bola odpoveď riaditeľa cirkevného Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Snine, RNDr. Jozefa Lojana. Škola, ktorú vedie bola aj tento rok nezávislou agentúrou INEKO zaradená medzi 10 najlepších gymnázií Prešovského kraja. Cesta do TOP 10 nebola jednoduchá. Gymnázium má za sebou 18-ročnú históriu. Roky nadšeného budovania i stagnácie.

Príchodom nového vedenia zavial v škole nový vietor, ktorý ju posunul k novým výzvam. Táto zmena otvorila školu novým možnostiam spolupráce, zavládol v nej tímový duch a dobrá pracovná atmosféra. Škola nadviazala spoluprácu so zahraničnými partnermi. Už niekoľko rokov realizuje výmenné študentské pobyty so školami v belgickom Overpelte, nemeckom meste Kasel i s izraelskou školou v Haife.

Projektom Erazmus+ nadviazala na dobré medzinárodné vzťahy a doterajšiu spoluprácu. Mnohí študenti mohli spoznávať život a kultúru ďalších európskych krajín, ako sú Grécko, Španielsko, Nemecko ... Vďaka týmto aktivitám bol Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Snine udelený európsky certifikát kvality.

Chuť spoznávať a napredovať sa u študentov stretla s pozitívnym ohlasom a u mnohých sa pretavila aj do štúdia. Svedčia o tom úspechy na regionálnych i celoslovenských súťažiach, ba v posledných rokoch aj na medzinárodnej úrovni. Školu úspešne reprezentovala dnes už absolventka Aneta Dunajová na medzinárodných konferenciách v Turecku, Španielsku, na celosvetovej súťaži najprestížnejších projektov Intel ISEF 2019 (International Science and Engineering Fair) v meste Phoenix, v americkom štáte Arizona.

Vďaka kvalitne vybaveným laboratóriám fyziky, chémie a biológie môžu žiaci zameraní na prírodné vedy realizovať svoje výskumné projekty. Aj v tomto školskom roku, plnom obmedzení z dôvodu hroziacej nákazy koronavírusu, našla škola možnosti ako umožniť žiakom výskum. Dve študentky Zuzana Gajdošová a Laura Burdová postúpili na celoslovenské finále ako víťazky krajského kola za Prešovský a Košický kraj v prestížnej súťaži mladých vedcov Festival vedy a techniky AMVET.

Laura Burdová obhajobou projektu Využitie kombinácie acidifikácie extracelulárneho pH nádorových buniek a účinkov rottlerinu ako jedného zo spôsobov protinádorovej terapie v odbore Biológia si vybojovala postup na súťaž Európskej únie pre mladých vedcov EUCYS. Získala ocenenie ministra školstva Branislava Grohlinga za najlepší žiacky projekt a postup na európsku prehliadku vedeckých projektov v Salamance v Španielsku.

Toto je len zlomok aktivít, ktoré škola realizuje, a ktoré sa stali aj kritériom hodnotenia agentúry INEKO. Za týmito úspechmi stojí sila a kvalita učiteľského kolektívu, o ktorý sa môže vedenie školy vo svojich plánoch oprieť. Za každým posunom vpred je kus každodennej práce, drobných tvorivých aktivít na vyučovacích hodinách, ochota učiteľov viesť študentov k mimoškolským aktivitám, venovať im čas, prejaviť záujem. Inovatívne podnety našli ohlas v radoch študentov a za podpory vedenia školy sa ich podarilo pretaviť do konkrétnych aktivít zameraných hlavne na rozvoj žiaka.


Školský vzdelávací program tohto gymnázia ma názov Kľúč k životu. Podľa slov riaditeľa gymnázia RNDr. Jozef Lojana škola má žiakovi poskytnúť hlavne to, čo bude v živote potrebovať. Škola ponúka kľúč, ale dvere si musia odomknúť sami. Vedomosti sú dôležité, ale netreba zabúdať ani na duševný a duchovný rozvoj. Komplexný rozvoj osobnosti - to je ten správny kľúč k plnohodnotnému životu v európskej spoločnosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenský autodopravca Yellow Express spúšťa prevádzku nákladného vozidla Scania, ktoré jazdí na 100 % bionaftu.

18m

Zákaz cestovať do zahraničia za rekreáciou končí už 28.4.2021.

10 h

V chutnej relácii o varení predstaví šikovné malé kuchárske talenty.

10 h