SME

FVT orientovaná na modernú výučbu prepojenú s praxou

Fakulta výrobných technológií predstavuje vysoko kvalitnú a stabilnú fakultu najväčšej univerzity východoslovenského regiónu TUKE.

Fakulta výrobných technológií je zárukou kvality, kde je možné študovať atraktívne študijné programy vo všetkých stupňoch štúdia (bakalárske, inžinierske, doktorandské). Je to jedna z deviatich fakúlt Technickej univerzity v Košiciach. Jej sídlo je v treťom najväčšom meste na Slovensku v Prešove, nazývanom aj "mesto hudby".

História Fakulty výrobných technológií je veľmi zaujímavá a úzko prepojená s pracoviskom Strojníckej fakulty vtedajšej Vysokej školy technickej.

Založenie fakulty a prvé roky fungovania fakulty boli mimoriadne hektické. Z pozície Ministerstva školstva sa začal presadzovať nemecký model neuniverzitného vysokoškolského štúdiaFachhochschule. Štúdium spočívalo v modeli 4-ročného štúdia s jedným semestrom v praxi. Technická univerzita v Košiciach a Slovenská technická univerzita v Bratislave zriadili experimentálne fakulty na preverenie tohto modelu štúdia. Tak v roku 1992 vznikla Fakulta odborných štúdií v Prešove. Vzhľadom na vyskúšanie fungovania takéhoto štúdia bol v prvom školskom roku prijatý len obmedzený počet študentov. Bohužiaľ legislatíva, ktorá mala ošetriť tento druh štúdia nebola dotiahnutá a prijatie zákona bolo odsunuté a tak fakulta musela čeliť návrhu na jej zrušenie. Bolo to obdobie mimoriadne psychicky náročné, pretože išlo o osud študentov aj zamestnancov. Fakulta zaznamenala silnú podporu okresných orgánov Prešova, ako aj poslancov Národnej rady SR. Nakoniec na návrh ministerky školstva PhDr. Evy Slavkovskej, CSc. bola fakulta v roku 1997 pretransformovaná na plne hodnotnú fakultu s inžinierskym štúdiom a novým názvom: Fakulta výrobných technológií Technickej Univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove. Prvých 27 absolventov slávnostne promovali po úspešnej akreditácii fakulty v roku 1997.

Fakulta bola dobudovaná personálne a materiálne na modernú inštitúciu a vypracovala sa na popredné miesta vo vede, výskume aj vzdelávaní. Študenti študujú v moderných priestoroch a výučba sa presunula od tabule do laboratórií so špičkovým vybavením. V rámci programu Erasmus je možné absolvovať časť štúdia v zahraničí na partnerských univerzitách.

Fakulta postupne akreditovala nové študijné programy vo všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania. Tým sa následne rozšírilo aj portfólio absolventov v podobe vysoko kvalitných inžinierov ovládajúcich široké spektrum vedomostí technického zamerania, manažmentu a procesnej techniky. Momentálne na fakulte študuje 800 študentov v bakalárskom a inžinierskom stupni štúdia a 27 študentov v doktorandskom štúdiu. Na fakulte pôsobí 53 pedagogických a 17 výskumných pracovníkov. V súčasnosti Fakulta výrobných technológií poskytuje pre zahraničných študentov štúdium v anglickom jazyku vo všetkých troch stupňoch štúdia (bakalárskom, inžinierskom aj doktorandskom stupni).

Inovatívne zmeny vyvolali pokrok a zvýšenie kvality absolventov. Svedčí o tom aj 99,09% úspešnosť ich uplatnenia v praxi. Na základe toho fakulta bola zaradená na 2. miesto spomedzi 143 fakúlt na Slovensku z hľadiska perspektívnosti a relevantnosti študijných programov pre potreby praxe v rámci národného projektu „Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti“.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 8 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 8 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 8 h
SkryťZatvoriť reklamu