SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Nové Lido ponúka kultúrne a kongresové centrum šité na mieru

Bratislava môže mať reprezentatívne a multifunkčné centrum, na ktoré bude hrdá.

Nábrežia prepojí nový promenádny mostNábrežia prepojí nový promenádny most

Vytvoriť nové národné kultúrne a kongresové centrum, ktoré bude využiteľné na rôzne typy podujatí, bude otvorené pre verejnosť a umiestni Bratislavu na svetovú kongresovú mapu. Tieto ciele sa rozhodli naplniť slovenskí a zahraniční odborníci, ktorí sa myšlienkou vybudovania multifunkčného kultúrneho a kongresového centra v Bratislave zaoberajú už niekoľko rokov.

Stavba našej generácie
„Projekt nového národného kultúrneho a kongresového centra s podporou štátu vnímame v JTRE ako jednu z najvýznamnejších stavieb súčasnosti. Je to podľa nás projekt, aký sa stavia raz za generáciu,“ hovorí Peter Korbačka, predseda predstavenstva spoločnosti J&T Real Estate (JTRE). Ideálnu lokalitu na umiestnenie budovy Národného kultúrneho a kongresového centra ponúka developerská spoločnosť na pravom brehu Dunaja v projekte Nové Lido. „Vďaka umiestneniu v novej časti centra Bratislavy v blízkosti významných kultúrnych inštitúcií a v priamom kontakte s Dunajom získa toto centrum medzinárodný význam a bude reprezentovať Slovensko pred celým svetom,“ dodáva Peter Korbačka.

Lokalita v súlade s územným plánom
Vhodnosť lokality potvrdzuje aj územný plán hlavného mesta, ktorý v záväznej časti stanovuje, že kongresové a konferenčné centrá so širokým spektrom využitia aj na kultúru, spoločenské a výstavné podujatia majú byť umiestnené do centra mesta do atraktívneho prostredia na nábreží Dunaja. Nábrežia v Bratislave, rovnako ako v iných metropolách, sú reprezentatívnymi priestormi. V prípade Bratislavy to dokazuje aj koncentrácia kultúrnych a spoločenských inštitúcií, ako sú Slovenské národné divadlo, Slovenská národná galéria, Slovenská filharmónia v Redute či Slovenské národné múzeum. Dynamicky sa v posledných rokoch rozvíja aj územie Eurovea City, ktoré ponúka obyvateľom rôzne možnosti trávenia voľného času a atraktívnu dunajskú promenádu. Nové Lido chce oživiť teraz aj pravý breh Dunaja a pomôcť tomu, aby sa z Bratislavy stalo mesto, ktoré žije s riekou, a nielen stojí pri rieke.

Peší most prepojí mesto
Spojiť oba brehy Dunaja sa podarí aj vďaka promenádnemu mostu. Jeho poloha medzi Mostom Apollo a Starým mostom spojí námestia nových mestských štvrtí Eurovea City a Nové Lido a prepojí tak mesto na oboch brehoch Dunaja vizuálne, ale aj prevádzkovo. Línia vedúca od Slovenského národného divadla cez lávku na pravý breh Dunaja tak vytvorí kultúrnu os ústiacu na námestie v Novom Lide. „Každý, kto sa postaví na peší most a bude sa pozerať smerom na pravý breh Dunaja, uvidí nábrežnú zónu a život na nej, priestor centrálneho námestia s priľahlou výstavbou a s budovou kultúrneho a kongresového centra v prirodzenej polohe dominujúcej námestiu. V súčasnosti prebieha diskusia o vybudovaní spomínaného centra a v Novom Lide je vyhradené to najlepšie miesto pre stavbu s národným celospoločenským významom. Je žiadúce dve dôležité inštitúcie Slovenska, teda národné divadlo a kultúrno-kongresové centrum, prepojiť promenádnym mostom,“ vysvetľuje argumenty jednoznačne podporujúce lokalitu Nového Lida projektový manažér JTRE Silvio Kičina.

Kongresové centrum šité na mieru
Riešenie nového kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide navyše môže byť prispôsobené na mieru tak, aby spĺňalo požiadavky organizátorov svetových kongresov a kultúrnych podujatí. Kým pri rekonštrukcii alebo prestavbe už existujúcich projektov sa treba prispôsobiť danému územiu z pohľadu zastavanosti okolia, ako sú už stojace bytové domy či existujúca infraštruktúra, prihliadať na dopravnú dostupnosť územia a parkovacie kapacity, v prípade nového projektu na zelenej lúke je situácia úplne iná. Práve projekt národného kultúrneho a kongresového centra bude v Novom Lide determinovať, ako bude vyzerať celé územie a aké funkcie bude mať celá nová mestská štvrť.

Flexibilné miesto pre rôzne podujatia
Aby objekt spĺňal náročné požiadavky na medzinárodné kultúrne a kongresové priestory bol zámer pripravený v spolupráci s domácimi a zahraničnými profesionálmi v oblasti organizácie a prevádzky kongresov a promotérmi kultúrnych podujatí. „Štandard medzinárodných kongresov vyžaduje centrum s viacerými modifikovateľnými sálami s rôznymi veľkosťami, ktoré umožňujú organizovať jedno veľké alebo viac menších podujatí súbežne a vďaka samostatným vstupom docieliť oddelenie ich účastníkov, čo potom zvyšuje aj variabilitu pre konanie kultúrnych a spoločenských akcií,“ vysvetľuje Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Prevádzka v kultúrnom a kongresovom centre v Novom Lide bude v súlade s týmito požiadavkami organizovaná v jednej hlavnej a dvoch menších sálach, ktoré sa dajú rozdeliť a sú prístupné až tromi samostatnými vchodmi zvonku. Funkčnosť centra podporuje hotel, potrebný pre všetky druhy významných akcií, ktorý je situovaný zo strany bulváru a priamo prepojený s kultúrnym a kongresovým centrom. Veľká sála má kapacitu až päťtisíc stojacich a sediacich divákov na koncerte, tritisíc sediacich návštevníkov kongresu, konferencie alebo koncertu klasickej hudby. Môže byť rozdelená na dve, tri až štyri samostatné sály pre podujatia od 500 do 1 500 účastníkov. K dispozícii sú aj ďalšie dve sály pre maximálne 200 a 500 návštevníkov a viaceré seminárne miestnosti. Projekt počíta aj s požiadavkou na výstavné plochy, ktoré vyžadujú partneri kongresov.

Flexibilita centra dáva priestor rôznorodým funkciám, formám a žánrom, od výstav, cez čitárne a malé javiskové formy až po filmové predstavenia, premiéry a festivaly, veľké muzikály a koncerty. Rovnako môže slúžiť aj pre firemné eventy, plesy, beánie, stužkové či venčeky. Menšie podujatia sa môžu organizovať aj na strešnej záhrade.

Bratislavčania budú mať konečne mestský amfiteáter
Autori návrhu chcú priniesť do centra Bratislavy aj unikátny strešný priestor s amfiteátrom. „Projekt umožňuje využiť strechu ako pobytovú terasu s pódiom a amfiteátrom, s výhľadom na dominanty mesta a rozšíri už tak široké spektrum priestorov, ktoré koncept ponúka,“ dodáva Juraj Benetin, vedúci architekt úspešného slovenského ateliéru Compass. Riešenie konzultovali s popredným britským ateliérom Ian Ritchie Architects a štúdiom Efterklang, renomovaným škandinávskym špecialistom na akustiku kultúrnych podujatí a priestorov. Zahraniční partneri priniesli projektu množstvo skúseností z realizácií významných kultúrno-spoločenských objektov.

Celý objekt navrhovaného kultúrneho a kongresového centra bude šetrný k životnému prostrediu. „Počítame s nízkoenergetickou budovou so zelenou strechou, využívaním zadržiavanej dažďovej vody a výhradne podzemným parkovaním,“ opisuje Juraj Benetin, držiteľ ocenenia Osobnosť architektúry a stavebníctva v rámci cien ASB Gala 2020.

Kultúrne a kongresové centrum nezaťaží dopravu v centre mesta
Nové Lido ponúkne rýchle a pohodlné spojenie s celým mestom vďaka plánovanej električkovej trati priamo v území, s prestupovým uzlom na železnicu za Einsteinovou. So širším regiónom spojí novú štvrť diaľničné a železničné prepojenie a prostredníctvom blízkosti dvoch medzinárodných letísk bude ľahko dostupná z celého sveta.

Samotné kultúrne a kongresové centrum bude mať vďaka podzemným garážam dostatok parkovacích miest, pričom návštevníci môžu využívať automobilovou dopravou nedotknuté námestie. Z neho sa dostanú promenádnym mostom za niekoľko minút do Starého Mesta. Projekt novej štvrte počíta aj s vybudovaním prístavu osobnej rekreačnej lodnej dopravy na Dunaji.

Priestor pre obyvateľov, študentov, umelcov aj návštevníkov Bratislavy
„Národné kultúrne a kongresové centrum by nemalo žiť len počas kongresov, koncertov a predstavení. Náš koncept v Novom Lide vytvára nový verejný priestor voľne prístupný ľuďom. Otvorenosť a prepojenosť centra s okolím podporuje aj architektonické riešenie, keď sa priestor v parteri voľne prelína s priestorom námestia prepojeného s mestským bulvárom a parkom,“ vysvetľuje Juraj Benetin.

Projekt predstavuje vysoko funkčný koncept a jeho súžitie s okolitým prostredím na hlavnom námestí v centrálnom parku Nového Lida. Prináša prepojenie funkcií s verejnými priestormi, prepracované dispozície viacúčelového využitia pre kultúru, kongresy, konferencie a spoločenské podujatia. JTRE plánuje pre objekt celospoločenského významu podporený z verejných zdrojov vyhlásiť medzinárodnú architektonickú súťaž s cieľom priniesť príťažlivý projekt v atraktívnej lokalite, ktorý sa stane ďalším novodobým symbolom kultúry v Bratislave a zvýši atraktivitu hlavného mesta Slovenska v oblasti cestovného ruchu.

Unikátne nábrežie môže byť aj v Bratislave
Veľkú časť novej mestskej štvrte Nové Lido tvoria verejné priestory, či už je to pláž, nábrežný park alebo centrálny park, ktorý bude pretínať centrálne námestie štvrte a bude viesť priamo do Sadu Janka Kráľa. Nebude chýbať ani mestský bulvár s električkou. Nové Lido umožní mnohoraký program a obohatí život v meste pre všetkých. Pripojením na spojnice, ktorými je Nové Lido obkrúžené, prinesie všetkým možnosť jednoduchého prístupu do centra mesta a k jeho ponuke. Doplní, rozšíri a vyváži centrum Bratislavy, ktoré aj prostredníctvom Nového Lida bude na oboch brehoch Dunaja.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu