SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Ak sporíte, robíte dobre. Ako však sporiť efektívne?

Až 80% Slovákov si sporí. Žiaľ, väčšina bez želaného efektu zhodnotenia.

(Zdroj: Shutterstock)

Pandémia nám naplno odhalila, aké dôležité je mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu. Častokrát nám pomôže pri náhlom výpadku niektorého z príjmov v rodine alebo pri neočakávanom výdavku ako je napríklad väčšia oprava v byte alebo kúpa nového spotrebiča, lebo starý sa pokazil.

Sporenie má však nepochybne veľký význam aj pri väčších plánoch orientovaných do menej či viac vzdialenej budúcnosti. Vtedy už určite nie je jedno, či si sporíte len na bežnom sporiacom účte alebo využijete produkt, ktorý vám zabezpečí aj ochranu pred infláciou a zhodnotí vaše úspory.

Ako teda sporiť efektívne?

Odpoveď sa skrýva v rozumne nastavenom investičnom sporení , ktoré dodáva peniazom výnosový potenciál. Čoraz viac ľudí si začína uvedomovať, že pre vyšší výnos je potrebné podstúpiť aj určité riziko kolísania hodnoty úspor. Hodnota úspor pri investičnom type sporenia môže byť síce dočasne nižšia, ale sporiteľ vie, že časom hodnota jeho nasporených peňazí rastie a môže dosiahnuť zhodnotenie na úrovni 2% a viac. Vďaka tomu ochráni svoje úspory pred infláciou, ktorá je aktuálne na úrovni 1,6 % a jej priemer za minulý rok bol na úrovni 1,9%.

Výhody investičného sporenia

Ďalšia z výhod investičného sporenia okrem výnosového potenciálu spočíva v jeho flexibilite a dnes už aj praktickej dostupnosti. Tatra banka ponúka Investičné sporenieTB priamo vo svojej mobilnej aplikácii. Klienti si tak môžu toto Investičné sporenieTB nielen jednoducho a pohodlne založiť za pár minút, ale ho aj sledovať a flexibilne spravovať podľa potreby. Vedia si napríklad posielať mimoriadne platby v ľubovoľnej výške alebo naopak môžu v prípade potreby Investičné sporenieTB aj dočasne pozastaviť.

Nastavenie očakávaní a vyhovujúcej investičnej stratégie

Pre odbúranie pochybností alebo obáv spojených s investičným sporením, pripravila Tatra banka praktickú pomôcku v podobe Investičnej kalkulačky . Klient si vie jednoducho zvoliť kategóriu Investičné sporenieTB, výšku pravidelnej sumy sporenia, plánovanú dobu i stratégiu zhodnotenia úspor. Získa tak konkrétnejšiu predstavu o tom, čo ho ako pravidelného investora čaká a aký je predpokladaný výnos.

Upozornenie :
S investíciou do podielového fondu je spojené aj riziko a doterajší výnos nie je zárukou budúcich výnosov. Štatút, predajný prospekt a kľúčové informácie pre investorov podielového fondu sú k dispozícii v pobočkách Tatra banky, a. s. v slovenskom jazyku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prečo je pre telo prínosom?


12 h

Cambridge International School: Preparing your child for today's rapidly changing world.


17 h

Faculty of Management, Comenius University Bratislava, offers a program Management accredited in the English language.


17 h
SkryťZatvoriť reklamu