SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Máte sociálny podnik či neziskovku? Využite úver na rok zadarmo

Môžete tak nielen preklenúť koronakrízu, ale tiež investovať do ďalšieho rastu.

Pandémia výrazne zasiahla aj mnohé sociálne podniky a neziskovky. Na jej preklenutie či ďalšie investície im teraz môžu pomôcť špeciálne úvery. Poskytuje ich Slovenská sporiteľňa, pričom všetky úroky za rok 2021 preplatí Nadácia Erste.

„Požiadať o úver môže akýkoľvek životaschopný sociálny podnik, neziskovka či občianske združenie. V banke posúdime, či sú schopní úver splácať. Poskytnuté financie môžu byť použité napríklad na preklenutie koronakrízy, zabezpečenie fungovania prevádzky podniku či na ďalšie investície, ktoré prinesú dodatočný príjem počas krízy. Najväčšou výhodou je, že Nadácia Erste preplatí úroky z týchto úverov za celý rok 2021,“ vysvetľuje Rasťo Blažej, zodpovedný za tento program v Slovenskej sporiteľni.

Banka tieto úvery poskytuje už od mája 2020, vzhľadom na stále pretrvávajúcu pandémiu sa však rozhodla iniciatívu predĺžiť až do septembra 2021. „V minulom roku sa nám takto podarilo prefinancovať viacero spokojných klientov a veríme, že aj v tomto roku pomôžeme ďalším,“ dopĺňa Blažej.

Jedným z podnikov, ktorý v minulom roku využil túto ponuku, je aj Agro – drevinový ekosystém BBSK. „Naším cieľom ako sociálneho podniku je prispieť k potravinovej sebestačnosti, odbornému vzdelávaniu študentov, zamestnávaniu znevýhodnených a zraniteľných osôb, ako aj k regionálnemu rozvoju. Vďaka bezúročnému úveru sme sa dokázali vyhnúť dodatočným nákladom, ktoré by zaťažili náš cash flow, a ďalej rozvíjať naše podnikanie – aj v časoch celosvetovej pandémie“, povedal Milan Vaňo, konateľ spoločnosti.

V roku 2020 poskytla skupina Erste celkovo viac ako 100 sociálnym podnikom a neziskovým organizáciám 14 miliónov eur vo forme úverov.

„Mnohé neziskové organizácie využili krízu ako príležitosť – na digitalizáciu, na nové ponuky alebo na nové zdroje finančných prostriedkov. Pre iné to bola a stále je v prvom rade kríza. Preto sme sa rozhodli pomôcť organizáciám občianskej spoločnosti tým, že za nich zaplatíme úrokové platby. Ich prínos je nevyhnutný na to, aby sa našim spoločnostiam podarilo dosiahnuť úplné zotavenie po koronakríze,“ povedal Mario Catasta, predseda správnej rady Nadácie Erste.

„Vzhľadom na pretrvávajúci negatívny vplyv krízy spôsobenej pandémiou Covid-19 na neziskové organizácie predlžujeme nástroj núdzových úverov vo výške 25 miliónov eur, ktorý je dostupný prostredníctvom všetkých našich lokálnych bánk. Úrokové platby za tieto úvery bude v roku 2021 hradiť Nadácia Erste, tak ako to bolo v roku 2020,“ povedal Peter Šúrek, riaditeľ vývoja pre sociálne bankovníctvo v Erste Group.

V prípade záujmu o tento úver stačí kontaktovať špecialistov Slovenskej sporiteľne na adrese neziskovky@slsp.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24 h

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu