Mobil Haló Mobil

„Haló, Dášo, počujeme sa?“
Z druhej strany sa ozvalo: „Nazdar, Fero.“

Tak zneli prvé vety, ktoré si v roku 1991 vymenili šéfovia Českej a Slovenskej národnej rady, Dagmar Burešová a František Mikloško. Po prvýkrát sa vtedy na území Československa telefonovalo z mobilného telefónu. Prvé mobily ešte pripomínali pevnú linku, akurát im chýbal kábel.

„Pamätám si, ako sa dedo čudoval strýkovi, keď mu zvonila akási ,tehla’ a pýtal sa ho: ,Kde to má káble?’. Spomínam si aj na ítečkára, turistu v miestnom pohostinstve, ktorý sedel nepohodlne s ruksakom na chrbte a ani za svet si ho nechcel zložiť. Keď mu v ňom čosi začalo zvoniť a vylovil odtiaľ slúchadlo na točenom kábli, pochopili sme, že je tam drahý poklad,“ hovorí zberateľ mobilov Peter „Rusnak“ Chomanič.

Mobil vytváral okolo seba charizmu dôležitosti. Jeho vlastníci budili dojem, že potrebujú byť zastihnuteľní kdekoľvek a kedykoľvek. Napriek tomu bola väčšina ľudí zvyknutá čakať na telefonáty na pevnú linku a telefonovanie pre nich nebolo až tak dôležité. Mobily to však začali meniť.

„Na prvom vlastnom mobile som často minul väčšinu kreditu na tapety či zvonenia. Bolo dôležité byť originálnym, inak sa nedalo,“ usmieva sa Chomanič.

Prešlo tridsať rokov a telefonovanie sa opäť stáva menej dôležitým ako iné technológie, ktoré prinášajú mobily s 5G sieťou. Pozrite sa, ako mobilné technológie zmenili svet okolo nás a kam smerujú.

1991

1991

Na Slovensku sa 12. septembra 1991 uskutočnil prvý hovor prostredníctvom mobilného telefónu. V priamom televíznom prenose vtedy telefonovali z Prahy do Bratislavy šéfovia Českej a Slovenskej národnej rady, Dagmar Burešová a František Mikloško. Telefonát prebiehal v sieti NMT spoločnosti EuroTel.

„Od tohto momentu sa začala písať éra prvej generácie mobilov na Slovensku,“ hovorí Michal Korec, hovorca Slovak Telekom.

Štandardom v tomto období boli telefóny zabudované do auta a neskôr kufríkové, ťažké a drahé zariadenia. Mobilný telefón stál v tom čase okolo 100-tisíc korún, čo je v prepočte na dnešné ceny a kúpnu silu zhruba 5- až 10-tisíc eur. Priemerná mzda v roku 1991 predstavovala 3 770 korún, čiže na nový mobil by priemerný človek musel sporiť vyše dvoch rokov a z výplaty by nemohol nič minúť.

1991
1996

1996

1996

Spoločnosť EuroTel získala licenciu na prevádzkovanie siete GSM 900 MHz. V decembri sa uskutočnil v tejto sieti prvý hovor. Komerčná prevádzka pre bežnú verejnosť začala fungovať o dva mesiace neskôr.

1997

1997

Na rad prišli prvé roamingové hovory od EuroTelu. Avšak dovolať sa zo sveta z vlastného mobilu stále nebolo veľmi jednoduché. V tom čase bolo v GSM roamingu sprístupnených prvých 50 sietí na štyroch kontinentoch.

Mobil sa v tomto roku stával čoraz dostupnejším aj pre širokú verejnosť, keď EuroTel priniesol začiatkom roka Nokiu 440 za cenu 9 990 korún.

V mobiloch sa uchytili esemesky, zďaleka to však nebolo neobmedzené písanie ako dnes. Za každú SMS sa platilo a priemerná cena sa pohybovala okolo troch korún. Ľudia preto počítali znaky a slová radšej začínali veľkými písmenami, aby mohli vynechať zbytočné medzery.

1997
2000

2000

2000

Internet sa prvýkrát preniesol z počítača do mobilného telefónu. Na čo sme dovtedy potrebovali modem, počítač a telefónnu linku, to sme zrazu strčili do vrecka.

EuroTel ako prvý na Slovensku spustil komerčnú prevádzku služby Mobil Internet, ktorá umožnila prístup na internet cez mobil. Na surfovanie po webstránkach však nestačil. Prekážkou boli samotné telefóny, ktorých displej bol v tom čase obvykle dvojfarebný a len s niekoľkými riadkami. Internet v mobile však umožnil rozvoj nových technológií, ktoré ľuďom uľahčili život. Prvou bol Mobil Banking.

Skutočnú revolúciu s internetom v mobile urobil až takzvaný WAP. Bol to praotec mobilného internetu, ktorý umožňoval zisťovať informácie o počasí, spotrebe, telefónnych číslach či prečítať jednoduché správy a četovať. Službu spustili obaja operátori a poplatok za 30-sekundové využívanie bol od 0,45 do 1,5 koruny podľa času, kedy ste sa pripájali.

2002

EuroTel ako prvý slovenský mobilný operátor spustil 9. septembra prevádzku platformy GPRS. Ponúkla rýchlejšie dátové prenosy cez sieť GSM. Pri rýchlosti od 9,6 kbps do 115 kbps sa však internet využíval skôr na čítanie a posielanie e-mailov.

V roku 2002 prišiel na trh BlackBerry 5810, ktorý využíval technológiu GSM a GPRS, no na mobil sa podobal len okrajovo. Vďaka stále rýchlejšiemu mobilnému internetu našiel svoje využitie ako manažérsky počítať na cesty. Bol vybavený klávesnicou a malým displejom. Dokonca umožňoval prijímať a odosielať textové správy aj e-maily, na telefonovanie však bolo potrebné k zariadeniu pripojiť externé slúchadlá. Jeho veľkou výhodou bolo, že mobil s GPRS umožňoval naraz telefonovať aj prijímať e-maily.

Začiatkom októbra toho istého roku sprístupnil EuroTel ako prvý na Slovensku multimediálne obrazové správy MMS. Dali sa cez ne posielať obrázky, fotky, zvuky aj animácie. Dátové obmedzenie však bolo 30 až 50 kb a obmedzené boli aj samotné telefóny. Neexistovali žiadne, ktoré by mali fotoaparát.

Prvý prišiel Samsung v roku 2000 a ponúkal telefón s 1,5-palcovým farebným displejom a integrovaným 0,35 Mpix fotoaparátom. Väčšina telefónov však bola stále bez fotoaparátu. Napríklad k Ericssonu T68 bolo potrebné pripojiť digitálnu kameru, aby ste mohli fotiť. Aj preto sa MMS správy rozbiehali pomaly.

„Zo služieb prerazili volania aj správy, od roka 2002 aj obrazové. Medzi výrobcami sa predbiehali Alcatel, Siemens, Motorola a Ericsson, ale dominanciu získala Nokia. Model 3210 chceli mladí, aby mohli hrať legendárneho hadíka. Manažéri milovali model 6210 kvôli poldňovej výdrži batérie a 8210 zas dámy, lebo sa zmestil do vrecka v kabelke,“ približuje hovorca Slovak Telekom Michal Korec.

V ponuke boli najrôznejšie dizajny ako véčka, vysúvačky či senior telefóny s veľkými tlačidlami.

MMS

2003

EuroTel ako prvý mobilný operátor na Slovensku spustil dátový roaming. Zo zahraničia tak bolo možné už nielen telefonovať, ale využívať aj internetové služby.

2004

2004

2004

EuroTel ako prvá spoločnosť na Slovensku predstavila službu SuperSpeed pre mobilný internet na báze technológie EDGE. EDGE niekoľkonásobne zrýchlil prenos. Maximálnu rýchlosť sťahovania zvýšil na 236,8 kbps a maximum odosielania bolo 118,4 kbps. Umožňovalo to prečítať si jednoduchú webstránku určenú pre mobil.

2006

2006

T-Mobile ako prvý operátor na Slovensku v januári predstavil 3G/UMTS technológiu pre rýchly mobilný internet. Reálne prenosové maximum UMTS bolo 384 kbp/s.

Hoci sa od spustenia 3G siete sľubovalo veľa, jej nástup bol vlažnejší. Operátori by aj dokázali pokryť vyššie nároky na sieť, ľudia však používali 3G len minimálne.

„Mnohí vkladali nádeje do videotelefonovania, ale na začiatku sa neuchytilo,“ spomína Korec. Problémom bol nedostatok mobilných telefónov, ktoré by dokázali využiť potenciál siete naplno.

2006
Mobily

2007

Vo februári 2007 Netflix požičal fyzické DVD s poradovým číslom 1 000 000 000, urobil však dôležitý krok k tomu, aby sa zbavil vizitky klasickej požičovne filmov.

Predstavil službu video-on-demand (video na požiadanie, pozn. red.) a ľudia si odrazu mohli požičiavať filmy z domu a na ľubovoľne dlhú dobu bez toho, aby platili pokutu za omeškanie ich vrátenia. Digitálna distribúcia filmov síce bola veľkým prísľubom do budúcna, stiahnuť si film s veľkosťou 1 GB by však pri vtedajšej prenosovej rýchlosti 384 kbps trvalo takmer dve hodiny.

2008

V tomto roku sa zásadne zmenilo využívanie internetu v mobile. Videohovory síce neboli pre ľudí zaujímavé, skutočná možnosť používať mobil ako pracovnú alebo zábavnú stanicu však ponúkala úplne nové možnosti.

„Všetko zmenil príchod iPhone 3G. Tiež sa pridal štart Androidu a mnohých smartónov. Rozbehli sa dáta aj sociálne siete a zrazu nebol problém minúť v mobile jeden gigabajt za mesiac,“ hovorí Korec.

2009

V júni T-Mobile zrýchlil sťahovanie dát v 3G sieti z 3,6 Mbps na 7,2 Mbps a odosielanie zas z 384 kbps na 1,46 Mbps. V porovnaní s rokom 2007 tak rýchlosť narástla takmer 19-násobne a sťahovanie jednogigového filmu sa skrátilo z dvoch hodín na šesť a pol minúty.

Súčasťou mobilných paušálov sa stali aj predplatené balíčky dát. Napríklad balíček Web'n'walk obsahoval 1 500 MB. Stále však v komunikácii dominovali služby ako telefonovanie a zasielanie SMS správ.

2011

V marci Telekom uviedol na trh ako prvý operátor na Slovensku najrýchlejší mobilný internet HSPA+ s rýchlosťou 21 Mbps. V októbri navýšil HSPA+ na dvojnásobok a rýchlosť 42 Mbps.

2013

2013

Telekom v novembri odštartoval ako prvý mobilný operátor na Slovensku plnohodnotnú komerčnú prevádzku 4G siete (LTE). V roku 2015 ju potom spojil s Petrom Saganom.

Ružový operátor pokryl do konca roka 31 miest a 23,7 percent populácie Slovenska. Na rozdiel od pomalšieho nábehu 3G siete, na 4G sieť používatelia už doslova čakali.

Telekom pri štarte sprístupnil 4G sieť v piatich slovenských mestách Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica a Prešov. Pôvodná rýchlosť siete bola pri sťahovaní 73 Mbps a odosielanie prebiehalo pri rýchlosti 23 Mbps.

„Sieť 4G sa uchytila veľmi rýchlo. Prišli YouTube, videá, aplikácie, sociálne siete aj čoraz väčšie fotografie. Novinári i youtuberi si pochvaľovali aj 20-násobne rýchlejšie odosielanie dát,“ hovorí Korec.

Pri spustení 4G siete síce využívala dáta menej ako polovica ľudí, nakoniec však všetko zmenila. 4G nastolilo úplne nový štandard využívania telefónov, keď sa súčasťou predinštalovaných aplikácií stali aj služby ako Youtube a iné. Vznikli nové platformy a začali sa objavovať youtuberi, ktorí svoje živobytie postavili na mobilnom internete. Rozšírili sa aj online hry v mobile a prišli nové pracovné a zábavné príležitosti.

2013
2014
2014

2014

Telekom prichádza so 4G sieťou do Bratislavy, kde uvádza nové maximá rýchlostí 150 Mbps pre sťahovanie a 50 Mbps pre odosielanie.

Darilo sa mu ich dosahovať vďaka lepšiemu pásmu a budovaniu hustejšieho pokrytia siete hlavne na sídliskách. O pár týždňov nasledovali aj Košice a Trenčín.

2015

V júni uviedol Telekom nadstavbu 4G+ s rýchlosťou do 225 Mbps v Nitre a v novembri ju prekonal s LTE-CA do 300 Mbps v Bratislave.

2016

Rýchlosť v 4G sieti dosiahla 375 Mbps a pokryté boli všetky mestá. Telekom zdolal nové míľniky a všetkých 140 miest pokryl do konca marca 2016. Celkové pokrytie stúplo do konca roka na 87,2 percent. Postupne sa 4G a 4G+ rozšírili po celom Slovensku.

2018

877 Mbps

Telekom predstavil niekoľko noviniek, ktoré priniesli dovtedy nevídanú rýchlosť mobilného internetu. Rýchlosť v 4G stúpla až na 877 Mbps.

877 Mbps
2019

2019

2019

Oficiálny štart 5G siete na Slovensku. Operátor 4ka ku koncu roka spustil funkčnú 5G sieť v testovacej prevádzke v Banskej Bystrici.

Išlo o malú, ale prvú sieť tohto druhu na Slovensku. Výrobcovia mobilov zavŕšili prípravy na príchod 5G siete a predstavili prvé modely telefónov.

2020

2020

7. októbra 2020 predstavilo pilotnú 5G sieť aj O2. V decembri 2020 spustil Telekom plne komerčnú prevádzku 5G siete, s podporou 12 telefónov. Plánoval pokryť najskôr veľké mestá a plynule ju rozšíriť na celé Slovensko.

2020

2021

AŽ ĎALEKÁ BUDÚCNOSŤ

V 5G sieti sa využívajú frekvenčné pásma, ktoré zabezpečujú rýchly prenos dát. Na pripojenie do nej stačí pokrytie, mobilný telefón s podporou 5G siete a SIM karta. Zákazníci Telekomu si SIM kartu meniť nemusia, súčasné 4G SIM karty budú pracovať aj v 5G sieti.

Nová 5G však už nie je len o pohodlnejšom pozeraní videí a rýchlejšom posielaní fotiek, ale ponúka aj ďalšie vylepšenia.

„Unikátnou vlastnosťou je rýchlosť. Predstavuje prvú rádiovú technológiu, ktorá je schopná kombinovať niekoľko frekvenčných pásiem do jedného spektra, ktoré prináša vysokú rýchlosť. Ak porovnáme 4G, kde boli rýchlosti 700 Mbit/s, tak v 5G sieti sa dosahuje rýchlosť 5 Gbit/s až 10 Gbit/s,“ hovorí Branimir Marić, riaditeľ technológií a IT Slovak Telekom.

„Na jednu stanicu môžeme pripojiť milióny zariadení, čo je dôležité v oblasti priemyslu aj komunikácie medzi zariadeniami a internetom vecí. Vďaka možnosti kombinovať rôzne frekvenčné pásma prináša 5G najširšie pokrytie spomedzi všetkých pokrytí v porovnaní s minulosťou,“ dodáva Marić.

Prichádzajú prvé headsety s virtuálnou realitou, v ktorej bude virtuálny svet vďaka 5G sieti ako reálny. Na prehĺbenie pocitu reality bude využívať 8K až 16K video, čo utiahne len 5G sieť.

„Pre takúto vysokú kódovaciu frekvenciu je potrebná veľmi vysoká šírka pásma. Hovoríme o pásme 250 až 300 Mbit/s, ktoré využije jeden používateľ virtuálnej reality,“ dodáva Marić.

Obrovský prínos 5G siete sa ukazuje aj v priemysle a automobilovom segmente. Pri moderných automobiloch a rozoznávaní ďalšieho vozidla alebo budovy je dôležitá rýchla odozva. Aby to vozidlá dokázali urobiť v reálnom čase, hovoríme o odozve zhruba 10 až 15 milisekúnd. To je cesta od bezpečnostných asistentov k možnému autonómnemu riadeniu.

„Nová 5G technológia otvára aj nové možnosti automatizácie. Umožní vzájomnú komunikáciu aj centralizované riadenie strojov, výrobných a logistických zariadení. Vďaka nej to bude možné na diaľku a s okamžitou reakčnou dobou,“ vysvetľuje Andrea Chudá, generálna riaditeľka spoločnosti CEIT.

Pri 5G sieti už hovoríme o priemysle 4.0, kedy sa slovenské firmy stanú vďaka technológiám konkurencieschopnejšími. Pod vplyvom 5G siete sa mení aj súčasná medicína, keď čoraz viac priestoru dostáva telemedicína. Navyše sieť novej generácie zlepšuje aj každodenný život bežných používateľov internetu.

„Súčasná pandémia koronavírusu ukázala, ako veľmi je dnes využívaná dátová sieť. Spotreba dát z mesiaca na mesiac rastie. 5G prináša dostatočnú kapacitu, ktorú dnes potrebujeme. Pribudne nová sieť a zníži sa vyťaženosť 4G siete, čím dosiahneme vyššie rýchlosti,“ hovorí Martina Kandera, manažérka SME a VSE Segmentu Slovak Telekom.

Trendu sa prispôsobujú aj výrobcovia mobilov. Dnes sú telefóny mega výkonné škatuľky, no o pár rokov môžu vďaka 5G vyzerať celkom inak.

„Mobil s projektorom? Herný mobil? S 3D displejom? 4K displej? 8 foťákov? Nočné videnie? Skladací? Úplne bez tlačidiel a konektorov? Ešte nejakú dobu sa v tom budeme hľadať, až príde k zásadnejšej zmene trendu k rolovacím displejom alebo nejakej projekcii. Možno dokonca k niečomu, čo budeme nosiť na sebe, nie vo vrecku či v kabelke,“ hovorí zberateľ mobilov Peter „Rusnak“ Chomanič.

„Ku klávesnici sa už asi nevrátime, navyše nám aj ťapkanie po displeji raz určite príde zastarané,“ domnieva sa Chomanič.

„5G je technológia nových možností,“ predpovedá Dušan Švalek, riaditeľ pre Slovensko Slovak Telekom. Táto sieť neprináša len rýchlejšie načítanie videa, vytvára aj priestor pre rast nových odvetví a možností, ktoré si dnes takmer nevieme ani predstaviť.

To najlepšie z predstavenia 5G siete