SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027

Získajte finančné prostriedky Erasmus+ na realizáciu vašich medzinárodných vzdelávacích projektov!

Začiatkom roku 2021 odštartoval úplne nový program Erasmus+, ktorý budú v sedemročnom programovom období na Slovensku implementovať národné agentúry SAAIC a IUVENTA. Program, ktorý patrí medzi najúspešnejšie iniciatívy Európskej komisie a ktorého sa doposiaľ zúčastnilo vyše 10 miliónov účastníkov, so sebou prináša množstvo noviniek a vylepšení. Ich cieľom je, aby sa program Erasmus+ stal dostupnejším ešte väčšiemu množstvu záujemcov, neustále reagoval na aktuálne dianie vo svete, prinášal jednoduchší prístup zapojenia a zlepšoval kvalitu vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže na národnej, regionálnej, ale aj miestnej úrovni. To všetko bude možné aj vďaka dvojnásobne vyššiemu rozpočtu – na obdobie rokov 2021 – 2027 je vyčlenený rozpočet 28,4 miliardy eur!

Novinky programu Erasmus+ (2021 – 2027)

Jednou z výrazných noviniek programu Erasmus+ je určenie štyroch prierezových priorít. Všetci priaznivci digitálnych nástrojov sa môžu tešiť na pokrok v tejto oblasti, keďže digitalizácia sa stáva dôležitou témou programu nielen v súvislosti so zatváraním škôl a vzrastajúcou potrebou dištančného vzdelávanie v poslednom roku. Medzi prvé ohlásené novinky patrí napríklad spustenie aplikácie Erasmus+ app, ktorá ponúka informácie, podporu aj služby spojené s úspešným absolvovaním Erasmus+ pobytu v zahraničí. Program sa rovnako stáva inkluzívnejším a snaží sa sprístupniť príležitosti vo vzdelávaní naozaj pre každého. Ďalšou dôležitou prioritou je environmentálna udržateľnosť a podpora klimatických cieľov, ich zavedenie do učebných plánov a podpora povedomia o životnom prostredí u všetkých vekových kategórií. Poslednú tému predstavuje aktívne občianstvo, rozvoj kritického myslenia a sociálnych kompetencií v celoživotnom vzdelávaní a v práci s mládežou. V súvislosti s témami sa inovujú aj úspešné iniciatívy programu Erasmus+. Môžete sa tak tešiť na ešte lepšie Európske univerzity, DiscoverEU umožňujúcu mladým ľuďom spoznávať kultúru a rozmanitosť Európy, Učiteľské akadémie Erasmus poskytujúce kurzy a informačné materiály všetkým pedagógom, Centrá odbornej excelentnosti podporujúce vytváranie a rozvoj nadnárodnej spolupráce v odbornom vzdelávaní a príprave a iné.

Novší, medzinárodný a modernejší program Erasmus+ sa snaží o neustále rozširovanie možností zapojenia sa pre čo najväčší počet účastníkov, pre rôzne vzdelávacie organizácie či nové krajiny so snahou prispievať k zvýšeniu kvality vzdelávania v Európe. Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, Mariya Gabriel, pri príležitosti prijatia ročného pracovného programu Erasmus+ zdôraznila, že: „skutočnosť, že sa rozpočet programu Erasmus+ na nasledujúcich sedem rokov takmer zdvojnásobil, poukazuje na význam, ktorý sa pripisuje vzdelávaniu, celoživotnému vzdelávaniu a mládeži v Európe. Vyzývam všetky verejné a súkromné organizácie pôsobiace v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu, aby sa oboznámili s novo uverejnenými výzvami na predkladanie návrhov a požiadali o financovanie. Vďaka programu Erasmus+ sa európsky vzdelávací priestor stane realitou.“

Ako sa zapojiť do prvej výzvy v novom programe Erasmus+

Ako tieto nové príležitosti využiť? Európska komisia vydala 25. marca 2021 Výzvu na predkladanie návrhov 2021 – EAC/A01/2021. Je určená všetkým verejným aj súkromným subjektom pôsobiacim v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu, ktoré môžu požiadať o financovanie svojich návrhov projektov prostredníctvom príslušných národných agentúr. Na Výzvu bolo z celkového rozpočtu programu Erasmus+ 2021 – 2027 vyčlenených 2,45 miliardy eur a táto suma dáva jedinečnú príležitosť aj slovenským záujemcom navrhnúť svoj vlastný Erasmus+ projekt, zapojiť sa do Výzvy, nadviazať nové medzinárodné partnerstvá a prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania na Slovensku. Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Ladislav Miko, taktiež vyjadril podporu programu a jeho novým príležitostiam: „ program Erasmus+ asi ani netreba predstavovať - je stelesnením európanstva, otvára obzory mladým ľuďom a umožňuje im spoznať z bezprostrednej blízkosti vzdialené, a predsa blízke členské krajiny EÚ. Som rád, že nová Výzva otvára možnosti napríklad aj pre učiteľov a študentov odborného vzdelávania. A som rád, že Erasmus+ reaguje na výzvy doby a bude inkluzívnejší, zelenší, digitálny a v konečnom dôsledku i aktívnejší.”

Výzva v programe Erasmus+ prináša nové príležitosti v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu pre všetky skupiny učiacich sa, pedagogických aj odborných zamestnancov či vzdelávacie organizácie v oblasti vzdelávania dospelých. Záujemcovia sa pritom môžu rozhodnúť zapojiť sa do jednej z akcií, ktoré program Erasmus+ prináša:

 • Kľúčová akcia 1 (KA1) – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
 • Kľúčová akcia 2 (KA2) – Spolupráca medzi organizáciami a inštitúciami
 • Kľúčová akcia 3 (KA3) – Podpora rozvoja politiky a spolupráce
 • Akcie Jean Monnet

Jednotlivé termíny na predkladanie návrhov projektov a podmienky pre konkrétne časti akcií nájdete v samotnej Výzve.

Všetky dôležité informácie a dokumenty súvisiace s programom Erasmus+ 2021 – 2027 a aktuálnou Výzvou nájdete na webstránke Výzvy a webstránkach národných agentúr www.erasmusplus.sk a www.iuventa.sk. Národné agentúry SAAIC a IUVENTA navyše pripravujú sériu webinárov, ktorých cieľom je pripraviť potenciálnych realizátorov projektov Erasmus+ na podávanie návrhov projektov a priblížiť im špecifiká jednotlivých oblastí vzdelávania. Webináre sa budú konať:

 • 12. 4. 2021, 13:00 – „Úvodný webinár k výzve 2021 pre všetky oblasti
 • 12. 4. 2021, 15:00 - „Príležitosti programu Erasmus+ pre mládež 2021 - 2027 – KA1
 • 13. 4. 2021, 13:00 - „Príležitosti programu Erasmus+ pre mládež 2021 - 2027 – KA2
 • 14. 4. 2021, 14:00 – „Ako pripraviť projekt KA1 v oblasti vzdelávania dospelých?“
 • 15. 4. 2021, 13:00 – „Ako pripraviť projekt KA1 v oblasti školského vzdelávania?“
 • 15. 4. 2021, 14:30 – „Ako pripraviť projekt KA1 v oblasti odborného vzdelávania a prípravy?“
 • 19. 4. 2021, 13:00 – „Inštruktážny webinár pre akreditované organizácie v oblastiach VD, OVP a ŠV
 • 23. 4. 2021, 10:00* – „Ako pripraviť projekt KA2 – kooperačné partnerstvá?“
 • 26. 4. 2021, 13:00* – „Ako pripraviť projekt KA2 – malé partnerstvá?“
 • 27. 4. 2021, 13:00 – „Webinár k výzve 2021 pre centralizované akcie v oblasti vysokoškolského vzdelávania
  *mimo oblasti mládeže a športu

Staňte sa externým hodnotiteľom projektov

SAAIC – Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu, Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu zároveň vyhlasuje otvorenú výzvu na externých odborných hodnotiteľov žiadostí o grant v rámci programu EÚ Erasmus + pre oblasť vzdelávania a odbornej prípravy. V prípade záujmu je potrebné vyplniť prihlasovací formulár, pre ďalšie otázky možno kontaktovať erasmusplus@saaic.sk.

ZDROJ: SAAIC, IUVENTA, Európska komisia

Kontakt:
SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, erasmusplus@saaic.sk, www.erasmusplus.sk
IUVENTA – Národná agentúra programu Erasmus+ pre mládež a šport, erasmusplus@iuventa.sk, www.iuventa.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karel ZIMA - MIO vám vydrží fakt roky

Každý rok je potrebné meniť iba kartu SD, nie autokameru. Autokamera musí vydržať, preto jazdím s Mio!


3 h
Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?


28. máj

Túžite po obuvi, ktorá bude pohodlná na bežné nosenie do mesta, ale aj do práce? V tom prípade ste tu správne!


INZERCIA 28. máj
SkryťZatvoriť reklamu