SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT

Na Fakulte výrobných technológií je nové centrum zamerané na realizáciu výskumných úloh a zvyšovanie kvality edukačného procesu.

Myšlienka vytvoriť Centrum skúšania a monitorovania technických systémov vznikla z dôvodu inovácie a rozšírenia edukačných postupov o moderné metódy za účelom zvýšenia kvality a efektivity výučby v rámci predmetov orientovaných na návrh, kontrolu a monitorovanie pevnostných, kinematických a dynamických parametrov navrhovaných technických systémov. Inovačným prvkom edukačných postupov je aplikácia experimentálnych metód, modernizácia klasického prístupu riešenia návrhu a kontroly konštrukčných uzlov na základe aplikačného využitia vytvorených reálnych modelov v oblasti výrobnej techniky. Vznikla požiadavka, aby klasické prístupy a formy výučby boli doplnené, aktualizované a prispôsobené súčasným trendom i možnostiam. Zvýšenie kvality a stanovenia nových metodík výučby v príprave bakalárskeho a inžinierskeho štúdia sa pozitívne premieta do zvýšenia vzdelanostnej úrovne študentov a následne do ekonomických a spoločenských prínosov.

Priestory Centra skúšania a monitorovania technických systémov disponujúfunkčnými modelmi zariadení a skúšobnými systémami, ktoré boli vytvorené zamestnancami a študentmi Katedry navrhovania a monitorovania technických systémov FVT v spolupráci s praxou.

Skúšobná stanica pre dynamické skúšky ozubených prevodov je určená pre vykonávanie komparatívnych skúšok rozličných typov prevodoviek s odlišnými konštrukčnými úpravami znižujúcimi ich dynamické zaťaženie a taktiež k realizácií dlhodobých aj krátkodobých skúšok prevodoviek za účelom zlepšovania ich parametrov a zvyšovania ich životnosti.

Zariadenie na skúšanie a monitorovanie remeňových prevodov umožňuje určiť stav jednotlivých častí prevodu, poprípade medzných stavov extrémnymi zaťaženiami a disponuje aplikáciou rekuperácie energie získanej z hnanej časti prevodu.

Multiparametrický diagnostický systém je určený na meranie a vyhodnocovanie poruchových stavov technických systémov, napríkladnevyváženej záťaže, nesúosovosti spojky, ohnutého hriadeľa, testovanie ložísk a pod.

Laserový profilometrický systém slúži n a bezkontaktné vyhodnocovanie geometrických parametrov obrobených povrchov, parametrov drsnosti, vlnitosti, textúry a vytváranie topologických modelov.

Model prútovej sústavy je určený na statické meranie osových síl v prútoch rovinnej prútovej sústavya vonkajších väzbových reakcií .

V novootvorenom Centre skúšania a monitorovania technických systémov sa využívajú nielen zariadenia a modely na monitorovanie, ale taktiež aj na celkové skúšanie systémov. Pre potreby edukácie a riešenia výskumno-vzdelávacích úloh boli tímom Katedry navrhovania a monitorovania technických systémov skonštruované aj meracie zariadenia určenéna meranie tuhosti pružín, strižnej sily kolíkov, súčiniteľa trenia zverných spojov a osových síl skrutkových spojo v.

Poslaním Centra skúšania a monitorovania technických systémov je neustále zvyšovanie kvality a efektivity riešenia úloh z oblasti vedy a techniky v súčinnosti so zabezpečovaním podmienok pre rast vzdelanostnej úrovne budúcich konštruktérov potrebných pre priemysel.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Futuristi z 20. storočia predpokladali, že televízory budúcnosti budú veľké ako steny. Realita je o niečo sofistikovanejšia.

21 h

Ako sa pred 200 rokmi sa začala rodiť moderná grécka identita.

21 h

Investovanie je šancou ako si zhodnotiť majetok i ako si zabezpečiť budúcnosť.

21 h