SME
Pondelok, 10. máj, 2021 | Meniny má ViktóriaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT

Na Fakulte výrobných technológií je nové centrum zamerané na realizáciu výskumných úloh a zvyšovanie kvality edukačného procesu.

Myšlienka vytvoriť Centrum skúšania a monitorovania technických systémov vznikla z dôvodu inovácie a rozšírenia edukačných postupov o moderné metódy za účelom zvýšenia kvality a efektivity výučby v rámci predmetov orientovaných na návrh, kontrolu a monitorovanie pevnostných, kinematických a dynamických parametrov navrhovaných technických systémov. Inovačným prvkom edukačných postupov je aplikácia experimentálnych metód, modernizácia klasického prístupu riešenia návrhu a kontroly konštrukčných uzlov na základe aplikačného využitia vytvorených reálnych modelov v oblasti výrobnej techniky. Vznikla požiadavka, aby klasické prístupy a formy výučby boli doplnené, aktualizované a prispôsobené súčasným trendom i možnostiam. Zvýšenie kvality a stanovenia nových metodík výučby v príprave bakalárskeho a inžinierskeho štúdia sa pozitívne premieta do zvýšenia vzdelanostnej úrovne študentov a následne do ekonomických a spoločenských prínosov.

Priestory Centra skúšania a monitorovania technických systémov disponujúfunkčnými modelmi zariadení a skúšobnými systémami, ktoré boli vytvorené zamestnancami a študentmi Katedry navrhovania a monitorovania technických systémov FVT v spolupráci s praxou.

Skúšobná stanica pre dynamické skúšky ozubených prevodov je určená pre vykonávanie komparatívnych skúšok rozličných typov prevodoviek s odlišnými konštrukčnými úpravami znižujúcimi ich dynamické zaťaženie a taktiež k realizácií dlhodobých aj krátkodobých skúšok prevodoviek za účelom zlepšovania ich parametrov a zvyšovania ich životnosti.

Zariadenie na skúšanie a monitorovanie remeňových prevodov umožňuje určiť stav jednotlivých častí prevodu, poprípade medzných stavov extrémnymi zaťaženiami a disponuje aplikáciou rekuperácie energie získanej z hnanej časti prevodu.

Multiparametrický diagnostický systém je určený na meranie a vyhodnocovanie poruchových stavov technických systémov, napríkladnevyváženej záťaže, nesúosovosti spojky, ohnutého hriadeľa, testovanie ložísk a pod.

Laserový profilometrický systém slúži n a bezkontaktné vyhodnocovanie geometrických parametrov obrobených povrchov, parametrov drsnosti, vlnitosti, textúry a vytváranie topologických modelov.

Model prútovej sústavy je určený na statické meranie osových síl v prútoch rovinnej prútovej sústavya vonkajších väzbových reakcií .

V novootvorenom Centre skúšania a monitorovania technických systémov sa využívajú nielen zariadenia a modely na monitorovanie, ale taktiež aj na celkové skúšanie systémov. Pre potreby edukácie a riešenia výskumno-vzdelávacích úloh boli tímom Katedry navrhovania a monitorovania technických systémov skonštruované aj meracie zariadenia určenéna meranie tuhosti pružín, strižnej sily kolíkov, súčiniteľa trenia zverných spojov a osových síl skrutkových spojo v.

Poslaním Centra skúšania a monitorovania technických systémov je neustále zvyšovanie kvality a efektivity riešenia úloh z oblasti vedy a techniky v súčinnosti so zabezpečovaním podmienok pre rast vzdelanostnej úrovne budúcich konštruktérov potrebných pre priemysel.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovak businesses deal with new parametres for securing meals for their employees.

9 h

Máte chuť realizovať sa a stavať si svoj „sen“ v podobe domčeka už teraz? Ak áno, starostlivo zvážte, čo vás to bude stáť.

9 h

Izolačná efektivita, zdravšie bývanie bez vzniku plesní a úspora energií sú hlavné dôvody pre zateplenie domu či bytu

9 h