SME
Štvrtok, 15. apríl, 2021 | Meniny má FedorKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pomoc z prírody pri infekcii covid-19

Vedci i lekári museli pri hľadaní účinnej prevencie a liečby pridať na rýchlosti.

(Zdroj: foto zo stranky barnys.sk )

V medicíne nie je nič nezvyčajné a zriedkavé, ak sa indikácie k niektorých liekom postupne rozšíria. Časom sa totiž môže prísť na to, že liek priaznivo účinkuje aj v inej oblasti. Známym príkladom je viagra pôvodne vyvinutá na srdcovo-cievne ochorenia alebo botulotoxín, kde sa popri využití v oftalmológii ukázal jeho vedľajší účinok – eliminácia vrások. Aj v dnešnej zložitej situácii sa objavujú koncepty a protokoly liečby, v rámci ktorých sa odporúča využitie známych a používaných liekov či účinných látok s dobrým bezpečnostným profilom a priaznivými účinkami.

Patentovaná zmes

Pozornosť si zaslúži aj patentovaná zmes prírodných látok s názvom InoCell™. Jednotlivé zložky nájdeme vo veľkom množstve najmä v semenných obaloch strukovín a obilnín. InoCell™ uviedli prvýkrát na trh v USA v roku 1998, keď sa začal úspešne využívať v liečbe onkologických pacientov na zlepšenie imunity a samotnú liečbu rakoviny. Účinky a bezpečnosť potvrdilo aj mnoho klinických štúdií. Na náš trh prišiel omnoho neskôr ako doplnok stravy a schválený bol aj ako veterinárny prípravok. Keďže ide o zmes látok, ktorá potencuje výkon imunity, sľubne vyznieva jeho využitie aj v boji s infekciou covid-19.

Užitočný v troch fázach

InoCell™ má význam v prevencii, počiatočnom štádiu ochorenia i pri postcovidovom syndróme. V prevencii môže posilniť imunitu, takže je schopný rýchlejšie a efektívnejšie zareagovať a „pribrzdiť“ množenie vírusu. Dôležitá je aj podpora vitamínmi C a D, odporúčajú sa aj imunomodulátory, napr. betaglukány. V počiatku ochorenia je dôležité čo najviac aktivovať tie zložky imunity, ktoré dokážu eliminovať celé spektrum infikovaných buniek. Konkrétne ide o špecializované T-lymfocyty, tzv. NK-bunky. Postcovidový syndróm je súbor príznakov pretrvávajúcich aj niekoľko týždňov po prekonaní infekcie. Aj tu má opodstatnenie využitie InoCellu™, ktorý je silným antioxidantom. Štúdie preukázali, že podporuje regeneráciu pečene po užívaní liekov a tiež celkovú regeneráciu organizmu.

Z praxe lekárky

Klinické skúsenosti s InoCellom™ má napríklad pediatrička MUDr. Jarmila Fričová z Čane, ktorá ho použila u viacerých pacientov v rôznom veku. „Vždy išlo o pacientov s rozvinutými príznakmi infekcie dýchacích ciest a teplotami. Po nasadení InoCellu sa už po dvoch dňoch stav pacienta výrazne zlepšil. Dĺžka liečby závisela od intenzity príznakov, priemerne to bolo 10 až 14 dní. Užívanie sme ukončili 2 dni po ústupe ťažkostí,“ hovorí lekárka. Dodáva, že nie sú známe priame kontraindikácie, ale odporúča opatrnosť u pacientov so zvýšenou hodnotou kyseliny močovej (dna). Pri krátkodobom užívaní, napríklad pri infekcii covid-19, je podľa lekárky benefit vyšší ako riziko. O užívaní sa však vždy poraďte s lekárom.

Pomôže v prevencii?

Podľa lekárky pôsobia preventívne pri infekciách výlučne vakcíny. „Pri prekonávaní infekcií je potrebná správne fungujúca imunita. InoCell™ pôsobí na úrovni stimulácie prirodzenej imunity, preto je vhodný až na začiatku infekcie. ‚Preventívne‘ podanie by bolo možné v takomto prípade: kolegyňa mi v stredu oznámi, že je chorá a má covid-19. V pondelok sme spolu celý deň sedeli v kancelárii (bez rúška). Keďže k prenosu nového koronavírusu môže dochádzať už 2 dni pred prvými príznakmi, v stredu už môže byť aj na mojich slizniciach. Nasadenie InoCellu™ od stredy mi teda môže pomôcť zlikvidovať vírus ešte pred rozvinutím príznakov,“ vysvetľuje MUDr. Fričová. Rozvaha je potrebná napr. pri autoimunitnom ochorení. Ak je stabilizované a pacient je bez chronickej liečby, InoCell™ je podľa nej vhodný. Ak je však pacient na imunosupresívnej alebo biologickej terapii, lekárka upozorňuje, že akúkoľvek ďalšiu liečbu treba konzultovať s reumatológom alebo s imunológom.

Dobre vedieť

Čo sú NK-bunky
NK-bunky (natural killer cells – prirodzené zabíjačské bunky) sú lymfocyty, ktoré dokážu ničiť celé spektrum nádorových a vírusmi infikovaných buniek. Tieto bunky rozoznajú a následne uvoľňujú látky, ktoré ich zlikvidujú. Pri oslabenej imunite množstvo NK-buniek klesá a organizmus je tak vystavený nebezpečenstvu množenia vírusov alebo vzniku nádorov. Preto je dôležité túto zložku imunitného systému aktivovať. Čím je silnejšia, tým lepšie dokáže imunitný systém odraziť akékoľvek vírusové nápory.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Samsung pripravil špeciálnu akciu, v rámci ktorej získate pri nákupe smartfónu Galaxy Z Fold2 5G jeden z produktov ako bonus.

6 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

6 h

Nechajte si posielať správy e-mailom a už vám žiadna neujde.

6 h