SME
Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Obnoviteľné zdroje energie na FVT

Absolventi študijného programu Obnoviteľné zdroje energie na FVT majú výborné uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Priemyselný pokrok prináša benefity v podobe vysokej životnej úrovne a kvality života. Všetky výdobytky sa stali samozrejmou súčasťou každodenného života. No existujú aj negatívne stránky rozvoja spoločnosti, ktoré súčasnosť prináša v podobe pandemického nárastu civilizačných ochorení, zhoršujúceho sa životného prostredia, globálneho otepľovania, zväčšujúcej sa CO2 stopy a pod.

Vysokoškolský študijný program Obnoviteľné zdroje energie reaguje aj na tieto negatívne aspekty súčasnosti. OZE predstavujú reálnu alternatívu vo výrobe energií tak, aby sa výrazne spomalili negatívne trendy spoločenského pokroku. Program Obnoviteľné zdroje energie ponúka poslucháčom Fakulty výrobných technológií so sídlom v Prešove Technickej univerzity v Košiciach nadobudnutie znalostí v procesoch tepelnej energetiky predovšetkým na báze obnoviteľných zdrojov energií. Výukový proces odborných disciplín je zameraný na praktické merania a cvičenia v špecializovaných laboratóriách. Umožňuje realizovať celú škálu meraní, pozorovaní a simulácií tepelných procesov. Štúdium tohto odboru pripravuje poslucháčov nielen v oblasti obnoviteľných zdrojov energií, ale aj konvenčnej tepelnej techniky.

Poslucháči získavajú vzdelanie v oblasti tepelných čerpadiel, využitia biomasy, vodnej a veternej energie, fotovoltaických a solárnych systémov. Absolventi odboru zvládnu problematiku navrhovania zdrojov tepla a chladu, výpočtu tepelných strát, spaľovacích procesov, meraní tepelných veličín, zaoberajú sa ekonomickými aspektami investovania a projektového manažmentu. Ovládajú základné princípy riadenia a monitorovania procesov. Počas štúdia nadobudnú skúsenosti s programovým vybavením napr. Auto CAD, Ansys, Matlab, Protech apod.

V rámci spolupráce s praxou bolo realizovaných viac ako 100 projektov na znižovanie energetickej náročnosti objektov, produktov a procesov. Vďaka tomu poslucháči majú možnosť zoznámiť sa s konkrétnymi problémami slovenskej ekonomiky ako aj s nástrojmi ako ich riešiť.

Oblasti uplatnenia absolventov:

  • Projektový manažment v oblasti znižovania energetickej náročnosti
  • Inteligentné riadiace systémy obnoviteľných zdrojov energií
  • Projektovanie tepelných a chladiacich systémov
  • Energetický manažment
  • Výroba tepla a chladu
  • Informačné technológie pre energetiku
  • Projektovanie obnoviteľných zdrojov energií a pod

Absolventi študijného programu Obnoviteľné zdroje energie sú počas štúdia pripravovaní vykonávať vedúce a riadiace pozície v spoločnostiach zameraných na návrh, optimalizáciu a realizáciu obnoviteľných zdrojov energie. Absolventi poznajú zariadenia obnoviteľných zdrojov energií, vedia ich navrhovať a projektovať vrátane ich realizácie. Na základe širokých poznatkov o jednotlivých procesoch a ich súvislostiach sa môžu zúčastňovať aj na výskumných projektoch z oblasti realizácie kombinácií obnoviteľných zdrojov energií s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Futuristi z 20. storočia predpokladali, že televízory budúcnosti budú veľké ako steny. Realita je o niečo sofistikovanejšia.

14 h

Ako sa pred 200 rokmi sa začala rodiť moderná grécka identita.

14 h

Investovanie je šancou ako si zhodnotiť majetok i ako si zabezpečiť budúcnosť.

14 h