SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Ako vyrábať toaletný papier ohľaduplne k prírode?

Značka Tento sa môže pochváliť tým, že pozná pôvod surovín všetkých svojich výrobkov.

Udržateľnosť je jej poslaním a je prítomná od samotného lesa až po výsledné produkty na pultoch predajní. Tie sa vyrábajú lokálne, vo vašej blízkosti, s cieľom vyhnúť sa zbytočným emisiám uhlíka pri preprave. Takýmto spôsobom môžeme zabezpečiť jemnosť prírody aj pre budúce generácie.

Značka Tento, ktorej produkty sa vyrábajú v závode v Žiline, patrí od roku 2006 do portfólia spoločnosti Metsä Tissue – súčasť skupiny Metsä Group, priekopníka v oblasti udržateľného biohospodárstva. Pri výrobe využívajú obnoviteľné a zodpovedne získané suroviny z dreva pochádzajúceho z trvalo udržateľných lesov. Vďaka tomu sú produkty tejto slovenskej značky ohľaduplnejšie k životnému prostrediu.

Z lásky k lesu

Toaletné papiere Tento sú držiteľmi certifikátu PEFC, ktorý deklaruje pôvod dreva z udržateľne spravovaných lesov. Na ochranu biodiverzity v lesoch sa prijímajú systematické opatrenia a výrobca zaobchádza so surovinami šetrne. Každá časť stromu sa využíva efektívne - 15 % slúži na výrobu energie, 25 % na celulózu a 60 % na vedľajšie produkty. Takmer 90 % dreva používaného skupinou Metsä Group je certifikovaného a celková produkcia pochádza z trvalo udržateľných zdrojov. Ich ďalším cieľom je zužitkovať všetky zostatkové produkty pochádzajúce z výroby – v súčasnosti ďalej používajú až 98 %, napríklad na výrobu tehál alebo stavbu ciest. Do roku 2030 sa firma zaviazala vyrábať bez využitia fosílnych palív.

Vyrábané lokálne

Všetky Tento produkty sa vyrábajú lokálne, aby sa znížil dlhý čas prepravy a s tým spojené emisie CO2 . Firma plní záväzok dopravovať ich k predajcom do vzdialenosti maximálne 500 km od výroby, ktorá sa nachádza v Žiline. V roku 2020 sa to podarilo splniť na 93 %. Okrem toho lokálnou výrobou podporujú aj miestnu ekonomiku a zamestnanosť. Závod v súčasnosti zamestnáva spolu približne 326 zamestnancov. Tí pracujú vo výrobe, údržbe, na oddelení logistiky, vývoja výrobkov a procesov, v predaji a v administratíve.

Možno ste nevedeli, ale pri výrobe produktov Tento sa firme Metsä Tissue Slovakia doteraz podarilo dosiahnuť mnoho pozitívnych zmien pre životné prostredie:

  • zníženie spotreby vody v závode v Žiline od roku 2010 o približne 30 % a to vďaka pravidelnej recyklácii vody vo výrobnom procese,
  • zníženie objemu plastov použitých na fólie produktov Tento od roku 2019 o 17 %,
  • sekundárne plastové obaly produktov Tento sú z 50 % z recyklovaného plastu,
  • boxy, do ktorých sú balené kozmetické vreckovky, sú 100 % papierové,
  • všetky produkty majú 100 % recyklovateľný obal a na ich výrobu sa nepoužíva kombinovaný materiál,
  • až 70 % celkovej spotreby elektrickej energie závodu v Žiline je z blízkej hydroelektrárne,
  • v roku 2019 sa celkovo ušetrilo 97 ton emisií uhlíku CO2 a to vďaka kombinovanej doprave produktov zo závodu v Žiline – vlak/kamióny, tomuto prechodu z cestnej na vlakovú dopravu bol udelený certifikát GREEN Transport.

Viac informácií nájdete na webovej stránke značky Tento.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 53m
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 12 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 12 h
SkryťZatvoriť reklamu