SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Ako na adaptačné opatrenia na zmenu klímy? Poradí nová brožúra

Živica pomáhala v projekte Klíma nás spája obciam a iným subjektom s adaptačnými opatreniami. O realizácii v praxi poradí brožúra.

25 obcí, VUC, občianskych združení či zriaďovateľov domovov sociálnych služieb zvýšilo svoju odolnosť voči dopadom zmeny klímy vďaka adaptačným opatreniam, ktoré pripravili v rámci projektu Klíma nás spája s podporou dm drogerie markt Slovensko. Vsakovanie dažďovej vody, vertikálna zeleň či zelené strechy a striešky. To sú príklady najčastejších a najefektívnejších opatrení, ktoré obec na svojich pozemkoch či budovách môže využiť na to, aby zmiernila dopady zmeny klímy ako extrémne dažde, horúčavy, nedostatok vlahy či pokles biodiverzity.

„Uznávame, že by sme mali urgentne nielen pristúpiť k výraznej redukcii emisií skleníkových plynov, ktoré sú príčinou zmeny klímy, ale už v súčasnosti sa musíme na predpokladané negatívne dôsledky zmeny klímy aj systematicky pripravovať,” hovorí autorka brožúry a odborná garantka projektu, krajinná architektka Zuzana Hudeková.

V mnohých obciach majú záujem svoje územie na zmenu klímy pripraviť, avšak často nevedia, aké opatrenie je pre nich najvhodnejšie a predovšetkým, čo všetko na jeho realizáciu potrebujú pripraviť. V brožúre sa tak dozvedia, aké možnosti majú na výber a tiež, na aké prekážky môžu pri práci na projekte naraziť či už z hľadiska technického, povoľovacieho procesu alebo zákonov.

„So subjektmi zapojenými do projektu sme systematicky pracovali na tom, aby opatrenia boli pre ich územie či budovy čo najefektívnejšie. Vďaka tomu, že ich aj zrealizovali, sme získali množstvo poučení a poznatkov z praxe, ktoré sme spracovali do tejto brožúry,” hovorí koordinátor projektu Klíma nás spája zo Živice Peter Svitek.

Brožúra je dostupná zadarmo ako PDF na stiahnutie na stránke projektu www.klimaspaja.sk, kde záujemci nájdu aj viac informácií o jednotlivých realizáciách po celom Slovensku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 11 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 11 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu