SME
Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

Divadlo v škôlke? Moderná škôlka na Kramároch zase prekvapila!

Mýty o klasických škôlkach sú dávno minulosťou.

Už aj na Slovensku máme niekoľko materských škôl, ktoré sú kreatívne a dávajú dôraz na inovatívne metódy. Jasne vymedzené ideály pozitívne vplývajú na rozvoj dieťaťa už od útleho predškolského veku. Práve dramatoterapia efektívne vyvíja psychickú aj fyzickú stránku dieťaťa. A naozajstné divadlo nájdete už aj v škôlke – takáto trieda má premiéru v littleBIG na bratislavských Kramároch.

Škôlka littleBig prepája umenie s vyučovacím procesom. Dnes je to podporené špecializovanou triedou s divadlom. Malí a veľkí škôlkari tu zlepšia svoje sociálne, komunikačné a prezentačné schopnosti. Dramatoterapia vo svojich metódach využíva formy divadla. Realizovaním kreatívnych hier počas predškolského veku u detí budujeme stabilné základy, ktoré ovplyvňujú emočnú a rozumovú stránku detí aj v ďalších fázach dospievania.

Strach pred vystupovaním? ... je minulosťou.

Trieda s divadlom v littleBIG umožňuje rozvíjať ďalšie rozmery detí – zmenšuje sa rozdiel vo vnímaní javiska a hľadiska. Deti berú javisko ako prirodzenú súčasť svojho priestoru a tým sa znižuje aj strach pred vystupovaním. Javisko sa pre deti stane prirodzeným miestom, kde sa hrajú a trávia svoj čas bez ohľadu na to, aké publikum je v hľadisku. Navyše, na vlastné divadelné inscenácie majú škôlkari perfektne pripravený priestor. Svoje nacvičené kúsky môžu predviesť na ozajstných divadelných doskách kým sú rodičia usadení v publiku.

Dramatoterapia je určená pre všetky deti

V dramatoterapii sa využívajú rôznorodé techniky. Každé dieťa sa vyvíja individuálne a práve pestrá škála aktivít na javisku umožňuje pedagógom prispôsobiť prácu s deťmi na mieru osobnostným črtám a charakteristikám detí. Reálne divadlo v škôlke je tým správnym riešením, ako pomôcť deťom zdolávať výzvy. Deti môžu objaviť v sebe to, čo doposiaľ nepoznali.

Posúvajme hranice detí

Hlavne intelektuálne, sociálne a komunikačné schopnosti detí. Dramatoterapia odstraňuje sociálnu izoláciu, podporuje sebapoznávanie, kreatívne riešenie problémov a zlepšuje emocionálne a komunikačné prejavy. Dieťa musí v kolektíve spolupracovať s rovesníkmi. Buduje si empatiu, pri preberaní rolí sa musí vcítiť do kože iného človeka, pri samotnom prejave si zdokonaľuje svoje verbálne a neverbálne zručnosti. Deti sa naučia pracovať s hlasom, intonáciou, zlepšia si výslovnosť a získajú sebavedomie v prezentovaní samého seba. Po neverbálnej stránke sa naučia pracovať so svojím telom. Pochopia princíp očného kontaktu a začnú si uvedomovať dôležitosť gest, mimiky a pohybu.

Trieda s divadlom je jedna z piatich unikátnych tried

Škôlka littleBIG má päť tried a v jednej z nich je toto novootvorené divadlo. Okrem nej deti svoj čas v škôlke trávia aj v špeciálnej multisenzorickej miestnosti Snoezelen, experimentárni s nástrojmi na „majstrovanie“, veľkom ihrisku, na lúke a v lese. Stravovanie detí je zabezpečené vo vlastnej kuchyni, ktorá varí pod drobnohľadom špičkových slovenských odborníkov z lokálnych surovín. Harmonogram dňa je vytvorený tak, aby deti mali maximálny pohyb a pobyt v prírode. Preto je škôlka s jasnou víziou moderného rozvoja detí umiestnená do priameho susedstva so Železnou studienkou.

Nová trieda = nové miesta

S otvorením novej triedy v škôlke littleBIG sa otvorili aj nové miesta pre škôlkarov. Škôlka aktuálne prijíma deti a k zápisu stačí vyplnenie formuláru na webe, prípadne osobná návšteva škôlky. Výber škôlky je významné rozhodnutie ako pre deti, tak aj pre rodiča a preto je aj kolektív škôlky otvorený osobnému spoznaniu sa s rodičmi, predstavenie kolektívu, ukážka priestoru a zoznámenie sa s dieťaťom.
Na obhliadke sa individuálne porozprávame o potrebách vašej ratolesti a zároveň na vlastné oči uvidíte, kde by vaše dieťa strávilo svoje najkrajšie detské časy za dostupnú cenu. Všetky informácie o zápise môžete nájsť aj na webovej stránke www.littlebig.sk/zapis.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

     Najčítanejšie správy na SME

     SkryťVypnúť reklamu
     SkryťVypnúť reklamu

     Neprehliadnite tiež

     Tieto informácie by ste si nemali nechať ujsť.


     INZERCIA Teraz

     Toto nie je obyčajný diár. Vychádza Step by Step 2023.


     INZERCIA 8 h

     Vianoce Slováci spájajú s rodinnými stretnutiami, tradíciami a dobrým jedlom.


     INZERCIA 8 h
     SkryťZatvoriť reklamu