SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy

Tatra banka získala prostriedky na financovanie tzv. zelených projektov.

Vďaka emisii zelených dlhopisov získala banka prostriedky vo výške 300 miliónov EUR na financovanie projektov, ktoré priaznivo pôsobia na životné prostredie.

Podľa agentúry Bloomberg je zelený dlhopis Tatra banky prvým verejne vydaným zeleným bankovým dlhopisom v regióne strednej a východnej Európy (CEE).

Emisia zeleného dlhopisu je dobrým príkladom prístupu banky v oblasti spoločenskej a environmentálnej zodpovednosti. Je to súčasťou jej celkovej stratégie na poli takzvaných ESG aktivít (environmental, social, governance).

Čo je dlhopis a kedy sa môže označiť ako „zelený“

Dlhopis je cenný papier a forma dlhového nástroja, prostredníctvom ktorého banky od investorov získavajú prostriedky určené na poskytovanie úverov. Konkrétne o zelenom dlhopise hovoríme vtedy, keď sú takto získané prostriedky použité na financovanie environmentálne zodpovedných projektov firiem alebo aj konkrétnych potrieb jednotlivcov ako je zelené bývanie či elektromobil.

„V Tatra banke sú to v súčasnej dobe najmä oblasti zelených budov a obnoviteľných zdrojov energie. Potenciál ale vidíme aj v iných oblastiach, napríklad v rekonštrukcii budov za účelom zníženia energetickej náročnosti, v rozvoji a implementácii výrobkov zameraných na zníženie spotreby energie alebo v čistej doprave,“ hovorí Pavol Truchan, vedúci oddelenia Treasury Tatra banky.

Zelený dlhopis ako prejav spoločenskej zodpovednosti

Projekty financované z takto získaných zdrojov majú blahodarne vplývať na životné prostredie. Aby banka mohla dostatočne vierohodne preukázať spoločenskú prospešnosť financovaných projektov, bude sledovať a reportovať kľúčové ukazovatele, ktoré vypovedajú o zmierňujúcich dopadoch na životné prostredie. Ide napríklad o ročnú úsporu energie alebo množstvo vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov, zvýšenie intenzity využívania verejnej dopravy či ročnú úsporu vody.

Kedy investori siahnu po zelenom dlhopise a čo je zárukou ich zelenosti

Investori nakupujú zelené dlhopisy s vedomím, že prostriedky budú použité na podporu projektov s udržateľným biznis modelom. Takéto dlhopisy sa tešia záujmu verejnosti, lebo majú pozitívny efekt priamo na konkrétnych ľudí - zdravé pracovné alebo životné prostredie.

„Naša banka vypracovala dokument s pravidlami a postupmi, tzv. Green Bond Framework , na základe ktorých budeme posudzovať úvery, aby mohli byť označené za zelené,“ dodáva Pavol Truchan.

Tento dokument bol posúdený nezávislou renomovanou spoločnosťou Sustainalytics, ktorá sa tejto problematike dlhodobo venuje a je vnímaná ako garancia, že získané prostriedky budú použité v súlade s medzinárodnými štandardmi pre zelené dlhopisy.

To, či Tatra banka naozaj použila získané prostriedky v súlade s uvedeným dokumentom, bude navyše na ročnej báze posudzovať aj nezávislá audítorská spoločnosť.

Financujú zelené budovy aj obnoviteľné zdroje energie | Tatra banka

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu