SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?

Výklad zmien v Zákonníku práce, ktoré zaviedli finančný príspevok na stravu, nie sú ani po dvoch mesiacoch úplne jasné.

Jedna z menej diskutovaných povinností je aj povinnosť vyplácať finančný príspevok k 1. pracovnému dňu v mesiaci.

Neunáhlite sa s výberom formy stravného

Pri veľkých zmenách v legislatíve sa oplatí počkať. Potvrdilo sa to aj pri zavádzaní zmien v stravnom. Firmy, ktoré sa uponáhľali s výberom stravného, budú mať zrejme hlavy v smútku. Pripravili si totiž pôdu na dva výplatné termíny mesačne. Podľa výkladu zákona Finančnou správou musí mať zamestnanec stravné na účte k prvému pracovnému dňu v mesiaci, keďže si za tieto financie má kupovať obedy.

Ak tak zamestnávateľ neurobí, bude sa hodnota stravného považovať za zamestnancov príjem. Zároveň si zamestnávateľ nesplní povinnosť vyplatiť zamestnancovi stravné, čo môže znamenať nie len opletačky pri inšpekcii, ale aj nemožnosť zarátania vyplatenej čiastky do účtovníctva. Stravné totiž nie je možné vyplácať spätne. Ak si vaši zamestnanci miesto finančného príspevku vyberú stravné lístky alebo karty, nielenže ušetria šedivé vlasy vášmu mzdárovi, ale dostanú prístup aj do atraktívneho sveta zliav a benefitov.

Ako si splniť zákonnú povinnosť a neriskovať?

Najspoľahlivejšou a najjednoduchšou metódou vyplácania stravného tak naďalej ostávajú stravné lístky a karty. Stravné lístky, ktoré sú medzi zamestnancami naďalej obľúbené a na Slovensku sú už 25 rokov, ponúkajú firmám jednoduchý spôsob, ako si splniť zákonnú povinnosť. Ale nie len to. Ak má firma záujem odmeniť svojich zamestnancov nad rámec zákonného minima, stravné je na to ideálny nástroj. Každé euro na stravnom lístku či karte je totiž eurom pre zamestnanca. Ak sa totiž zamestnávateľ rozhodne dať zamestnancom vyšší príspevok ako 2,81 eura na obed, čo je zákonné maximum, tak zamestnanec neplatí dane ani odvody, a to ani z časti vyplatenej nad rámec zákonného maxima. Toto navýšenie je dokonca možné financovať zo sociálneho fondu.

Pri finančnom príspevku to neplatí. Tam je akýkoľvek príspevok zamestnávateľa nad 2,81 eura považovaný za príjem a musia sa z neho platiť dane aj odvody, tak na strane zamestnanca ako na strane zamestnávateľa.

Elektronizácia prináša výhody aj do stravovania

Stravné karty idú ešte ďalej. Okrem jednoduchosti pri platbe a možnosti zaplatenia presnej sumy prinášajú aj možnosti integrácie všetkých firemných benefitov. Vydavatelia kariet vám na ne vedia dať napríklad aj dochádzkový systém, rekreačné poukazy či iné výhody, ktoré chcú dať firmy svojim zamestnancom. Obľúbený je aj tzv. cafeteria systém benefitov, pri ktorom zamestnávatelia určia finančný obnos na benefity na zamestnanca a zamestnanci si už sami vyberú, kam si koľko chcú alokovať. Šport, rekreácia, kultúra, nakupovanie, stravovanie či cestovanie, to sú všetko možnosti benefitov, ktoré môžu firmy zamestnancom dopriať.

Novinkou na trhu je aj systém cashbacku, ktorý ponúkajú už všetci veľkí vydavatelia stravných kariet na Slovensku. Kartou stačí platiť normálne ako doteraz. Zamestnanci ale dostanú úplne automaticky časť z platby alebo platieb za určité obdobie späť na kartu. Nezanedbateľné sú určite aj exkluzívne zľavy a výhody, ktoré ponúkajú vydavatelia kariet na svojich webových stránkach. Zamestnanci sa na ne kvalifikujú často len tým, že sú držiteľmi stravných kariet.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Srdcová destinácia mnohých slovenských turistov sa teší novej vlne záujmu.


4 h

Pozor na slnko, bazény a nevhodné oblečenie.


4 h

Štart Driveramy prichádza vo chvíli, kedy predaje ojazdených vozidiel lámu rekordy.


13 h