SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší

Tento raketový šport môže slúžiť ako dôkaz, že inovovať tradičné myšlienky sa oplatí.

(Zdroj: SEAT)

Vidíte štyroch hráčov a v jednom kurte, no už na prvý pohľad tu niečo nesedí. Stále sa hrá s loptičkou podobnou tej tenisovej a hráči držia v rukách rakety, no sú pri sebe oveľa bližšie a kurt obopínajú steny. O to viac budete prekvapení, keď zistíte, že sa loptička od stien môže odraziť, no hráči s tým radi pracujú a pohľad na to vás baví.

Nový šport s dlhoročnou tradíciou

Znie to lákavo? Lapili ste sa do siete padelu. Športu, ktorý v sebe kombinuje eleganciu tenisu a úplne nový druh napätia, ktorý vzdialene pripomína ten v squashi. Padel patrí medzi športy, ktoré poznajú svojho stvoriteľa. Je ním Enrique Corcuera, ktorý ho v roku 1969 spopularizoval naprieč mexickým Acapulcom, odkiaľ sa postupne rozšíril aj do Španielska, Talianska a Andorry, adaptovali ho však aj v krajinách latinskej Ameriky, napríklad v Andorre. V súčasnosti si však nachádza svoje miesto aj v krajinách Európy.

O čo ide? Padel sa, podobne ako tenis, hrá prevažne vo štvorici a na kurtoch, no tie padelové sú od tenisových s rozmermi 20 x 10 metrov oveľa menšie. Ako sme už načrtli v úvode, pravidlá hry umožňujú, aby sa loptička odrazila od steny, čo zatraktívňuje dej hry a výmeny medzi jednotlivými hráčmi. Loptičky sú veľmi podobné tým tenisovým a počítanie bodov je také isté ako v tenise. Od tenisu sa hra odlišuje aj svojim servisom, ktorý sa hrá vždy zdola.

Z latinskej Ameriky do Európy

Aj ihrisko sa od toho tenisového odlišuje vo viacerých parametroch. Inak, práve v ihrisku by sme objavili aj motív, kvôli ktorému padel vznikol: Enrique Corcuera chcel na svojej záhrade hrať tenis, no na plnohodnotný tenisový kurt nemal dostatočný priestor. Na tento účel teda adaptoval squashové ihrisko a výsledkom sa stal šport, ktorý mal už pred desiatimi rokmi v Španielsku vybudovaných cez 10 000 ihrísk.

Do Španielska sa Padel dostal cez Enriqueho španielskeho priateľa Alfonsa von Hohenlohe-Langenburg, ktorý vyskúšal tento športový crossover v Enriqueovom dome a okamžite mu prepadol. Až tak, že hneď potom sa rozhodol vytvoriť prvé dva padelové kurty v tenisovom klube v španielskej Marbelle už v roku 1974. Dnes má padel každoročne až 250 000 nových hráčov!

Crossovery sa priťahujú

Aj keď ste o padeli možno doteraz nepočuli, je to šport, ktorý má aj svoje oficiálne tímy a majstrovstvá. Padelové tímy sa stretávajú na Svetových padelových turnajoch (World Padel Tours). V dnešných dňoch medzi sebou súperí už vyše 750 profesionálnych hráčov tohto športu, ktorí súperia o ceny v hodnote 1,7 milióna eur!

Tento šport má dokonca aj svoj oficiálny automobil, ktorým je CUPRA Formentor – a nie je sa čomu čudovať. Tento španielsky crossover v sebe spája tradičné formáty zábavy, ktoré posúva na novú úroveň pre 21. storočie.

Charizmatický Formentor však nie je jedinou spojkou medzi týmto športom a mladou, prémiovou španielskou značkou. Má aj svoj tím, ktorého členmi sú ôsmi šampióni padelu, ktorých v reprezentácii dopĺňajú hráči FC Barcelona Marc ter Stegen a Ansu Fati, herec Daniel Brühl a pretekári Mattias Ekström, Jordi Gené a Mikel Azcona.

Automobilka je navyše hlavným sponzorom Medzinárodnej padelovej federácie (FIP). Vlani vo februári, v rámci tretieho výročia značky, oznámila spoločnosť CUPRA partnerstvo so športovou značkou Wilson, v rámci ktorej spoločnosti vytvorili padelovú raketu, ktorú bude šampión Fernando Belasteguín používať na niektorých turnajoch WPT.

www.cupraofficial.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


22 h

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


23 h

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún