SME

Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší

Tento raketový šport môže slúžiť ako dôkaz, že inovovať tradičné myšlienky sa oplatí.

(Zdroj: SEAT)

Vidíte štyroch hráčov a v jednom kurte, no už na prvý pohľad tu niečo nesedí. Stále sa hrá s loptičkou podobnou tej tenisovej a hráči držia v rukách rakety, no sú pri sebe oveľa bližšie a kurt obopínajú steny. O to viac budete prekvapení, keď zistíte, že sa loptička od stien môže odraziť, no hráči s tým radi pracujú a pohľad na to vás baví.

Nový šport s dlhoročnou tradíciou

Znie to lákavo? Lapili ste sa do siete padelu. Športu, ktorý v sebe kombinuje eleganciu tenisu a úplne nový druh napätia, ktorý vzdialene pripomína ten v squashi. Padel patrí medzi športy, ktoré poznajú svojho stvoriteľa. Je ním Enrique Corcuera, ktorý ho v roku 1969 spopularizoval naprieč mexickým Acapulcom, odkiaľ sa postupne rozšíril aj do Španielska, Talianska a Andorry, adaptovali ho však aj v krajinách latinskej Ameriky, napríklad v Andorre. V súčasnosti si však nachádza svoje miesto aj v krajinách Európy.

O čo ide? Padel sa, podobne ako tenis, hrá prevažne vo štvorici a na kurtoch, no tie padelové sú od tenisových s rozmermi 20 x 10 metrov oveľa menšie. Ako sme už načrtli v úvode, pravidlá hry umožňujú, aby sa loptička odrazila od steny, čo zatraktívňuje dej hry a výmeny medzi jednotlivými hráčmi. Loptičky sú veľmi podobné tým tenisovým a počítanie bodov je také isté ako v tenise. Od tenisu sa hra odlišuje aj svojim servisom, ktorý sa hrá vždy zdola.

Z latinskej Ameriky do Európy

Aj ihrisko sa od toho tenisového odlišuje vo viacerých parametroch. Inak, práve v ihrisku by sme objavili aj motív, kvôli ktorému padel vznikol: Enrique Corcuera chcel na svojej záhrade hrať tenis, no na plnohodnotný tenisový kurt nemal dostatočný priestor. Na tento účel teda adaptoval squashové ihrisko a výsledkom sa stal šport, ktorý mal už pred desiatimi rokmi v Španielsku vybudovaných cez 10 000 ihrísk.

Do Španielska sa Padel dostal cez Enriqueho španielskeho priateľa Alfonsa von Hohenlohe-Langenburg, ktorý vyskúšal tento športový crossover v Enriqueovom dome a okamžite mu prepadol. Až tak, že hneď potom sa rozhodol vytvoriť prvé dva padelové kurty v tenisovom klube v španielskej Marbelle už v roku 1974. Dnes má padel každoročne až 250 000 nových hráčov!

Crossovery sa priťahujú

Aj keď ste o padeli možno doteraz nepočuli, je to šport, ktorý má aj svoje oficiálne tímy a majstrovstvá. Padelové tímy sa stretávajú na Svetových padelových turnajoch (World Padel Tours). V dnešných dňoch medzi sebou súperí už vyše 750 profesionálnych hráčov tohto športu, ktorí súperia o ceny v hodnote 1,7 milióna eur!

Tento šport má dokonca aj svoj oficiálny automobil, ktorým je CUPRA Formentor – a nie je sa čomu čudovať. Tento španielsky crossover v sebe spája tradičné formáty zábavy, ktoré posúva na novú úroveň pre 21. storočie.

Charizmatický Formentor však nie je jedinou spojkou medzi týmto športom a mladou, prémiovou španielskou značkou. Má aj svoj tím, ktorého členmi sú ôsmi šampióni padelu, ktorých v reprezentácii dopĺňajú hráči FC Barcelona Marc ter Stegen a Ansu Fati, herec Daniel Brühl a pretekári Mattias Ekström, Jordi Gené a Mikel Azcona.

Automobilka je navyše hlavným sponzorom Medzinárodnej padelovej federácie (FIP). Vlani vo februári, v rámci tretieho výročia značky, oznámila spoločnosť CUPRA partnerstvo so športovou značkou Wilson, v rámci ktorej spoločnosti vytvorili padelovú raketu, ktorú bude šampión Fernando Belasteguín používať na niektorých turnajoch WPT.

www.cupraofficial.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 518
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 591
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 083
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku.


INZERCIA 5 h

Po pandémii, keď sa ekonomiky snažia oživiť a hľadajú stabilnú budúcnosť, digitálne meny ako Bitcoin opäť získavajú na význame.


INZERCIA 5 h

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu