SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší

Tento raketový šport môže slúžiť ako dôkaz, že inovovať tradičné myšlienky sa oplatí.

(Zdroj: SEAT)

Vidíte štyroch hráčov a v jednom kurte, no už na prvý pohľad tu niečo nesedí. Stále sa hrá s loptičkou podobnou tej tenisovej a hráči držia v rukách rakety, no sú pri sebe oveľa bližšie a kurt obopínajú steny. O to viac budete prekvapení, keď zistíte, že sa loptička od stien môže odraziť, no hráči s tým radi pracujú a pohľad na to vás baví.

Nový šport s dlhoročnou tradíciou

Znie to lákavo? Lapili ste sa do siete padelu. Športu, ktorý v sebe kombinuje eleganciu tenisu a úplne nový druh napätia, ktorý vzdialene pripomína ten v squashi. Padel patrí medzi športy, ktoré poznajú svojho stvoriteľa. Je ním Enrique Corcuera, ktorý ho v roku 1969 spopularizoval naprieč mexickým Acapulcom, odkiaľ sa postupne rozšíril aj do Španielska, Talianska a Andorry, adaptovali ho však aj v krajinách latinskej Ameriky, napríklad v Andorre. V súčasnosti si však nachádza svoje miesto aj v krajinách Európy.

O čo ide? Padel sa, podobne ako tenis, hrá prevažne vo štvorici a na kurtoch, no tie padelové sú od tenisových s rozmermi 20 x 10 metrov oveľa menšie. Ako sme už načrtli v úvode, pravidlá hry umožňujú, aby sa loptička odrazila od steny, čo zatraktívňuje dej hry a výmeny medzi jednotlivými hráčmi. Loptičky sú veľmi podobné tým tenisovým a počítanie bodov je také isté ako v tenise. Od tenisu sa hra odlišuje aj svojim servisom, ktorý sa hrá vždy zdola.

Z latinskej Ameriky do Európy

Aj ihrisko sa od toho tenisového odlišuje vo viacerých parametroch. Inak, práve v ihrisku by sme objavili aj motív, kvôli ktorému padel vznikol: Enrique Corcuera chcel na svojej záhrade hrať tenis, no na plnohodnotný tenisový kurt nemal dostatočný priestor. Na tento účel teda adaptoval squashové ihrisko a výsledkom sa stal šport, ktorý mal už pred desiatimi rokmi v Španielsku vybudovaných cez 10 000 ihrísk.

Do Španielska sa Padel dostal cez Enriqueho španielskeho priateľa Alfonsa von Hohenlohe-Langenburg, ktorý vyskúšal tento športový crossover v Enriqueovom dome a okamžite mu prepadol. Až tak, že hneď potom sa rozhodol vytvoriť prvé dva padelové kurty v tenisovom klube v španielskej Marbelle už v roku 1974. Dnes má padel každoročne až 250 000 nových hráčov!

Crossovery sa priťahujú

Aj keď ste o padeli možno doteraz nepočuli, je to šport, ktorý má aj svoje oficiálne tímy a majstrovstvá. Padelové tímy sa stretávajú na Svetových padelových turnajoch (World Padel Tours). V dnešných dňoch medzi sebou súperí už vyše 750 profesionálnych hráčov tohto športu, ktorí súperia o ceny v hodnote 1,7 milióna eur!

Tento šport má dokonca aj svoj oficiálny automobil, ktorým je CUPRA Formentor – a nie je sa čomu čudovať. Tento španielsky crossover v sebe spája tradičné formáty zábavy, ktoré posúva na novú úroveň pre 21. storočie.

Charizmatický Formentor však nie je jedinou spojkou medzi týmto športom a mladou, prémiovou španielskou značkou. Má aj svoj tím, ktorého členmi sú ôsmi šampióni padelu, ktorých v reprezentácii dopĺňajú hráči FC Barcelona Marc ter Stegen a Ansu Fati, herec Daniel Brühl a pretekári Mattias Ekström, Jordi Gené a Mikel Azcona.

Automobilka je navyše hlavným sponzorom Medzinárodnej padelovej federácie (FIP). Vlani vo februári, v rámci tretieho výročia značky, oznámila spoločnosť CUPRA partnerstvo so športovou značkou Wilson, v rámci ktorej spoločnosti vytvorili padelovú raketu, ktorú bude šampión Fernando Belasteguín používať na niektorých turnajoch WPT.

www.cupraofficial.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ponúka dennú formu výučby v prezenčnej i kombinovanej metóde štúdia.


5 h

Naozaj chcete sociálne slabým rodinám a finančne podvyživenej strednej triede zrušiť zaužívané príjmy v podobe stravných poukážok?


5 h

Spoločnosť ORIN pôsobí na slovenskom trhu viac ako 25 rokov.


6 h