Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčový je interiér

Trpíte alergiou na peľ, prach alebo roztoče?

S príchodom jarných a letných mesiacov sa dramaticky zvyšuje počet ľudí s alergickými prejavmi. Kvôli vyššej koncentrácii peľov v ovzduší si preto okrem antihistaminík naordinujú aj intenzívnejší pobyt v interiéri. Nie vždy však takéto rozhodnutie pomôže.

Najmä v prípade, ak alergik nepripraví svoj domov na zvládnutie alergie. Vtedy sa jeho stav môže dokonca zhoršiť. Svetová zdravotnícka organizácia už dlhodobo upozorňuje, že najsilnejšími rizikovými faktormi pri výskyte astmy nie sú alergény v prírode, ale v interiéroch.

Koncentráciu peľov vonku síce nie je možné ovplyvniť, avšak doma na ňu máme priamy dosah. V interiéri trávime až 90 percent času, preto má vnútorné prostredie zásadný dosah na naše zdravie a zvládnutie alergickej sezóny.

Identifikujte najväčšie hrozby v domácnosti

Alergiu možno definovať ako neprimeranú reakciu organizmu na okolité vplyvy. Môže nimi byť čokoľvek. Najčastejšie ide o pele, srsť zvierat, prach, plesne alebo roztoče.

„Až jedna tretina alergikov trpí na druh alergií, ktoré zapríčiňujú plesne. Dlhodobé vystavovanie organizmu plesniam vytvára chronickú precitlivenosť organizmu so zhoršujúcimi sa klinickými prejavmi alergie,“ upozorňuje detská imunoalergiologička Eva Mocová.

Počas jari a leta sú veľkým problémom nielen spóry plesní, ale aj pele, ktoré sa do interiéru dostávajú prirodzene vetraním. Bez zníženia ich koncentrácie v interiéri si tak alergik od alergénov neoddýchne ani doma.

Zároveň sa zmiešajú s prachom, roztočmi a ďalšími látkami, z čoho vzniká alergia na bytový prach. Kumulácia viacerých alergénov môže prejavy alergie ešte zintenzívniť.

Je preto potrebné eliminovať alergény v domácom prostredí, čo sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi. Dôležitú úlohu v tom zohráva vlhkosť vzduchu.

Odmerajte si vlhkosť vzduchu

Suchý vzduch vysušuje sliznice v nose, očiach aj ústach, čo spôsobuje porušenie ich obrannej schopnosti a zvyšuje náchylnosť k ochoreniu,“ vysvetľuje Mocová.

Relatívna vlhkosť vzduchu nad 60 percent a teplota interiéru nad 22 stupňov Celzia vedú k rastu plesní, čo ešte viac zaťažuje imunitný systém alergika. Okrem plesní sa vo vlhkom a teplom prostredí darí aj baktériám a roztočom.

„U alergikov je z dôvodu ochorenia zmenená činnosť ich imunitného systému. Ochranná funkcia prirodzených bariér je narušená prebiehajúcim špecifickým imunitným zápalom, ktorý je príčinou alergického procesu. Preto sa u nich významnejšie uplatňuje negatívny vplyv odchýlok od optimálnej vlhkosti,“ dodáva Mocová.

Prvým krokom pri zmiernení prejavov alergií je vyladenie správnej vlhkosti vzduchu v interiéri na hladiny od 40 do 60 percent. Na odmeranie stačí jednoduchý vlhkomer a na úpravu pomerov vlhkosti napríklad kvalitná minerálna omietka alebo dostatočne kvalitná a vhodná stierka.

Príkladom je stierka Baumit Ionit Fino alebo Ionit Finish. Obe dokážu regulovať vlhkosť vzduchu už pri hrúbke 1,5 milimetra. Sú preto ideálne ako rýchla pomoc pre každého alergika. Nadmernú vlhkosť dokážu pohltiť a počas suchšieho obdobia ju opäť odovzdať miestnosti. Vytvoríte si tak základ zdravého a antialergického prostredia.

Zvýšte počet negatívnych iónov

Veľkým pomocníkom pri prekonávaní alergií je aj pobyt v prostredí so záporne nabitými iónmi. Ionizácia vzduchu je v prírode prirodzený jav, v interiéri sa však prakticky nevyskytuje. Spôsobuje ju napríklad blesk alebo ďalšie procesy a javy v atmosfére. Najvyššie hladiny sú pri mori, v ihličnatých lesoch a pri vodopádoch a gejzíroch, kde sa alergikom dýcha najlepšie.

Koncentrácia iónov v centimetri kubickom vzduchu je pri vodopáde 25- až 80-tisíc. V horskom prostredí ich je 1 000 až 5 000, pričom v zatvorených miestnostiach len nula až 250.

Aby sa vám lepšie dýchalo, nie je potrebné sťahovať sa do lesa alebo k moru. Moderné stierky a farby dokážu zvyšovať počet záporne nabitých iónov aj priamo u vás v interiéri.

Kľúčové je vybrať si stierku a interiérovú farbu s obsahom prírodného, minerálneho plniva, ktoré je zodpovedné za tvorbu vzdušných iónov. Táto schopnosť náteru je trvalá a dvojnásobná v porovnaní s bežnou farbou.

Eliminujte víriace alergény v domácnosti

Pre alergikov prinášajú záporne nabité ióny v interiéri okrem príjemnejšieho dýchania aj ďalší významný prínos. Viažu na seba víriace alergény, ktoré dopadajú na zem. Nevdýchnete ich, ale jednoducho povysávate alebo umyjete.

Nie je potrebné využívať ani energeticky náročné čističky vzduchu, záporne nabité ióny pracujú v interiéri bez nároku na energiu a 24 hodín denne. Aj preto je čoraz populárnejšie využitie funkčného náteru, ktorý zníži výskyt alergénov.

Merania uskutočnené nemeckým inštitútom Fraunhofer potvrdili, že koncentrácia peľu brezy v testovacej miestnosti s vnútornou farbou Baumit Ionit Color poklesla po 30 minútach o viac ako 90 percent. Pri peľoch tráv bola redukcia o 30 percent.

„Výsledok znamená, že náter redukuje výskyt peľov v interiéri a má na svedomí zdravší vnútorný vzduch bez nečistôt. Je to obrovská výhoda pre alergikov,“ analyzuje Jürgen Lorenz z oddelenia výskumu a vývoja v Baumit Wopfinger.

Záporné ióny vďaka svojmu náboju dokážu priťahovať kladne nabité častice vzduchu, akými sú častice prachu, peľov či plesní. Fungujú ako peľový magnet a platí, že čím viac častíc sa spojí, tým budú ťažšie a budú klesať nadol na zem, odkiaľ ich ľahko odstránite.

Vyberte si správnu stierku a farbu v interiéri

Množstvo iónov vo vzduchu môžu navýšiť rôzne prístroje či stavebné materiály. Nemecký inštitút napríklad meral obsah iónov vo vnútornom vzduchu a výsledky hovoria v prospech špecializovaných náterov.

„Miestnosť so špeciálnym minerálnym náterom Baumit Ionit Color vykazovala oveľa viac vzdušných iónov ako miestnosť s bežnou disperznou vnútornou farbou. Množstvo iónov sa ustálilo na hodnote 3 600 na centimeter kubický, čo je približne rovnaký počet ako v prírode alebo lese a dvojnásobne viac ako pri disperznom nátere,“ hovorí Petra Chebenová, produktová manažérka spoločnosti Baumit.

Súvisiaci článokViete, čo môže pomôcť na alergie? Toto vás určite prekvapí Čítajte 

Pozitívny efekt tvorby vzdušných iónov prostredníctvom systému Baumit Ionit potvrdila aj komplexná štúdia vedená Lekárskou univerzitou vo Viedni. Treba však upozorniť, že na správne fungovanie ionizačnej farby je potrebné dosiahnuť, aby vlhkosť vzduchu bola v ideálnom rozmedzí, teda 40 až 60 percent. Iba v takom prípade dokáže náter generovať dostatočný počet záporných iónov, inak je nutné naniesť aj vhodnú stierku.

Baumit Ionit Fino alebo Ionit Finish reguluje vlhkosť vzduchu a vnútorná farba Baumit Ionit Color zas prospešné vzdušné ióny v dostatočnom množstve. Významne tak dokážu prispieť k zmierneniu prejavov alergií a alergikom zaručiť zdravšie bývanie aj počas ich hlavnej sezóny.

Tento článok vám prináša Baumit.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
          2. Na zdraví záleží
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 163
          2. Každý piaty zomrie 8 940
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 777
          4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 603
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 801
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 835

          Neprehliadnite tiež

          Nezľakli sa výzvy a prelomili doterajší rekord.


          SME Creative

          Riešenie je len jedno.


          SME Creative

          O efektívnosti zateplenia môže rozhodnúť pár centimetrov.


          SME Creative
          Európania strávia až 90 percent svojho života v interiéroch.

          Vzduch ovplyvňuje to, ako sa cítime.


          SME Creative