SME
Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí

Poradíme vám, ako na jar vykurovať efektívne s minimálnymi výdavkami.

(Zdroj: Shutterstock.com)

Jarné teploty občas stúpnu aj nad 20 °C, noci a rána sú však ešte pomerne chladné. Mnoho ľudí tak neustále vypína a zapína kúrenie alebo svoje domácnosti prekuruje. Tento spôsob je ale neefektívny a môže viesť k vysokým účtom za energie.

Preto sme pre vás spísali pár tipov, ako si doma udržíte teplo, a popri tom ušetríte na energiách.

Nevypínajte kúrenie úplne

Mnoho ľudí s príchodom prvých teplých dní vypína kúrenie, aby znížili výdavky. To je práve jedna z obrovských chýb.

Namiesto úplného vypnutia kúrenie nastavte na úsporný režim. Spotrebujete tak omnoho menej energie, ako keď máte nanovo vykúriť úplne vychladnutú domácnosť.

Využite žalúzie

Počas chladných nocí zatiahnite závesy a žalúzie, aby teplo neunikalo cez okenné tabule. Cez deň ich, naopak, nechávajte otvorené, aby ste dnu dostali čo najviac priameho slnečného žiarenia.

Ale pozor, ak vám príliš dlhé závesy zakrývajú radiátor, teplo sa nedostáva do miestnosti. Závesy a záclony by preto mali siahať len po parapetnú dosku.

Správne vetrajte

Na rozdiel od zimy môžete počas jari vetrať dlhšie. Lepšie ako mať neustále otvorenú vetračku, je vetrať intenzívne a nárazovo niekoľkokrát za deň.

Miestnosťou tak preženiete čerstvý vzduch, ale steny sa nestihnú ochladiť. Ideálny čas na posledné nárazové vetranie je popoludnie, keď je vzduch stále vyhriaty od slnka.

Nezakrývajte radiátor

Ak máte pred radiátorom pracovný stôl, skrinku alebo dlhé závesy, miestnosť síce vyzerá krajšie, no teplo dostatočne neprúdi a vy tak zbytočne plytváte. Odsuňte všetky veci na kraj a nechajte teplo vyžarovať po celej izbe až k vám.

Nastavte správne teploty

Každému vyhovuje v interiéri iná teplota. A hoci pocit tepelnej pohody je individuálny, platí aj to, že každý stupeň navyše sa premieta do konečného účtu za vykurovanie.

Pre zdravý spánok odborníci odporúčajú nastaviť si v spálni teplotu na 18 °C. V obývačke, kde trávite najviac času, by ste mali mať teplotu 21 °C.

Najteplejšia miestnosť domu by mala byť kúpeľňa, tam si nastavte 23 až 24 ° C. Najmenej tepla, naopak, potrebujete na chodbe, keďže tadiaľ zväčša iba prechádzate do ostatných miestností.

S udržiavaním správnej teploty v miestnostiach a efektívnejším kúrením vám pomôže izbový termostat alebo termostatické ventily na radiátoroch.

Najmodernejšie termostaty za vás automaticky znížia teplotu v domácnosti, napríklad v noci alebo počas neprítomnosti v byte. Teplotu svojho domova môžete ovládať pomocou mobilnej aplikácie.

Vymeňte starý kotol

Jar je zároveň ideálne obdobie na modernizáciu vykurovania. Súčasné kondenzačné kotly totiž reagujú na kolísavé teploty omnoho efektívnejšie. Okrem toho majú jednoduché ovládanie a dajú sa riadiť, keď nebudete doma.

Moderné kondenzačné kotly zároveň majú oproti starým kotlom nižšiu spotrebu a vyššiu účinnosť. Výmenou starého kotla za nový tak môžete ušetriť až 30 % nákladov na plyn.

Momentálne je na výmenu kotla vhodný čas aj z iného dôvodu. Vykurovacia sezóna sa chýli ku koncu a práve v tomto období majú inštalatéri a servisní technici viac času. Výmena starého kotla za nový je vďaka tomu jednoduchá a rýchla.

O kúpe a inštalácii nového kotla sa poraďte s odborníkmi. Na stránke Immergas nájdete mapu obchodných partnerov spoločnosti, ktorí vám s výberom správneho typu radi pomôžu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h

Primárnym zámerom je vybudovanie inteligentnej siete v strednej a východnej Európe.


INZERCIA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu