SME

Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?

Ide o razantné zrýchlenie internetu.

Prehliadanie internetu, zdieľanie obsahu, videohovory, návšteva lekára i jazda autom budú čoskoro vyzerať inak, ako ich poznáme. Pre ďalšie generácie bude šoférovanie auta rovnako exotická činnosť ako pretáčanie magnetofónovej pásky na ceruzke.

Vďaka 5G sieti sa už dnes ľudstvu otvára nová etapa v dejinách, o ktorej sa hovorí ako o štvrtej priemyselnej revolúcii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3 GB za 40 sekúnd

Po prechode zo 4G na 5G si každý ako prvé všimne razantné zrýchlenie internetu. Nejde však len o bežné prehliadanie webových stránok a posielanie e-mailov.

„Čokoľvek robíme teraz s našimi smartfónmi, dokážeme to rýchlejšie a lepšie,“ povedal pre BBC Ian Fogg z OpenSignal, spoločnosti zaoberajúcej sa analýzou mobilných dát. 5G sieť tak definitívne pochová čakanie na načítanie obsahu.

V 5G sieti od Orangeu je možné dáta prenášať s teoretickou rýchlosťou 1300 Mbit/s. Skutočné rýchlosti v bežnej prevádzke dosahujú v priemere 600 Mbit/s.. Znamená to, že akýkoľvek multimediálny obsah je možné stiahnuť približne za polovičný čas v porovnaní s prenosom dát v nepreťaženej 4G sieti.

„Súbor s veľkosťou 3 GB je pri rýchlosti 600 Mbit/s možné stiahnuť za zhruba 40 sekúnd,“ vysvetľuje Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných systémov a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

„Zákazník dnes môže v pokrytí využívať benefity 5G siete napríklad pri hraní hier, neprerušovanom sledovaní videa v najvyššom dostupnom rozlíšení, sťahovaní väčších súborov a podobne,“ dodáva Maintenay.

5G sieť zlepší aj používateľské prostredie pre inteligentné okuliare. Vytvorí prostredie pre rozšírenú a virtuálnu realitu a video bude odstupné v oveľa vyššej kvalite. V neposlednom rade podporí aj internet vecí, vďaka ktorému sa mestá stanú inteligentnejšími.

5G sieť a jej možnosti však naplno doceníme až neskôr. Hoci si mnohé vylepšenia ešte nevieme ani predstaviť, dvierka do budúcnosti sú už odchýlené.

Aj chladnička a práčka

Predstavte si svet, v ktorom vás pred požiarom ochránia drony, chladnička vám pošle nákupný zoznam na víkend, v obchode vás už bude pripravený tovar čakať a do supermarketu vás dovezie autonómne auto.

Nečítate fantastický román Julesa Verna, ale možnosti, ktoré svet čakajú vďaka 5G sieti internetu vecí. Internet prepojí aj zariadenia, ktoré boli doteraz vnímané ako výlučne offline.

„Počíta sa s tým, že v blízkej budúcnosti sa bude na internet pripájať mnohonásobne väčšie množstvo zariadení, takzvaný Internet of Things/Internet vecí (IoT). Tie budú zároveň cez internet prenášať dáta. Zvládnuť tento obrovský nápor na mobilné siete pomôže práve 5G,“ hovorí Maintenay.

Spoločnosť ABI Research predpokladá, že do roku 2023 bude možné sledovať viac ako 500 miliónov objektov, ktoré zmenia život, ako ho poznáme. Do roku 2030 odhaduje kapacitu na až 125 miliárd IoT.

„IoT bude významnou hnacou silou toho, čo sa bude nazývať štvrtá priemyselná revolúcia,“ vysvetľuje Greg Bollella, viceprezident spoločnosti VMware.

Možnosti využívania IoT pri 5G sieťach sú momentálne ohraničené potrebami väčších firiem. Tie majú záujem využiť ho pri automatizácii častí výroby a prevádzkových operácií, autonómnom režime áut a podobne.

„Časom sa budú možnosti rozširovať a určite si ich prínos všimneme. Je totiž veľmi podstatné povedať, že na 5G základňové stanice sa môže pripojiť v jednom čase niekoľkonásobne viac zariadení v porovnaní so 4G,“ tvrdí Maintenay.

Doprava bez čakania a nehôd

Dnešné inteligentné a asistenčné systémy v automobiloch vyzerajú futuristicky, ale v skutočnosti sú len začiatkom. Vďaka 5G sieti zvládnu napríklad automobily plnohodnotne komunikovať s inými účastníkmi cestnej premávky vo svojom okolí, a tak sa stanú prakticky autonómnymi. Zabezpečí to predchádzanie nehodám aj preťaženiu premávky.

Pre bezpečnejšiu navigáciu budú hovoriť so senzormi zabudovanými do semaforov, dopravných značiek a chodníka. Vďaka rýchlej odozve bude odpoveď v milisekundách. Eliminuje sa tým najčastejšia príčina dopravných nehôd. Zlyhanie ľudského faktora, nepozornosť a zlé vyhodnotenie situácie.

Preto ani súčasné pokusy o autonómne vozidlá nedokážu fungovať dokonale. Chýba im plnohodnotné prepojenie, ktoré môže priniesť len 5G sieť s rýchlou odozvou.

„Naša mobilná sieť piatej generácie ponúka používateľom výrazne vyššie prenosové rýchlosti a rýchlejšiu odozvu. Súčasných 15 milisekúnd je len začiatok, časom sa bude ďalej zlepšovať,“ hovorí Maintenay.

Viac zdravia namiesto ochorení

„5G siete fungujú na rovnakom princípe a s využitím podobných frekvencií ako predošlé generácie mobilných sietí 2G, 3G a 4G. Z pohľadu zdravia či životného prostredia sa preto nijako nelíšia od sietí, ktoré sú tu s nami už roky či desaťročia,“ vysvetľuje Maintenay.

Na vyžarovanie 5G sú aplikované rovnako prísne regulačné limity ako pri iných technológiách.

„Všetci mobilní operátori sa pri nastavovaní vysielačov musia riadiť vyhláškou číslo 534 Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá stanovuje prísnejšie limity než tie, ktoré odporúča Rada Európy. Viac ako 700 vedeckých štúdií, ktoré sa zaoberali vplyvom mobilných sietí na zdravie ľudí, nepreukázalo žiadne negatívne dopady,“ dodáva riaditeľ úseku informačných systémov a sietí Orangeu.

Vďaka nástrojom v 5G sieti sa, naopak, naše zdravie môže výrazne zlepšiť. 5G otvorí dvere dôležitému vývoju v oblasti personalizovanej medicíny. Vysokorýchlostné bezdrôtové siete umožnia rozvoj telemedicíny, rovnako ako aj inteligentných implantovaných zariadení.

Prístroje zachytia životné funkcie a prenesú ich nielen do mobilov ako dnes, ale priamo poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo im umožní zistiť včasné varovné príznaky infarktu, mŕtvice alebo iných život ohrozujúcich udalostí.

Ako sa pripraviť na využívanie 5G siete?

Základom je využívanie zariadení, ktoré je možné do 5G siete pripojiť. V súčasnosti je na Slovensku pokrytie zatiaľ obmedzené, avšak s jeho rozšírením budú pribúdať aj možnosti využitia.

„Najdôležitejšie je vyberať si operátora s čo najlepším pokrytím a kvalitou 4G siete. 5G kritérium bude naberať na význame až v najbližších rokoch, kedy mobilní operátori výrazne rozšíria pokrytie 5G signálom naprieč väčšími aj menšími mestami,“ radí Maintenay.

„Orange v súčasnosti pokrýva 99 percent populácie Slovenska rýchlou 4G sieťou, čo je najviac spomedzi operátorov. Pri iných operátoroch je pokrytie nižšie. Niektorí kvôli nedostatku vlastných kapacít musia využívať siete iného operátora, čo je zväčša spojené s väčšími rýchlostnými a prenosovými obmedzeniami,“ vysvetľuje Maintenay.

V budovaní pokrytia 5G sme na začiatku, no spoľahlivosť operátora bude aj naďalej dôležitá. Kvalitu sietí jednotlivých operátorov pravidelne preverujú nezávislé spoločnosti. Testy Systemics-PAB z roku 2020 a test Net Check, zverejnený v marci tohto roka v českom technologickom magazíne Chip, hovoria jasne – v súčasnosti má najlepšiu sieť práve Orange.

„V oblasti priemerných rýchlostí sťahovania Orange porazil nielen domácu konkurenciu, ale vyhrali sme dokonca aj v európskom meradle, kde bolo testovaných 25 mobilných sietí európskych operátorov. Tento úspech je jedným z výsledkov trojročného projektu modernizácie siete,“ hovorí Maintenay.

Operátor Orange je v súčasnosti tiež držiteľom ocenenia Najlepšia sieť, a to na základe nezávislých meraní spoločnosti Systemics PAB. Jeho sieť patrí k 7 najrýchlejším v Európe.

„Je to aj vďaka obrovským investíciám do modernizácie vo výške viac ako 140 miliónov eur a faktu, že 5G sme nespustili na frekvenciách zdieľaných s predchádzajúcimi generáciami sietí, ale ako plnohodnotnú 5G sieť na samostatných frekvenciách,“ uzatvára Maintenay.

Tento článok vám prináša Orange.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu