SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Svetelná inštalácia CROPS láka do verejného priestoru SKY PARKu

Umelecké dielo úspešného slovenského autora Ašota Haasa ponúka výnimočný zážitok

Leto sa pomaly rozbieha a nie je to len teplé počasie, ktoré nás láka do ulíc. Návštevy parkov, prechádzky v uliciach mesta, letné terasy a návštevy galérií, to všetko po čom sme dlhé mesiace túžili a bolo nám odopreté, je opäť prístupné. Konečne si môžeme vychutnať atmosféru verejného priestranstva naplno.

Umenie pre všetkých

Nemusíte byť nadšencom moderného umenia. Ak však uvítate zažiť niečo nové, nepremeškajte prechádzku v širšom centre mesta a zavítajte do novej rezidenčnej oblasti v blízkosti Továrenskej ulice, do areálu SKY PARKu.

Vďaka spolupráci úspešného slovenského umelca Ašota Haasa a Tatra banky si dnes môžeme naplno vychutnať unikátnu kompozíciu svetla a dizajnu s prvkami inovatívnej technológie. Interaktívna svetelná inštalácia CROPS je prvá svojho druhu na Slovensku a je verejne prístupná. Vďaka modernej svetelnej animácii ponúka širokej verejnosti nezvyčajný zážitok, a to najmä vo večerných hodinách.

Dielo inšpirované prírodou

Autor diela Ašot Haas hľadá pri svojej tvorbe inšpiráciu najmä v prírode. Nachádza v nej množstvo kontrastov, geometrických tvarov a zákonitostí, ktoré následne prostredníctvom súčasných digitálnych technológií pretavuje do svojich diel. Podobne tomu bolo aj teraz. Už samotné anglické slovo crops v preklade znamená plod. A práve plody rastlín a stromov mu boli inšpiráciou aj pri tvorbe tohto diela.

Svetelná hra, ktorá mení svoju tvár

Samotná inštalácia CROPS bola navrhnutá pre konkrétny priestor. Cieľom autora bolo priniesť prírodu do novovybudovanej časti mesta, ktorej dominujú vysoké stavby. Osadenie diela do parku umocňuje spojenie umenia a prírody a dotvára tak celkovú atmosféru rezidenčného projektu SKY PARK by Zaha Hadid.

Dielo tvorí 19 podsvietených objektov, ktoré medzi sebou komunikujú. A to nielen samotnou inštaláciou, ale najmä svetelnou animáciou. Každý jeden objekt má v sebe zabudované zariadenie, ktorým dokáže okamžite reagovať na zvyšných 18 objektov.

Každý jeden objekt tvorí 5 gúľ, ktoré v 2D ploche vytvárajú v pravej aj v ľavej strane objektu akúsi vlnu. Autor ich prirovnáva k pozitívu a negatívu. V určitom okamihu sa tak môže divákovi zdať, že tieto pozitíva a negatíva v kontraste do seba zapadnú a vznikne tak spojená plocha, čo poskytuje divákovi nevšedný zážitok.

Divák ako spoluautor diela

Dôležitým prvkom umelcovej tvorby je interakcia publika so samotným dielom. Ani pri tomto diele to nie je výnimka. Ako tvrdí autor, dielo CROPS nie je ukončené, ponúka návštevníkovi vždy inú perspektívu videnia, v závislosti od uhla pohľadu a miesta, odkiaľ sa na dielo pozerá. Dielo je vždy živé a je na samotnom divákovi, ako sa rozhodne pokračovať. Napomôcť mu má aj stále sa vyvíjajúca mobilná aplikácia, pomocou ktorej si samotný divák bude môcť zvoliť kompozíciu a farebnosť svetiel, podľa vlastnej chuti a predstavy. Máme sa teda ešte na čo tešiť.

Interaktívna inštalácia CROPS

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 1 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 13 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu