SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi

Leto je skvelá príležitosť pre rodičov, ako naučiť deti finančnej zodpovednosti.

Dnešné deti vidia v našich rukách hotovosť už čoraz menej. V podstate od prvých nákupov, ktoré sledujú ešte z kočíka, vnímajú, že platíme kartou. Používanie karty je teda pre nich oveľa prirodzenejšie, ako by sa mohlo zdať. My sme to ako deti nezažili, ale to neznamená, že z toho treba mať obavy. Žijeme proste v inej dobe a naše deti prirodzene vyrastajú v elektronickom a aj bezhotovostnom svete.

Vlastná platobná karta predstavuje zo psychologického hľadiska významný krok k väčšej samostatnosti a pocitu výnimočnosti. Pre rodiča je to príležitosť rozprávať sa s dieťaťom o zodpovednom hospodárení, napríklad aj vďaka vizualizácii príjmov a výdavkov na jeho detskom účte v rodičovskom elektronickom bankovníctve.

Detské utrácanie

S narastajúcim vekom dieťaťa rastú aj jeho nároky. Najskôr je to drobný peniaz na zmrzlinu, neskôr túžba po štýlovom tričku či značkovej šiltovke. Peňaženka rodiča sa otvára čoraz častejšie, avšak míňanie peňazí môže u dieťaťa prebiehať bez uváženia. Naučiť deti hospodáriť s vlastným vreckovým a vážiť si hodnotu získaných peňazí je veľmi dôležité. Pomôcť k tomu môže aj vlastný detský účet, nakoľko si dieťa vie vďaka pohybom na účte lepšie predstaviť, koľko dostalo, koľko minulo a koľko mu zostáva. V prípade hotovosti je to ťažšie, lebo peniaze len prichádzajú „na ruku“ a tak z nej aj odchádzajú.

Prehľad o každej platbe

Rodičia, ktorí otvorili svojim deťom detský účet, oceňujú prehľad o tom, kde dieťa míňa svoje vreckové. Výdavky dieťaťa môžu sledovať prostredníctvom internet bankingu, mobilnej aplikácie alebo jednoducho nastavením push up notifikácií. Navyše, ak sa rodičovi zdá, že dieťa míňa viac ako je potrebné, môže mu kedykoľvek a online zmeniť denný limit na karte. Výbery v hotovosti, platby kartou v obchodoch alebo na internete viete teda ľahko obmedziť na výšku, ktorú uznáte za vhodnú.

Účet aj karta zadarmo

Na založenie detského účtu potrebujete len váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa. Účet pre deti býva zvyčajne zadarmo. Navyše, od dovŕšenia určitého veku dieťaťa, k nemu získate bezplatne aj bezkontaktnú debetnú kartu. V každej banke je to inak. V Tatra banke si už od 6 rokov môže dieťa vybrať zadarmo platobnú kartu podľa vlastného výberu a nálady. Na výber má kartu s jedinečným dizajnom s postavičkou KOZMIX a jeho kamarátov. Pre staršie deti na druhom stupni majú v Tatra banke k dispozícii aj karty s iným dizajnom podľa aktuálnej ponuky.

Bezplatné výbery a platby na výletoch doma aj v zahraničí

S veselou KOZMIX kartou si dieťa môže vybrať hotovosť z ktoréhokoľvek bankomatu Tatra banky alebo Raiffeisen Bank International AG úplne zadarmo. Neobmedzene ju môže využívať aj v zahraničí, na školskom výlete so spolužiakmi či na spoločnej dovolenke. A hlavne, v prípade straty či krádeže, môžete kartu na diaľku rýchlo a bezpečne zablokovať.

S detským účtom dávate svojmu dieťaťu pocit zodpovednosti a učíte ho rozumne narábať s peniazmi. Navyše ho teraz môžete potešiť aj peknou farebnou rozprávkovou knihou KOZMIX, pri ktorej sa vaše dieťa nielen zabaví, ale aj niečo užitočné naučí. Bezplatne ju získa prvých 2000 klientov, ktorí sa rozhodnú otvoriť svojmu dieťaťu nový Detský účet v Tatra banke.

Chcem účet a knihu Kozmix pre svoje dieťa

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu