SME
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny

Prvý automat na zber jednorazových obalov je umiestnený v COOP Jednote, najväčšom supermarkete v meste Krupina.

COOP Jednota Krupina už umožňuje zákazníkom vrátiť PET fľaše a plechovky. Prvý automat na zber jednorazových obalov je umiestnený v najväčšom supermarkete v meste Krupina. Pilotný projekt zberného automatu spúšťa družstvo pred zavedením povinného zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré bude v platnosti od 1.januára 2022.

Napriek tomu, že plast je ako materiál dôležitý vynález, ktorý je všestranný, odolný a lacný, je však vyrobený tak, aby bol trvácny a nedal sa rozložiť. Rozpadá sa na malé kúsky a to spôsobuje problém, že vydrží oveľa dlhšie ako ktorýkoľvek iný odpad. Plast nie je možné biologicky odbúrať, a tak väčšinou končí v prírode. Znečistenie prírody plastami predstavuje obrovskú hrozbu pre životné prostredie a budúce generácie. COOP Jednota Krupina si uvedomuje závažnosť situácie a recykláciu PET fliaš a plechoviek umožnila zákazníkom skôr, ako vstúpi do platnosti povinný zálohovací systém jednorazových obalov. Systém bude fungovať od 1. januára 2022 a zákazník pri kúpe nápoja zaplatí 15 centov za obal a túto sumu následne dostane späť po jeho vrátení do zberného automatu.

Regionálne spotrebné družstvo COOP Jednota Krupina umiestnilo prvý automat na výkup jednorazových obalov v supermarkete COOP Jednota na ulici ČSA 19 v Krupine. V rámci skúšobnej prevádzky zberného automatu prispeje COOP Jednota Krupina sumou 5 centov za každú vrátenú PET fľašu alebo plechovku na zakúpenie telovýchovného náčinia pre Materskú školu v Krupine prostredníctvom projektu „Rozhýbme škôlku“. „Znečistenie prírody predstavuje hrozbu pre život na našej planéte. Podľa prieskumu Ministerstva životného prostredia skončí 40% objemu predaných PET fliaš v komunálnom odpade a ,žiaľ, aj v prírode, kde doba rozkladu môže trvať až neuveriteľných 450 rokov. Aktuálna situácia je už alarmujúca a my sme zodpovední za to, v akom prostredí budú vyrastať naše deti a ich deti. Máme šancu nielen ovplyvniť súčasnosť, ale aj vytvárať budúcnosť bez plastov v prírode. Napriek tomu, že peniaze za vrátené obaly zákazníci ešte nedostanú, veríme, že ich namotivujeme prostredníctvom symbolického príspevku 5 centov za každý vrátený obal. Peniaze budú slúžiť na zakúpenie telovýchovného náradia, ktoré využije viac ako 250 detičiek v Materskej škole v Krupine. To je generácia, pre ktorú chceme vytvárať trvalo udržateľnú budúcnosť,“ hovorí Jozef Vahančík, predseda predstavenstva COOP Jednota Krupina.

V supermarkete, kde bude prebiehať pilotný projekt bude umiestnený recyklomat od spoločnosti TOMRA, globálneho lídra v oblasti zálohovania. „My v TOMRA tvrdíme, že recyklácia sa vám vráti. Očakávame, že v našich recyklomatoch sa nám po spustení zálohovania podarí zachytiť milióny plastových fliaš, a tak sa nám podarí odbremeniť životné prostredie od zbytočných plastov. Tešíme sa, že napriek tomu, že systém ešte nie je oficiálne spustený, môžeme byť súčasťou projektu už dnes a podporiť tak miestnu komunitu,“ uvádza Juraj Otta, komerčný riaditeľ TOMRA Collection Slovakia.

Obyvatelia Krupiny budú mať jedinečnú možnosť vrátiť jednorazové obaly ešte pred oficiálnym spustením povinného zálohovania PET fliaš a plechoviek. „Z pozície primátora mesta Krupina vítam túto iniciatívu COOP Jednota Krupina, SD a veľmi ma teší, že sa touto aktivitou napomôže nie len životnému prostrediu, ale budú mať z toho prospech aj deti v našej Materskej škole v Krupine. Týmto by som sa chcel COOP Jednote v mene všetkých Krupinských detí poďakovať. Som rád, že COOP Jednota Krupina umožnila svojim zákazníkom vyskúšať si recykláciu PET fliaš a plechoviek skôr ako príde do platnosti povinný zálohovací systém jednorazových obalov a verím, že automat bude fungovať a budú doňho ľudia jednorazové obaly nosiť,“ doplnil Radoslav Vazan, primátor mesta Krupina.

„Odpad je v dnešnej dobe veľkým problémom – je všade okolo nás a produkujeme ho čoraz viac. Neexistuje ale žiaden dobrý dôvod, prečo by sme odpad triediť nemali, naopak je milión vážnych dôvodov , prečo by sme triediť mali. Materská škola, Malinovského 874, Krupina je veľmi vďačná, že sa môže podieľať na tomto projekte a verí, že rodičia našich škôlkarov sa zapoja a tak spoločnými silami pomôžu nášmu životnému prostrediu,“ doplnila Dana Cibuľová, riaditeľka Materskej školy v Krupine.

Pilotný projekt je aj reálnou prípravou na výkup jednorazových obalov. COOP Jednota Krupina sa touto cestou bude snažiť o efektívne nastavenie systému, aby po spustení povinného zálohovania PET fliaš a plechoviek zabezpečila bezproblémový chod všetkých automatov. Od roka 2022 každý zákazník, ktorý vráti nápojový obal dostane späť 15 centov, ktoré za obal zaplatil. Je to overený spôsob ako zákazníkov motivovať k ekologickému správaniu a recyklácii. COOP Jednota Krupina uvedie do prevádzky do roka 2022 49 zberných automatov od spoločnosti TOMRA v 28 mestách a obciach najmä na strednom Slovensku. Predpokladaná výška investície predstavuje cca 1 milión eur.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu