SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?

Pozrime sa na to, či je sa pri odstraňovaní dioptrií naozaj čoho báť, alebo je strach len v našej hlave.

Bojím sa, že ma to bude bolieť

Zbaviť sa dioptrií hádam nikdy nebolo jednoduchšie, rýchlejšie a najmä bezbolestnejšie. Mnohých ľudí však od očnej operácie odrádza práve strach, že akákoľvek manipulácia s okom predsa musí bolieť! Tento strach je však neopodstatnený. Moderné technológie sa rútia dopredu závratnou rýchlosťou a dnes sa dioptrie odstraňujú aj pomocou špeciálnych laserových prístrojov a zákrok je absolútne bezbolestný. Už pár minút po ňom dokážete pozorovať svet bez okuliarov či kontaktných šošoviek. „V minulosti sa pacient po zákroku musel niekoľko dní zotavovať, a to bolo niekedy spojené aj s určitou mierou bolestivosti. Pri takzvaných podpovrchových zákrokoch, ako je FemtoLASIK a iLASIK, ktoré vy-konávame u nás na klinike, však operujeme pod povrchom oka, čiže nevzniká žiadna povrchová rana, ktorá by sa musela zaceliť a tým pádom by sa prejavovala aj určitou bolestivosťou. Týmito metódami vás teda dokážeme zbaviť dioptrií veľmi šetrne, bezpečne a bezbolestne tak, že nielenže necítite žiadnu bolesť pri samotnom zákroku, ale ani v pooperačnom období a doba hojenia je kratšia než 24 hodín. Na druhý deň sa môžete vrátiť do svojho každodenného života – môžete šoférovať, pracovať na počítači či ísť do kina. Celkovo sú operácie očí vykonávané femtosekundovým laserom považované za jedny z najkomfortnejších operačných zákrokov vôbec,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslav Kolesár z VESELY I Očná Klinika. Dodáva, že častá obava pacientov z anestézie pred zákrokom je tiež neopodstatnená. „Na znecitlivenie očí podávame špeciálne lokálne anestetické kvapky, ktorých aplikácia je absolútne bezbolestná.“

Bojím sa, že oslepnem

Akákoľvek operácia – pľúc, slepého čreva či očí – so sebou nesie určité riziká. No vďaka skutočne bezpečným postupom a modernej vede je strata zraku v prípade laserových očných operácii veľmi nepravdepodobná. Napríklad odstránenie dioptrií pomocou zákroku iLASIK, teda femtosekundovým laserom, je svetovo najbezpečnejším a najpresnejším laserovým zákrokom vôbec. „Ide o bezpečné odstránenie dioptrii pomocou moderného femtosekundového lasera, vykonáva sa ambulantne, v lokálnej anestézii. Dioptrie pritom odstraňujeme na mieru špecifickým parametrom každého oka, ktoré je jedinečné ako odtlačok prsta.“ Túto unikátnu technológiu certifikovala samotná vesmírna agentúra NASA pre svojich pilotov, čo znamená, že spĺňa aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá. „A keďže práve astronauti musia mať svoj zrak úplne bezchybný, môžete si byť istí, že zákrok iLASIK je to najlepšie riešenie odstránenia dioptrií, aké je momentálne celosvetovo dostupné,“ vysvetľuje MUDr. Kolesár z VESELY I Očná Klinika v Košiciach, ktorá túto technológiu používa ako jediná na Slovensku.

Bojím sa, že už je na to neskoro

Ak sa chcete zbaviť dioptrií pomocou laserovej operácie, ideálny vek je medzi 18. a 40, maximálne 42. rokom života. „Do veku 18 rokov sa oko stále vyvíja a dioptria sa môže meniť, preto operáciu odporúčame až vtedy, keď je zraková ostrosť zastabilizovaná. Na druhej strane, v strednom veku by laserový zákrok už nepriniesol optimálny výsledok,” hovorí MUDr. Kolesár. Ak však máte viac než 45 rokov, nemusíte hneď hádzať flintu do žita. Aj vy môžete vyriešiť svoj problém so zrakom, len inou metódou. „Týmto pacientom odporúčame podstúpiť refrakčnú výmenu šošovky metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, ktorá odstraňuje prejav starnutia očí nazývaný tzv. starecká slabozrakosť alebo ľudovo známy syndróm krátkych rúk. Týmto bezbolestným zákrokom sa dokáže pacient zbaviť nielen okuliarov na čítanie, ale zároveň aj okuliarov na strednú vzdialenosť a do diaľky.“

Bojím sa, že to nie je pre mňa

Laserové operácie očí vám dokážu pomôcť, ak trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom. Diagnóza a anamnéza každého pacienta je však špecifická, a to si vyžaduje individuálny prístup. Je dôležité vybrať si očnú kliniku, ktorá poskytuje skutočne široké spektrum operačných zákrokov a má za sebou dlhoročné skúsenosti, aby ste mali istotu, že vám odborníci poskytnú skutočne najlepšie riešenie vášho individuálneho problému so zrakom. Ešte pred samotným vyšetrením môžete na niektorých pracoviskách do-konca absolvovať bezplatnú konzultáciu priamo s lekárom, aby ste sa dozvedeli základné informácie o nasledujúcom priebehu a vedeli, čo vás čaká, pretože strach väčšinou pramení z toho, čo nepoznáme.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak plánujete výlet do hlavného mesta, určite by ste nemali vynechať tieto pamiatky a atrakcie.


INZERCIA 42m

Už dnes si môžete kúpiť špeciálne vydanie denníka SME s knihou len za 4,99 €.


INZERCIA 42m

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


11 h
Skryť Zatvoriť reklamu