SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora

Investície do virtuálnych mien sú stále populárnejšie. Ich synonymom sa stal Bitcoin.

BitcoinBitcoin (Zdroj: AndreFrancois McKenzie on Unsplash)

Ako sa k Bitcoinu stavia investorská verejnosť? Ide stále o menšinový žáner, ktorý zaujíma najmä nadšencov, alebo sa kryptomeny stávajú súčasťou investorského mainstreamu? O Bitcoine a jeho úlohe v investičnom portfóliu investora rozprávala Renata Domčeková, Senior Investment Broker skupiny Proxenta, v pravidelnej rubrike “Slovník investora” v rámci relácie Investujeme na TA3.

Načítavam video...

Bitcoin vznikol v roku 2009. Ide o menu, ktorá neexistuje vo fyzickej podobe, ale len ako online platobný prostriedok. Cieľom bolo vytvoriť menu, ktorú by nikto nereguloval, teda žiadna vláda ani centrálna banka. Preto neexistuje ani žiadna inštitúcia alebo centrála Bitcoinu.

V roku 2013 sa Bitcoin obchodoval za menej ako desať dolárov. Tento rok sa však predával už za takmer 50 tisíc dolárov. Tí, ktorí si zadovážili pár virtuálnych mincí ešte v úplných začiatkoch, zaujímavým spôsobom zarobili. Predstava, že bude tento rast pokračovať, je aj dnes veľmi lákavá. To, či má Bitcoin potenciál ďalej rásť, však nedokáže nikto predpovedať. Existujú prognózy, ktoré hovoria, že hodnota Bitcoinu by sa mohla dostať až na 400 tisíc dolárov. Potenciál extrémne vysokých výnosov ale so sebou nesie aj riziko obrovskej straty.

Odporúča sa preto nesmerovať do Bitcoinu príliš veľkú časť investičného portfólia. Pri Bitcoine by malo byť cieľom investora vytvoriť si potenciál pre prípadné budúce zárobky, no zároveň eliminovať straty v prípade negatívneho vývoja. Odborníci odporúčajú, aby Bitcoin tvoril maximálne tri až päť percent z investičného portfólia daného človeka. Do Bitcoinu by mal investor smerovať iba tie peniaze, ktoré by dokázal oželieť a teda ich aj úplne stratiť.

Investor by mal tiež pri svojom rozhodovaní brať do úvahy, že Bitcoin je výnimočne volatilnou investíciou. Znamená to, že jeho hodnota v čase veľmi kolíše. Dôvodom je nadšenie a eufória jeho priaznivcov. No je tu aj snaha investorov zabezpečiť svoje portfóliá. Bitcoin napriek svojej vysokej kolísavosti totiž dokáže dodať portfóliu určitú stabilitu. Znie to ako paradox, ale Bitcoin sa vyvíja nezávisle od cien akcií a dlhopisov. Navyše, je ho len obmedzené množstvo, čo mu dáva punc vzácnosti. Dokáže preto v portfóliu do určitej miery plniť podobnú funkciu ako zlato, teda vykazovať dobré výsledky vtedy, keď tradičné investičné nástroje zlyhávajú.

Rozhodnutie o investícií do akejkoľvek virtuálnej meny si musí urobiť každý sám, no všeobecne platí, že každá forma diverzifikácie portfólia je vítaná. Na trhu napríklad existujú fondy, ktoré investujú do koša viacerých kryptomien, nie len do jednej meny. Ak už sa teda niekto rozhodne investovať do virtuálnych mien, toto by mohla byť cesta ako znížiť riziko a zvýšiť šance na zárobok. Napokon, o to nám investorom vždy ide.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ohorky sú jeden z najrozšírenejších odpadov obsahujúcich plasty.


INZERCIA 4 h

Peter Ďuriš, Master Blender Karpatské brandy


INZERCIA 4 h

Už v sobotu 25. septembra si pripomenieme Svetový deň lekárnikov.


14 h
Skryť Zatvoriť reklamu