SME
Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Za koľko zradil Judáš Ježiša podľa dnešných peňazí?

Rub a líc mincí sú obrazy našich dejín takmer od ich počiatku.

(Zdroj: Česká mincovna)

Tridsať strieborných, za toľko vraj zradil Judáš Ježiša. Išlo o mince o tom nepochybujeme, občasný spor sa vedie o tom, či išlo o strieborné denáre z čias cisára Tiberia, alebo helénske mince razené v Lavante. S najväčšou pravdepodobnosťou však išlo o jeruzalemský variant – týrsky polšekel, ktorý bol používaný v chrámoch Jeruzalema. Ak by sme dnes prepočítali váhu striebra „tridsiatich strieborných“ na aktuálnu cenu za striebro, vyšlo by to na približne 63 Eur.

Zberatelia by však za jeden polšekel zaplatili asi 294 Eur a tak by hodnota tridsiatich strieborných narástla na 8.820 Euro. Ale stačí si predstaviť, že by ste mali čo i len jednu z pôvodných tridsiatich mincí... je ťažké predstaviť si akú by mala cenu.

To sa už nedozvieme, Judáš ich pred svojou smrťou vrátil a pretože boli poškvrnené krvou nešli späť do chrámovej pokladnice. Kňazi za ne nakúpili od hrnčiara pole, ktoré sa zmenilo na miesto pochovávania cudzincov.

Na minciach sú zachytené dejiny a osobnosti a aj to ich zhodnocuje.

Práve história, ktorá je neoddeliteľne vpísaná do všetkých mincí bude jednou z príčin prečo sa mince stali najprv vzácnymi a neskôr výhodnými investíciami. Vznikli investičné mince zobrazujúcim významné udalosti, stavby a osobnosti a ich hodnota nezriedka násobne prevyšuje hodnotu drahého kovu, z ktorého sú vyrazené. Silné je vyobrazenie národných symbolov. V českej histórii je to symbol leva, v slovenskej symbol orla. Oba tieto symboly národa - Český Lev aj Slovenský Orol sa objavujú v emisiách Českej mincovne a stali sa mimoriadne výhodnou investíciou, ktorá zhodnocuje peniaze. Napríklad uncová strieborná minca Český Lev z limitovanej emisie, za štyri roky zvýšila svoju hodnotu na trhoch až 16 násobne! A podobne sa začína dariť jej „mladšiemu bratovi“ – Slovenskému Orlovi.

Významnou súčasťou symbolov našej histórie je viera a je preto prirodzené, že sa biblické postavy, významné osobnosti cirkvi a udalosti či architektúra stali tiež súčasťou dejín zobrazených na investičných minciach.

Pred návštevou pápeža Františka veriaci, ale medzi nimi aj početní investori a zberatelia, obracajú pozornosť na výnimočné mince akou je napríklad majestátna zlatá minca Českej mincovne Ján Pavol II. Jej hmotnosť je inšpirovaná historickým stodukátom a je to limitovaná emisia 50 kusov.

Svätý Jakub starší je zlatá minca z emisie Patróni, alebo krásna strieborná minca Svätej Ľudmily.

Všetky mince sú z dielní Českej mincovne, ktorá okrem investičných razí aj mince, ktoré sú obeživom v Českej republike a je tak zárukou pravosti, kvality a medzinárodne akceptovaných certifikátov, ktoré sú istotou investícií. Od leta minulého roka má Česká mincovna zastúpenie aj na Slovensku. Jej výstavná sieň a predajňa je v Bratislave na Suchom mýte 1, alebo na webe – www.ceskamincovna.sk

Súvisiaci článokDolár sa po stáročiach vracia tam kde vznikol – do Česka Čítajte 

V minciach sú zobrazené dejiny – stačí ak pohľadáte v zabudnutých zásuvkách staré koruny, forinty, šilingy, alebo marky. Zoraďte ich vedľa seba podľa dátumov emisií a možno zrazu pred sebou uvidíte časť svojho života. Pri investičných minciach, na rozdiel od tých z vašich zásuviek, ktoré už neplatia, uvidíte, že tie investičné sú stále platné a že ich hodnota časom rastie, podobne ako skúsenosť vášho života.

Súvisiaci článokInvestičné mince môžete predať so ziskom aj spätne Čítajte 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 2 h

Kúpou neobyčajného adventného kalendára z Kauflandu pomôžete rodinám v ohrození.


INZERCIA 2 h

INDEX a Slovenská sporiteľňa vyhlásili výsledky prvého ročníka súťaže.


INZERCIA 18 h
Skryť Zatvoriť reklamu