Mikroplasty sú aj v produktoch každodennej potreby. V ktorých najviac?

Dunajom pretečie 40 až 60 kilogramov plastu denne.

(Zdroj: Pixabay)

O probléme mikroplastov sa hovorí čoraz častejšie. Vedeli ste, že sa s nimi stretávame v každej oblasti života, môžeme ich konzumovať, vdýchnuť alebo si ich nevedomky naniesť na tvár?

Našli sa už aj v odľahlých ľadovcoch švajčiarskych Álp či v telách viacerých živočíchov a v jednom kozmetickom produkte ich môže byť aj milión.

Čo sú mikroplasty a ako vznikajú?

Za mikroplasty sa považujú plastové častice od pár mikrometrov až po päť milimetrov. Len v Európskej únii sa podľa odhadov každoročne uvoľní do životného prostredia 75- až 300-tisíc ton mikroplastov. Vznikajú používaním bežných plastových predmetov, ktoré máme všade navôkol.

„Mikroplasty vznikajú aj pri tak bežnej činnosti ako je chodenie po koberci, kedy sa môžu do ovzdušia dostávať najmä polyamidové vlákna. Podobne je to s odieraním pneumatík," hovorí Nikola Bugárová z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied.

„Značný podiel medzi mikroplastmi majú náterové materiály v podobe lakov, ktoré sa odlúpili. Netreba zabudnúť na rôzne obalové fólie alebo stavebné materiály ako polystyrén,“ dodáva Bugárová.

Aj bežná flísová bunda dokáže po prvom opratí vyprodukovať až 2,5 gramu mikrovláken, teda mikroplastov. Takzvané sekundárne mikroplasty vznikajú rozpadom väčších kusov ako sú plastové tašky, fľaše alebo rybárske siete. Tvoria väčšinu mikroplastov v oceánoch, kde sa ich podiel odhaduje na 69 až 81 percent.

V neposlednom rade má významný vplyv na vznik mikroplastov aj ich používanie v kozmetike. Ide o mikroperly v krémoch alebo abrazívne častice v peelingových prípravkoch.

„V spolupráci s rakúskymi partnermi sme sa venovali otázke plastov v Dunaji a zameriavali sa predovšetkým na makroplasty. Zistili sme, že na hranici medzi Rakúskom a Slovenskom preteká Dunajom okolo 40 až 60 kilogramov plastov denne,“ hovorí Bugárová.

Ďalší výskum prebehol v Alpách, kde vedecký tím z nemeckého Inštitútu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum porovnával čistotu snehu. Zistili, že značné množstvo mikroplastov sa nachádza aj v ľadovcoch v odľahlých častiach tohto pohoria. Nerozumeli, ako sa tam dostali, ale je zrejme jasné, že mikroplasty sa prenášajú aj prúdením vzduchu.

Mikroplasty už boli nájdené v jedle i nápojoch vrátane piva, medu alebo vody z vodovodu. Keďže ich naše telo nevie spracovať, objavujú sa aj v ľudskej stolici.

Čo spôsobujú mikroplasty v našom tele?

Mikroplasty síce chemicky reagujú s okolím len minimálne, existuje však možnosť uvoľňovania potenciálne škodlivých látok do prostredia, v ktorom sa nachádzajú.

„Ide o látky používané najmä pri výrobe plastov, rôzne zmäkčovadlá, stabilizátory alebo pigmenty. Aditívom je napríklad Bisphenol typu A, ktorého používanie je regulované, predovšetkým kvôli negatívnemu vplyvu na naše zdravie, hlavne endokrinný systém,“ vysvetľuje Bugárová.

Priame negatívne dopady mikroplastov na ľudské zdravie zatiaľ nie sú známe, napriek tomu môžu stáť za rozvojom ochorení, u ktorých sa ťažko hľadá pôvodná príčina.

„Máme množstvo informácií zo štúdií na bunkových kultúrach, zvieracích modeloch a z pozorovania zdravotného stavu obyvateľstva vystaveného zvýšeným koncentráciám mikroplastov,“ začína Miroslav Vlček z Ústavu klinického a translačného výskumu Biomedicínskeho centra SAV.

„Za najvýznamnejšie efekty možno považovať zápalovú reakciu, oxidačný stres a vplyv na plodnosť a vývoj plodu. Za tieto efekty sú zodpovedné chemické zloženie plastu, prídavné chemické látky, farbivá aj fyzikálne vlastnosti ako veľkosť častice a vlastnosti mikroplastov,“ dodáva Vlček.

Prídavné chemické látky sa spájajú s výskytom alergií aj s narušením hormonálnej regulácie. Samotné častice mikroplastov sa po vdýchnutí alebo prehltnutí môžu ukladať do orgánov. Najčastejšie ide o pľúca, črevá alebo pečeň, kde spôsobujú vznik zápalu a ovplyvňujú činnosť týchto orgánov.

Pôsobeniu mikroplastov sa vystavujeme nielen nevedome, ale aj cielene, napríklad v kozmetike. Organizácia 5Gyres odhaduje, že jeden kozmetický produkt na čistenie tváre môže obsahovať až 330-tisíc plastových častíc. Päť mililitrov peelingového prípravku tak môže obsahovať 4 595 až 94 500 mikroplastov, čiže po každom ošetrení peelingom sa môže uvoľniť do prostredia až 100 000 plastových mikročastíc.

Ako sa vyhnúť mikroplastom?

Mikroplastom sa podľa vedcov zo Slovenskej akadémie vied s veľkou pravdepodobnosťou nevyhneme. Sú s nami už dlhú dobu a zrejme s nami ešte dlho zostanú.

„Žijeme v dobe, v ktorej sa z plastu vyrába nekonečné množstvo vecí. Zvykli sme si naň a nevieme si bez neho predstaviť život, pretože by výrazným spôsobom narušil nielen náš komfort a úroveň života, ale aj funkčnosť a účinnosť niektorých zariadení modernej doby. Zbaviť sa plastov by možno dokonca predstavovalo väčšiu ekologickú záťaž pre prostredie než rozumný život s nimi,“ myslí si Bugárová.

Na druhej strane môžeme eliminovať ich výskyt v našom bezprostrednom okolí a nebyť ich producentmi. Základom je obmedziť tvorbu plastového odpadu a recyklovať.

„Vždy si treba prečítať zloženie kozmetického výrobku, hotového jedla či nového oblečenia, prípadne i zloženie obalu, v ktorom je daný produkt zabalený. Vďaka tomu sa vyhnete nielen tvorbe ďalších mikroplastov, ale ochránite aj svoje zdravie a zdravie svojich blízkych,“ radí Dominik Hrtánek zo spoločnosti Čistá voda.

Mnohé kozmetické spoločnosti sa preto rozhodli riešiť problém s plastovými časticami. Siahnuť po takýchto výrobkoch prospeje telu aj prírode, keďže sa namiesto mikroplastov používa na čistenie pokožky prírodný polymér.

Jednou z možností, ako sa vyhnúť mikroplastom a ďalej ich neprodukovať, je siahnuť po produktoch Bevola s logom Receptúra bez mikroplastov, ktoré nájdete na pultoch Kauflandu.

Už v roku 2013 sa reťazec zaviazal nepoužívať pevné plastové mikročastice v produktoch vlastných značiek kozmetiky, telovej starostlivosti aj pracích a čistiacich prostriedkov. Nahradil ich prírodnými a obnoviteľnými surovinami ako stužený ricínový olej.

Do konca roka 2021 sa plánujú zrieknuť aj biologicky neodbúrateľných, syntetických polymérov, čiže tekutých mikroplastov vo všetkých kozmetických výrobkoch, v ktorých to bude z hľadiska ich funkčnosti a bezpečnosti možné.

Tento článok vám prináša Kaufland.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

          Komerčné články

          1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
          2. Ale že brutálny hráčsky notebook
          3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          5. Priesady ako zo škatuľky
          6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
          7. Každý piaty zomrie
          8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
          1. Na zdraví záleží
          2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
          3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
          4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
          5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
          7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
          8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
          1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 096
          2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 685
          3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
          4. Každý piaty zomrie 8 566
          5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
          6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
          7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
          8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 095

          Neprehliadnite tiež

          Éčka u nich nemajú miesto.


          SME Creative

          Mliečne baktérie sú najdôležitejší spolupracovníci.


          SME Creative

          Záujem o ne je po celý rok.


          SME Creative a 1 ďalší

          Ničenie vitamínov mrazom je mýtus.


          SME Creative a 1 ďalší