SME
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Slovenský orloj – svetová atrakcia

Najväčšiu drevenú sochu na Slovensku a najpresnejší orloj na svete majú v Starej Bystrici!

(Zdroj: Adam Kuric)

Turistické poklady obyčajne nemusíme hľadať ako tie skutočné, stačí o nich vedieť a potom si už k nim len naplánovať väčší či menší výlet. To je prípad slovenského orloja, ktorý stojí v centre Starej Bystrice. Od roku 2009 je pýchou centra Starej Bystrice, takže nájdete ho tu veľmi jednoducho. Vedie sem aj cyklotrasa Bystrická cyklomagistrála z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice. Ale späť k orloju. Predstavuje najväčšiu drevenú sochu na našom území, má tvar štylizovanej Sedembolestnej Panny Márie a zdobia ho bronzové plastiky osobností slovenských dejateľov. Sú umiestnené vo výklenkoch orloja – z najstaršieho obdobia je to knieža Pribina, kráľ Svätopluk, z 19. storočia sú to kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. storočia je to Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou, ako kráľa starých Slovákov. Ak by ste chceli vedieť, ako celá konštrukcia orloja ,,stojí“, tak vďaka 80 dreveným ramenám.

Jediný na svete ukazuje pravý slnečný čas

Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Bez astrolábu skrátka nemôže byť orloj orlojom. Ten v Starej Bystrici ako jediný na svete ukazuje ,,pravý slnečný čas“, ale aj polohu Mesiaca na oblohe a polohu Slnka v znamení zverokruhu. Zhotovili ho v Prahe, riadi ho počítač a náklady na jeho výrobu sa vyšplhali nad 100 000 eur! Len pre zaujímavosť, astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice, nejde teda o kópiu iného orloja. Farebnosť hlavnej dosky astrolábu je daná fázami dňa: čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa reálne slnko nachádza. Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov – ide o siedmich svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom. Orloj však nie je jedinou miestnou atrakciou. Priamo od neho sa môžete po značkovanom žltom turistickom chodníku vybrať na rozhľadňu na Bobovci. Alebo navštíviť Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke, kde premáva historická lesná železnica. Na jeden deň zážitkov ako maku! Viac cestovateľských inšpirácií ponúka www.slovakia.travel.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


21 h

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt

Kúpou neobyčajného adventného kalendára z Kauflandu pomôžete rodinám v ohrození.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu