SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte

Etické a ekologické správanie je jednou z kľúčových tém pre čoraz viac ľudí.

Mnohé firmy si vďaka tomu uvedomili, že nákupné rozhodnutia môže ovplyvňovať práve samotné správanie sa firmy. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sú budúcnosťou investovania spoločnosti, ktoré si zakladajú na zodpovednom a etickom podnikaní. Ich fondy poznáme pod skratkou ESG. Čo to v praxi znamená prezradí v rozhovore generálny riaditeľ Eurizon Asset Management Slovakia Marian Matušovič.

Čoraz viac ľudí sa zaujíma nielen o ekológiu, ale aj o zodpovedné správanie firiem, čím si to vysvetľujete?

Z môjho pohľadu sa táto téma začala otvárať v roku 2015, čo súvisí s podpisom Parížskej globálnej klimatickej dohody. Práve to bolo zlomovým momentom, odkedy sa začalo viac hovoriť a písať o zelených témach. Zároveň začali vznikať nové fondy, do ktorých sa dostali relatívne veľké objemy investícií. Dnes tieto fondy poznáme pod skratkou ESG, no začali vznikať už v 80-tych rokoch minulého storočia. Vtedy sa pre ne používali názvy ako udržateľné, etické alebo environmentálne.

VÚB banka prostredníctvom Eurizon Asset Managementu Slovakia ponúka viaceré ESG fondy. Čo sa skrýva za touto skratkou?

Ľuďom je pravdepodobne najbližšia prvá časť názvu, ktorou je “enviroment”, teda životné prostredie. Stretávajú sa s tým v bežnom živote napríklad tak, že triedia odpad. Rovnako je to aj pri firmách. Skúmame ich vplyv na životné prostredie, máme prostriedky na to, aby sme vedeli ukázať klientom, ktorý podnik znižuje uhlíkovú stopu, spotrebu vody vo výrobnom procese alebo ako sa stavia k redukcii a triedeniu odpadu. Pri poľnohospodárskych podnikoch sa sleduje napríklad používanie pesticídov.

Ďalšou časťou je “social”. Nakoľko je dôležité vedieť, ako firmy riadia svoje vzťahy?

Je veľmi dôležité vedieť, ako sa firma správa k svojim zamestnancom, klientom, ale aj celkovo k spoločnosti. Ak máte spokojných zamestnancov, máte spokojných klientov. Ochrana zamestnancov sa netýka len bezpečnosti pri práci, je to pomerne široká škála, ktorá sa sleduje. Často otváranou témou sú platové rozdiely medzi mužmi a ženami, pretože rovnosť pri odmene za prácu je takisto dôležitá.

Poslednou časťou skratky ESG je governance. Čo si máme pod tým predstaviť?

V tejto časti odborníci podrobne sledujú napríklad transparentnosť pri riadení firmy, dodržiavanie etických pravidiel, ale aj boj proti korupcii. Pod drobnohľadom je aj metodika odmeňovania, bonusových schém, aby smerovala spoločnosti k dlhodobo udržateľnému rastu.

Kto sa dnes najviac zaujíma o investovanie do ESG fondov?

Klienti, ktorí si kupujú ESG fondy sú mladí ľudia vo veku 20 - 40 rokov z väčších miest s vysokoškolským vzdelaním, ktorým čoraz viac záleží na tom v akom prostredí žijú.

Ako vieme prostredníctvom ESG fondov ovplyvniť budúcnosť?

Pri ESG fondoch viete presne povedať, aký pozitívny dopad mala konkrétna firma za posledný rok na život na našej planéte. Zároveň tieto fondy nie sú analyzované len z pohľadu profitu, ale veľmi dôležité je ich ESG skóre. Ak v tomto skóringu zlyhajú, firmu vyradíme z portfólia. Je vidno, že posledné dva roky sa venujeme tejto téme oveľa viac, a to nielen čo sa týka manažmentu, ale aj komunikácii so zamestnancami a klientami. Je to možno paradoxné, ale COVID, aj keď je to hrozná vec, téme ESG veľmi pomohol. Ľudia boli viac doma, mali viac času a začali sa zaujímať aj o túto potrebnú tému.

S investovaním je spojené aj riziko. Hodnota investícií môže rásť, stagnovať alebo aj klesať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Tento materiál predstavuje marketingovú komunikáciu spoločnosti VÚB, a.s. V aktuálnej ponuke VÚB, a.s. sú aj podielové fondy udržateľného a spoločensky zodpovedného investovania (ESG/SRI) správcovskej spoločnosti Eurizon Capital S.A. Prístup integrácie ESG kritérií sa môže líšiť v závislosti od podielového fondu a jeho charakteristík bližšie uvedených v príslušnej fondovej dokumentácii (najmä Predajný prospekt, Kľúčové informácie pre investorov) dostupných v slovenskom jazyku na všetkých predajných miestach VÚB, a.s a na www.vub.sk/investovanie/podielove-fondy-eurizon-capital , ktoré by ste mali zvážiť pred prijatím konečného investičného rozhodnutia. Informácie o investičných službách vrátane upozornení v súvislosti s rizikami spojenými s investíciami vo finančných nástrojoch ako aj informácie v súvislosti s nariadením (EÚ) č. 2019/2088 o zverejňovaní informácií o udržateľnosti v sektore finančných služieb je možné získať na všetkých predajných miestach VÚB, a.s., a na www.vub.sk v sekcii Misia a hodnoty, Ochrana investora a v dokumente Zodpovedné investovanie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Najväčšie latinskoamerické IPO očakáva zhodnotenie 40 mld. dolárov.


INZERCIA 24 h

Splnenie cestovateľského sna na Maldivách je možné priamym letom z Bratislavy.


INZERCIA 24 h

Vyšlo decembrové Doma v záhrade


INZERCIA 24 h
Skryť Zatvoriť reklamu