SME

Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom

Absolventi technických smerov sú medzi firmami žiadaní.

Vysoká škola dá absolventom technických odborov dobrý odrazový mostík do kariéry. Dobré príležitosti sa im ponúkajú aj na Slovensku

Informatika, stavebníctvo, ekonomika či technika. Ak by si študenti volili odbor podľa uplatnenia sa v budúcnosti, podľa prieskumu spoločnosti Profesia by sa im oplatilo siahnuť po niektorej zo spomínaných oblastí. Práve o absolventov takto zameraných vysokých škôl bol v roku 2020 najväčší záujem na trhu práce. Každoročný prieskum to hodnotí na základe toho, koľko firiem si priemerne otvorí životopis absolventa zverejnený v rámci pracovného portálu.

Rebríček vedú po Ekonomickej univerzite hlavne technicky zamerané školy: Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, Žilinská univerzita (UNIZA) a Technická univerzita v Košiciach (TUKE). Medzi ich fakultami dominujú tie zamerané na informatiku a elektrotechniku.

V prípade kvalifikovanej pracovnej sily u nás tak skoro nehrozí jej prebytok. Absolventi technických odborov majú dobré vyhliadky. „Považujem to aj do budúcna za dosť perspektívne, lebo čím ďalej, tým viac vecí bude fungovať na elektrinu. Napríklad aj autá sa postupne menia na elektromobily a budú potrebovať zabezpečiť napájanie,“ myslí si Michal Pinček, ktorý pracuje ako electrical design leader v Schneider Electric.

Už počas školy alebo čerstvo po nej si mnohí môžu vyberať z ponúk viacerých firiem, ktoré ich oslovujú aj proaktívne, napríklad prostredníctvom pracovných sociálnych sietí. „Keď človek hľadá relatívne čerstvo po škole, nie je veľa ľudí, ktorí by sa hlásili na konkrétnu pozíciu. A ešte obzvlášť, keď sa trocha vypracuje a už má nejaké tie znalosti a skúsenosti a vtedy sa stane, že viac firiem hľadá jedného technika ako keby viac technikov hľadalo jednu firmu,“ hovorí Michal Pinček.

Technikmi chcú byť už od škôlky

Voľba technického zamerania však pre mnohých nie je len premyslený kalkul o budúcnosti. Ťahá ich to týmto smerom už od detstva. Potvrdzujú to aj viacerí absolventi rôznych technických fakúlt. „Myslím si, že ľudí to nejako prirodzene ťahá. Pochádzam z rodiny bielych plášťov, kde všetci boli farmaceuti, lekári, laboranti, chemici... Len mňa to lákalo viac k počítačom, a tak som sa vydal na túto cestu,“ hovorí Ivan Zbihlej, ktorý vyštudoval robotiku na Fakulte elektrotechniky a informatiky (FEI) STU a pôsobí v Schneider Electric ako automatizačný inžinier pre DCS systémy.

A nie je jediný, kto celý život cítil takéto volanie. „Mňa elektrina fascinovala už odmalička. Vždy som vedel, že sa chcem venovať tomuto odvetviu,“ hovorí Michal Pinček, ktorý sa zameral na elektroenergetiku na FEI STU. Pridáva sa aj Filip Holub, ktorý má za sebou štúdium elektrických pohonov na Žilinskej univerzite. V Schneider Electric pracuje ako product application leader: „Už od útleho detstva som pchal drôty do zásuviek a koketoval s elektrinou.“

Vysoká škola dáva dobré základy

Smer, ktorý si záujemcovia o technické školy zvolia pre svoje štúdium, ešte nemusí definitívne určiť ich budúcu kariéru. Odborné základy z vysokej školy sú žiadané aj v prípade, že sa absolvent neuplatní presne v tom, čo vyštudoval.

Napríklad Filip Holub sa nezaoberá programovaním mikročipov pre veľké priemyselné motory, čo by so svojou školou mohol robiť, dokonca pred súčasnou technicko-marketingovou pozíciou pôsobil ako špecialista pre rozšírenú realitu. Svoje vzdelanie však považuje celkovo za dobrý základ pre prácu v odbore. „Musím rozumieť tomu, čo je to elektromotor alebo manipulátor, aké sú medzi nimi rozdiely. A na to je škola naozaj dobrá. Túto prácu nemôže robiť človek, ktorý nerozumie elektrotechnike,“ zamýšľa sa Filip Holub.

Aj Michal Pinček si myslí, že škola mu dala dobré technické základy a naučila ho potrebné princípy. „Veľa závisí od toho, čomu presne sa človek chce venovať. Ak sa niekto rozhodne, že sa chce venovať výpočtom zariadení a zaťaženia, vytvárať modely správania systému, keď bude celý v prevádzke, vtedy bude naozaj vo veľkej miere využívať to, čo sa v škole naučil. Tie princípy aj vzorce sú rovnaké,“ vysvetľuje odborník na elektriku.

Okrem odborných znalostí však vysoká škola dáva technikom aj iné zručnosti potrebné v profesionálnom živote. „Škola mi dala, okrem odborného prehľadu aj schopnosti ako hľadať informácie, ako pracovať v tíme, aj pod tlakom, vedieť sa pozrieť na problém z rôznych uhlov. Tiež udržať si nadhľad a, hlavne, vedieť rozdeliť si problémy na menšie časti. Diplomovou prácou som si napríklad natrénoval písanie projektovej dokumentácie pre zákazníka,“ hodnotí Ivan Zbihlej.

Inovatívne firmy zachraňujú odliv talentov

Slovenskí študenti v Európe vedú v odchodoch do zahraničia. Podľa štúdie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ich už v roku 2015 v zahraničí študovalo až 15 %, teda najviac v Európskej únii, pričom išlo o dlhodobo vzostupný trend.

Problémom pritom nie je samotné štúdium v zahraničí, ale to, koľko absolventov tam potom aj zostáva pracovať. Ročne ide o odliv desiatok tisícov mozgov. Pracovať na veľkých a inovatívnych medzinárodných projektoch sa pritom dá aj zo Slovenska. V elektrotechnike takéto príležitosti ponúka napríklad spoločnosť Schneider Electric.

Paradoxne, pri porovnávaní sa so zahraničnými kolegami nemajú absolventi slovenských technických univerzít pocit, že by v niečom zaostávali. Michal Pinček študoval rok v zahraničí vďaka programu Erasmus: „Keď som sa porovnal s tým, čo vedia iní ľudia v rovnakej oblasti zo zahraničia, dovolím si povedať, že vedomosti boli na podobnej úrovni ako zo zahraničných univerzít.“

Investícia do vzdelávania sa firmám oplatí

K tomu, že z vysokých škôl vychádzajú kvalitní absolventi, môžu prispievať aj samotné firmy. Cestami sú jednak odborná spolupráca, ale aj príspevky na technické vybavenie škôl. Schneider Electric už 15 rokov spolupracuje s FEI STU. Pre STU, ako aj pre TUKE poskytli do laboratórií nové prístrojové a softvérové vybavenie. Spolupráca medzi podnikateľským subjektom a vysokou školou je podľa generálneho riaditeľa Schneider Electric Slovakia Jaroslava Uhlíka vzájomne prospešná pre obe strany: „Študenti sa naučia pracovať s najmodernejšími technológiami, z čoho budú profitovať v ďalšej praxi.“

Všeobecné odborné vedomosti či už zo slovenskej, alebo zo zahraničnej univerzity sú dobrý základ, ale elektrotechnické spoločnosti si svojich technikov potrebujú zaškoliť do detailov a vlastného spôsobu práce. Neváhajú preto investovať do rôznych tréningových programov aj pre čerstvých absolventov, ktorých prijmú. Oplatí sa im to, hlavne keď si takto vychovajú šikovných odborníkov, ktorí v spoločnosti často ostanú dlhé roky.

Polročným tréningom začal kariéru aj Filip Holub, ktorý je v Schneider Electric už tri roky: „Bol som na takzvanej Ecostruxure univerzite. Bol to intenzívny kurz, kde sme si prešli rôznymi priemyselnými oblasťami, ktorým sa Schneider venuje. Mali sme tam intenzívne workshopy zamerané na frekvenčné meniče, alebo workshopy, ktoré sa týkali digitálnych produktov, rozšírenej reality, riadiacich systémov a podobne.“

Vzdelávacie projekty v nadnárodných firmách umožňujú okrem rôznych tréningov či online školení aj stretnutia mladých profesionálov z rôznych krajín. „Boli sme skupina ľudí, ktorí práve vyštudovali, z viacerých krajín Európy, dokonca aj z Izraela,“ spomína Filip Holub. Mal šťastie, že jeho vzdelávanie prebehlo ešte pred pandémiou. Skupina sa stretávala na sústredeniach na rôznych miestach v Európe, napríklad v centrách, kde sa vyvíjajú a vyrábajú produkty Schneider Electric.

Vzdelávanie počas kariéry v elektrotechnike však nikdy nie je definitívne. „Na tejto práci ma baví to, že človek sa stále dozvedá niečo nové. Vývoj produktov pokračuje. Človek sa dostáva do kontaktu s inými typmi zariadení. Rozmanitosť je aj v tom, že každý projekt i zákazník je iný, “ uzatvára Michal Pinček.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Slováci sa môžu tešiť! Prichádza revolučná lotéria
  2. Tento rok Slováci vyhrajú!
  3. Taste of Ireland in Bratislava
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku
  5. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  6. Na zdraví záleží
  7. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 274
  2. Každý piaty zomrie 9 390
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 768
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 5 386
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 822
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 734
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 511
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 2 616
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

TIPOS prichádza s novou číselnou lotériou EXTRA VÝPLATA, hlavnému výhercovi zabezpečí príjem až na 10 rokov.


Teraz

Zlatý Bažant spúšťa národnú súťaž o lístky na Majstrovstvá sveta v hokeji, hlavnou cenou bude auto Škoda Karoq Sportline.


1 h

Local show Irish Elements is set to perform at the historical DPOH Theatre in Bratislava on the 24th May 2024.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu