SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone

Odniesli si cenu za najlepší krátky LGBT film

Riaditeľ barcelonského festivalu L´HIFF a tvorcovia oceneného filmu Bytosť (Miriam Fulmeková, Lukáš Vízner a producentka Ester Víznerová)Riaditeľ barcelonského festivalu L´HIFF a tvorcovia oceneného filmu Bytosť (Miriam Fulmeková, Lukáš Vízner a producentka Ester Víznerová)

V septembri sa uskutočnil v Barcelone filmový festival L´HIFF. O ceny v rôznych kategóriách sa uchádzalo 1450 filmov z celého sveta. Spomedzi nich 25-členná porota vybrala 120 snímok, ktoré si záujemcovia mohli v Barcelone naživo pozrieť, a po ich premietnutí aj diskutovať s tvorcami filmov. Na festival sa prihlásili aj mladí tvorcovia zo Slovenska s krátkym filmomOnly human - Bytosť, ktorému porotcovia udelili 5 nominácií: Najlepšia kamera (Tomáš Andrle), Najlepšia hudba (Petr Kosejk), Najlepší režisér (Lukáš Vízner), Najlepší herec v hlavnej úlohe (Richard Pekárek) a Najlepší krátky LGBT film.

Festival vyvrcholil v sobotu 18. septembra, kedy počas slávnostného večera boli vyhlásení víťazi jednotlivých kategórií. Mladým filmovým tvorcom zo Slovenska, ktorých zastrešuje produkčná spoločnosť EMEDI productions, sa podarilo získať ocenenie v kategórii Najlepší krátky LGBT film. Dielo o vzťahu talentovaného klaviristu Kryštofa a zabehnutého pornoherca Filipa otvára komplexnú tému o predsudkoch v spoločnosti, ale aj vo vnútri LGBTI komunity.

Cenu si prevzali režiséri Lukáš Vízner a Miriam Fulmeková, ďakovné slová zazneli aj z úst producentky Ester Víznerovej.„Do Bytosti sme zakomponovali príbehy dvoch skutočných ľudí a krehkosť, ktorou oplýva každý z nás. Bez ohľadu na rasu, pohlavie, sexuálnu orientáciu či vierovyznanie sme všetci len ľudskými bytosťami. A práve ľudskosť a pochopenie je to, čo tento svet potrebuje,“ povedali Vízner a Fulmeková pri preberaní ceny za prvé miesto v kategórii krátkych filmov. „Na portfóliu EMEDI productions naďalej tvrdo pracujeme a už teraz sa môžete tešiť na naše nové diela s názvami Posledná a Dokonalosť sama,“ dodala producentka Víznerová.

Krátky film Posledná sa odohráva v budúcnosti a je príbehom ženy, ktorá je poslednou obyvateľkou vyprázdneného mesta. Príchodom záhadného cudzinca, ktorý chce mesto kúpiť, nastane stret dvoch úplne odlišných svetov. Témou filmu je vzťah človeka k spomienkam, minulosti a materiálnym hodnotám. Film mal premiéru v kine Lumiére v auguste a tvorcovia majú teraz v pláne prihlásiť ho na filmové festivaly.
Spoločnosť EMEDI productions zároveň pracuje na treťom krátkom filme Dokonalosť sama o rodinných vzťahoch, ktorý je vo fáze predprodukcie a natáčať by sa mal na jar 2022.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rehabilitačná lekárka radí 3 kroky vedúce k úľave od bolesti chrbta.


INZERCIA 14 h

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


15. okt

V mimoriadne fotogenickom prostredí čaká 5 zaujímavých farebných dediniek.


INZERCIA 15. okt
Skryť Zatvoriť reklamu