SME
Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Zateplenie či tehly so zabudovanou izoláciou?

Je možné postaviť úsporný dom aj bez vrstvy tepelnej izolácie? Nové tehly ponúkajú jednoduchý postup, má to však zopár háčikov.

(Zdroj: Knauf Insulation)

Zateplenie rodinných domov sa už dnes stalo samozrejmosťou, keď chceme dosiahnuť energetické úspory a tepelný komfort. Niektorým však vŕta hlavou, či by to nešlo jednoduchšie. Netrápiť sa s dvomi vrstvami fasády, keď sa všetko môže vyriešiť jednou. Výrobcovia modernej technológie tehál si dali záležať a priniesli na trh vyspelý stavebný materiál, teda ľahčenú keramickú tvárnicu plnenú integrovanou minerálnou izoláciou.

Výhody „plnených“ tehiel

V princípe teda ide o sendvičový spôsob zateplenia, ktorý ponúka vysokú statickú únosnosť a mechanicky chránenú izoláciu, ktorej životnosť sa pri tejto tehle odhaduje na 100 a viac rokov. To je aj najväčšia výhoda tejto kombinácie oproti kontaktnému zatepleniu. Nový spôsob zatiaľ nemá veľa príkladov z praxe, kým postup zateplenia stien fasádnymi doskami je u nás overený dlhoročnými skúsenosťami stavebných firiem, výrobcov i majiteľov domov. V každom prípade však už dnes vieme povedať, že riešenie „plnených“ tehál v praxi funguje, musí byť však splnených niekoľko dôležitých podmienok, o ktorých by ste mali vedieť pred tým, ako si ich vyberiete na stavbu domu.

„Jednoduché“ počty s hrúbkami

Aby sa kombinované tehly vyrovnali klasickému múru s vrstvou tepelnej izolácie po tepelno-technickej stránke, treba rátať s tým, že budú mať hrúbku oveľa vyššiu, ako bežné tehly, ich hrúbku treba dať prepočítať projektantovi. Pre porovnanie - klasická tehla 30 cm s minerálnou izoláciou 16 cm predstavuje rovnaký tepelný odpor ako špeciálna tehla 44 cm, kde je integrovaná izolácia s hrúbkou 28 cm. Za túto hrúbku si zákazník prirodzene zaplatí „navyše“. Pri nákupe týchto tehiel si zákazník môže pozrieť technický list výrobku, v ňom je však uvedený tepelný odpor tehál už s finálnymi povrchovými úpravami v hrúbke až 4,5 cm, s ktorou laik určite neráta.

Špeciálna omietka s vysokou hrúbkou

Výrobca kombinovaných tehiel odporúča pre dosiahnutie požadovaného tepelnoizolačného efektu nanesenie termoizolačných omietok s hrúbkou 30 mm, finálnu povrchovú úpravu 5 mm a vnútorné omietky 10 mm, teda dokopy vrstvu 4,5 cm navyše, ktorú si majiteľ domu vopred často neuvedomí. Exteriérová povrchová úprava z dvojvrstvovej omietky je tiež nákladná na financie i na čas. Podľa technologického postupu schne jadrová omietka s hrúbkou 3 cm pri dobrom počasí rýchlosťou asi 1 mm za deň, čo predstavuje prestoj na stavbe 30 dní, kým je možné naniesť finálnu vrstvu, pričom pri viacpodlažných domoch je po celú túto dobu potrebné aj lešenie. Finálna povrchová úprava kontaktného zateplenia trvá naproti tomu len niekoľko pracovných dní vrátane lepenia a kotvenia izolácie.

Riziko tepelných mostov

Murovanie plnených tehál si vyžaduje vysokú precíznosť, ktorá na stavbách často chýba a riziká vzniku tepelných mostov sú pri nich oveľa vyššie. Dochádza tu k vzniku medzier pri poškodení izolácie v tehlách, ale aj v styčnej škáre kvôli vysokým rozmerovým toleranciám tehál. Problematické je aj riešenie základu a železobetónových vencov pri viacpodlažných domoch, kde sa používajú vencové tehly, ktoré malou hrúbkou izolácie 6 cm vôbec nevyhovujú aktuálnym kritériám a môže dochádzať k výrazným únikom tepla a zrážaniu vody na vnútornom povrchu. Treba si uvedomiť, že na obálke domu bez kontaktného zateplenia dochádza k stretu rôznych materiálov s inou tepelnou rozťažnosťou a jeho povrch nie je zjednotený. Taktiež je na stavbe často potrebné riešiť inštalácie vedené po fasáde, ktoré zateplenie elegantne zakryje, v kombinovaných tehlách je však potrebné urobiť drážky v murive.

Navýšenie ceny

Samotná cena tehál s integrovanou izoláciou je pomerne vysoká, keďže je to prémiový produkt s použitím drahších materiálov a novou technológiou výroby. Pre lepšiu predstavu uvádzame porovnanie cien kontaktného zateplenia a jednovrstvového muriva s tehlami s integrovanou vlnou. Rozdiel je markantný, kombinované tehly sú o 60 % drahším riešením pri rovnakých parametroch konštrukcie.

Porovnanie cien:

Skladba steny

Orientačná cena za m2

Tehla s integrovanou MW 50 cm + Termoomietka + fasádna farba

127 €

Tehla s integrovanou MW 50 cm + Termoomietka + dekoračná omietka

129 €

Klasická tehla 38 cm + tepelná izolácia 12 cm + dekoračná omietka

78 €

Dodatočné zateplenie je zlý nápad

Podľa skúseností z praxe majiteľ domu často spanikári, keď zistí, aká je vyžadovaná povrchová úprava kombinovaných tehál. Vzhľadom k vysokej obstarávacej cene dvojvrstvovej omietky a častým remeselným nedostatkom tohto typu práce si potom zvolí radšej dodatočné kontaktné zateplenie v minimálnej hrúbke 3 – 5 cm, čo je veľká chyba, neodporúča ho ani samotný výrobca tehál. Po „zakrytí“ dodatočnou tepelnou izoláciou totiž proces prestupu tepla a vetrania konštrukcie naberie úplne iné parametre, ktoré sa nedajú odhadnúť.

Zdroj: Fasádna doska

Zdroj foto: Knauf Insulation

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pevnou súčasťou parku P3 Bratislava D2 je aj 300-ročný dub.


INZERCIA 8 h

HERRYS spúšťa prieskum, cieľom ktorého je zistiť preferencie kupujúcich a prispieť tak k zlepšeniu kvality bývania v BRATISLAVE.


8 h

Agentúra 2muse zisťovala názor Slovákov na tzv. konvergenciu, teda spájanie služieb pevnej a mobilnej siete do balíkov.


12 h
Skryť Zatvoriť reklamu