SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?

Rehabilitačná lekárka radí 3 kroky vedúce k úľave od bolesti chrbta.

16. október je v kalendári zapísaný ako Svetový deň chrbtice. Na zdravie chrbtice by sme však mali myslieť omnoho častejšie. Ideálne denne. Bolesť nosnej časti nášho tela je jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia nemôžu chodiť do práce a tiež skutočnosti, že sa napokon stávajú invalidmi. Čo však robiť ak Vás postihne náhla bolesť chrbta alebo ak trpíte bolesťou chrbta dlhodobo? Neurologička a rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová odporúča 3 kroky k zbaveniu sa Vašej bolesti chrbta.

1. Zbavte sa akútnej bolesti

Lieky proti bolesti (analgetiká) prinášajú úľavu a sú indikované v akútnej fáze ťažkostí. Akútnu bolesť obvykle potlačia, neriešia však príčinu vzniku bolesti chrbta. „Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky. Nohy však vykladajte na stoličku jednu po druhej,“ radí MUDr. Eva Dúbravová.

2. Šetrite si chrbát každý deň a dbajte na zdravý životný štýl

„Keď ide o zdravie chrbta je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát,“ hovorí MUDr. Eva Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pritom mali rozumieť všetko - celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku, ale aj sedenie za počítačom, sadanie na stoličku alebo vstávanie z nej. Dlhodobá bolesť chrbta spravidla nie je výsledkom jedného prudkého pohybu, ale výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Pod dlhodobým zanedbávaním rozumieme nerovnomerné, opakujúce sa preťažovanie chrbtice. A tiež nedostatok pohybu, ktorý má za následok ochabovanie svalstva, vrátane toho s podpornou funkciou. Postupne dochádza k nerovnováhe, ktorá môže vyústiť až do "vysunutej platničky". Tá tlačí na nerv a poškodzuje ho. Spomínaný jeden prudší pohyb je už potom len spúšťačom bolesti a obmedzenia hybnosti.

3. Doprajte nervom správnu výživu – dlhodobo, hoja sa „rýchlosťou“ len 1 mm denne

Lieky od bolesti sú úľavou len na chvíľu. Príčina bolestí chrbta ostáva často nevyriešená. A preto je otázkou času kedy sa môže vrátiť. Pri komplexnej liečbe a následne prevencii bolestí chrbtice zohráva dôležitú úlohu kvalitná pohybová terapia. Samotnú príčinu bolesti chrbta, t.z. regeneráciu a výživu poškodených nervov je potrebné liečiť aj pomocou vysokých dávok vitamínov skupiny B - najmä benfotiamínu (B1), B6 a B12. Benfotiamín sa až 5-krát lepšie vstrebáva v porovnaní s bežnou formou vitamínu B1. Vyživované nervové bunky sa lepšie hoja a sú schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti.

Je pritom veľmi dôležité užitie produktu s dostatočne vysokými, teda liečivými dávkami týchto vitamínov. Tiež treba mať na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť hojiť sa „rýchlosťou“ približne 1 milimeter denne, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie vysokých dávok vitamínov skupiny B preto zotrvajte aspoň 4-6 týždňov.

Viac opatrení a odporúčaní ohľadne starostlivosti o chrbát vytvorených v spolupráci s odborníkmi nájdete na www.bezbolestichrbta.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek fénix® 7 a prekvapil novinkou epix™ (Gen2).


3 h
Keď elektro – tak PLANEO!

A zľavy platia nielen v obchodoch, ale aj na webe.


11 h

Sme líder v odvetví a je našou povinnosťou chrániť životné prostredie.


INZERCIA 20 h
Skryť Zatvoriť reklamu