SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?

Rehabilitačná lekárka radí 3 kroky vedúce k úľave od bolesti chrbta.

16. október je v kalendári zapísaný ako Svetový deň chrbtice. Na zdravie chrbtice by sme však mali myslieť omnoho častejšie. Ideálne denne. Bolesť nosnej časti nášho tela je jednou z najčastejších príčin, prečo ľudia nemôžu chodiť do práce a tiež skutočnosti, že sa napokon stávajú invalidmi. Čo však robiť ak Vás postihne náhla bolesť chrbta alebo ak trpíte bolesťou chrbta dlhodobo? Neurologička a rehabilitačná lekárka MUDr. Eva Dúbravová odporúča 3 kroky k zbaveniu sa Vašej bolesti chrbta.

1. Zbavte sa akútnej bolesti

Lieky proti bolesti (analgetiká) prinášajú úľavu a sú indikované v akútnej fáze ťažkostí. Akútnu bolesť obvykle potlačia, neriešia však príčinu vzniku bolesti chrbta. „Ak máte bolesť chrbta, ktorá je výrazná, obmedzuje vás v pohybe, ako prvé skúste nájsť polohu, ktorá vám od nej uľaví. Najviac pomáha, ak si ľahnete na chrbát a ohnuté nohy vyložíte napríklad na sedadlo stoličky. Nohy však vykladajte na stoličku jednu po druhej,“ radí MUDr. Eva Dúbravová.

2. Šetrite si chrbát každý deň a dbajte na zdravý životný štýl

„Keď ide o zdravie chrbta je nesmierne dôležité, aby ste aj tie najbežnejšie denné činnosti - pracovné stereotypy - vykonávali správne a s čo najmenším dopadom na váš chrbát,“ hovorí MUDr. Eva Dúbravová. Pod bežnými dennými činnosťami by sme pritom mali rozumieť všetko - celkom obyčajné upratovanie, starostlivosť o rodinu, domácich miláčikov či záhradku, ale aj sedenie za počítačom, sadanie na stoličku alebo vstávanie z nej. Dlhodobá bolesť chrbta spravidla nie je výsledkom jedného prudkého pohybu, ale výsledkom dlhodobého zanedbávania chrbtice. Pod dlhodobým zanedbávaním rozumieme nerovnomerné, opakujúce sa preťažovanie chrbtice. A tiež nedostatok pohybu, ktorý má za následok ochabovanie svalstva, vrátane toho s podpornou funkciou. Postupne dochádza k nerovnováhe, ktorá môže vyústiť až do "vysunutej platničky". Tá tlačí na nerv a poškodzuje ho. Spomínaný jeden prudší pohyb je už potom len spúšťačom bolesti a obmedzenia hybnosti.

3. Doprajte nervom správnu výživu – dlhodobo, hoja sa „rýchlosťou“ len 1 mm denne

Lieky od bolesti sú úľavou len na chvíľu. Príčina bolestí chrbta ostáva často nevyriešená. A preto je otázkou času kedy sa môže vrátiť. Pri komplexnej liečbe a následne prevencii bolestí chrbtice zohráva dôležitú úlohu kvalitná pohybová terapia. Samotnú príčinu bolesti chrbta, t.z. regeneráciu a výživu poškodených nervov je potrebné liečiť aj pomocou vysokých dávok vitamínov skupiny B - najmä benfotiamínu (B1), B6 a B12. Benfotiamín sa až 5-krát lepšie vstrebáva v porovnaní s bežnou formou vitamínu B1. Vyživované nervové bunky sa lepšie hoja a sú schopné dlhšie odolávať poškodeniu a vzniku bolesti.

Je pritom veľmi dôležité užitie produktu s dostatočne vysokými, teda liečivými dávkami týchto vitamínov. Tiež treba mať na mysli, že regenerácia poškodených nervov je beh na dlhé trate. Nervy majú schopnosť hojiť sa „rýchlosťou“ približne 1 milimeter denne, čo môže v prípade dlhších poškodených nervov pokojne znamenať aj viacmesačnú regeneráciu. V užívaní trojkombinácie vysokých dávok vitamínov skupiny B preto zotrvajte aspoň 4-6 týždňov.

Viac opatrení a odporúčaní ohľadne starostlivosti o chrbát vytvorených v spolupráci s odborníkmi nájdete na www.bezbolestichrbta.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stále neviete, čo kúpiť babičke, mamine, svokre či kamarátke. Prinášame vám tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu.


12 h
Aj Santa sa dobre baví, keď číta tento článok.

Zdajú sa vám naše vianočné tradície, ako liatie olova či vypchávanie čižiem sladkosťami, čudné? Vo svete je ešte väčšia divočina.


26. nov

Distribúcia krízových balíčkov pre najohrozenejšie domácnosti v rómskych komunitách, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté pandémio


INZERCIA 26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu